50 lat w Tychach, czyli jubileusz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez. „Będziemy nadal wspierać placówkę”

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez działa w Tychach pół wieku. W środę, 21 września, oficjalnie celebrował okrągłą rocznicę. Jak zapowiada prezydent Andrzej Dziuba, są już plany na dalszy rozwój placówki.

21 września 2022 r. odbyła się jubileuszowa gala 50-lecia działalności Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Po 5 dekadach działalności, szpital świadczy specjalistyczną opiekę medyczną na 12 oddziałach leczniczych i w 4 zakładach diagnostycznych oraz dysponuje profesjonalnym sprzętem medycznym.

Wydarzenie miało miejsce w tyskiej Mediatece. Był to czas nie tylko świętowania, ale także podsumowania dotychczasowych starań.

Podczas wydarzenia marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski wręczył Odznaki za zasługi dla Województwa Śląskiego osobom wspierających Szpital.

Srebrnymi Odznakami za zasługi dla Województwa Śląskiego wyróżniono Mariolę Szulc, prezes szpitala a także pracowników przyczyniających się do rozwoju placówki: dra n. med. Jarosława Groszko, ordynatora Oddziału Neonatologicznego; dra n. med. Wojciecha Gwarę, starszego asystenta Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej oraz Ilonę Zawiszę, naczelną pielęgniarkę.

Najserdeczniejsze życzenia na ręce prezes szpitala Marioli Szulc złożył marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.

W uroczystości wziął udział także prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

- Od 2017 roku większościowym udziałowcem szpitala jest miasto Tychy. Pozwoliło nam to zaangażować większe środki finansowe w poprawę opieki medycznej w szpitalu oraz w jakość obsługi pacjentów - stwierdza prezydent. - W ostatnich pięciu latach przekazaliśmy z budżetu gminy na szpital ponad 50 milionów złotych. Mimo coraz większych problemów samorządów będziemy wspierać placówkę dalej, by pacjenci mieli coraz lepszą opiekę i warunki, w jakich wracają do zdrowia - dodaje.

Jak zapowiada Andrzej Dziuba, w planach jest m.in. budowa nowego bloku operacyjnego. Inwestycja ma kosztować kilkadziesiąt milionów złotych.

Wcześniej tego samego dnia, w holu głównym szpitala Megrez, odbyła się pierwsza część jubileuszu. Po przemówieniach prowadzący wydarzenie, aktor Piotr Cyrwus odczytał fragmenty książki o historii tyskiej placówki, autorstwa ś.p. Dariusza Dyrdy „Megrez Wojewódzki czyli 50 lat szpitala”. Publikacja została wydana przez szpital w limitowanej edycji z okazji Jubileuszu. Główną częścią wydarzenia było uroczyste zamknięcie kapsuły czasu z pamiątkami czasów nam współczesnych i, która w symboliczny sposób prezentuje pół wieku działalności tyskiego szpitala. W kapsule znalazł się list do mieszkańców Tychów i Śląska z przyszłości podpisany przez Prezes Szpitala Megrez Mariolę Szulc, Prezydenta Tychów Andrzeja Dziubę, Starostę Bieruńsko-Lędzińskiego Bernarda Bednorza, maseczka symbolizująca pandemię COVID-19 oraz opaska dla noworodków przychodzących na świat w Szpitalu Megrez z datą uroczystości. Ponadto w kapsule umieszczono pendrive z filmami prezentującymi historię szpitala oraz kilka błyskawicznych fotografii z dzisiejszej uroczystości, a także wydruk okładki książki jubileuszowej oraz egzemplarz aktualnego wydania gazety „Twoje Tychy” z artykułem o placówce. Kapsuła została zainstalowana w holu głównym szpitala.

Kolejnym punktem programu było posadzenie na dziedzińcu 10 drzew symbolizujących dekadę funkcjonowania Szpitala pod szyldem spółki Megrez. Na przybyłych gości czekała również wystawa fotografii przedstawiająca szpital od jego początków, aż po czasy współczesne.

Historia szpitala

Historia powstania Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Tychach sięga lat 50. XX wieku. W intensywnie rozbudowującym się mieście, stanowiącym ważny ośrodek przemysłowy brakowało nowoczesnej i wielospecjalistycznej placówki medycznej. Gdy zapadła decyzja o budowie nowego szpitala, już w 1959 roku wyznaczono inwestora przedsięwzięcia, a w 1963 roku wydano pozwolenie na budowę, które pełną parą ruszyły z końcem 60. lat.

Pierwsi pacjenci zostali przyjęciu na początku marca 1971 roku. Jako pierwszy ruszył Oddział Chirurgii Ogólnej pod kierownictwem dr. Szczepana Łukasiewicza (także długoletniego Dyrektora Szpitala), a następnie Okulistyczny z ordynatorem dr. Leszkiem Niemcewiczem, Neurologii z dr. Kazimierzem Rapaczem, Ginekologiczno-Położniczy z dr. Ryszardem Wysockim, Noworodków z lek. med. Alicją Włodarz i Dziecięcy z dr. Jackiem Musiałowiczem.

Od tego czasu skomplikowany organizm, jakim jest szpital, przeszedł szereg zmian – inwestycyjnych, administracyjnych oraz organizacyjnych. 1 czerwca 2012 r. nastąpił przełomowy moment w historii placówki, gdy prowadzenie szpitala przejęła spółka Megrez. Od października 2017 r. Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym Megrez zarządza miasto Tychy oraz Powiat Bieruńsko-Lędziński.