Tychy ponownie na wysokim miejscu w rankingu zdrowia w dużych miastach

W tegorocznej edycji Indeksu Zdrowych Miast opracowywanego przez Szkołę Główną Handlową i Luxmed Tychy uplasowały się na 12. miejscu w kraju i drugim w województwie, utrzymując tym samym zeszłoroczną pozycję. Doceniono szczególnie jakość usług komunalnych i ogólny poziom realizacji zadań służby zdrowia.

UM Tychy
Tychy

Elitarna warszawska uczelnia ekonomiczna, jeden z liderów polskiego rynku opieki zdrowotnej i Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej po raz kolejny opublikował raport szeregujący polskie miasta na prawach powiatu pod względem zdrowotnej jakości życia. Podstawą do prac nad Indeksem były przede wszystkim dane dostępne publicznie w formie roczników statystycznych i innych źródeł administracyjne.

Sprawdziliśmy, które z 66 miast na prawach powiatu zapewniają najlepsze warunki do życia. Obszar programów zdrowotnych był jednym z ośmiu, które braliśmy pod uwagę. Łącznie przeanalizowaliśmy ponad 60 wskaźników na 8 różnych obszarach: zdrowie, ludność - pokolenia, tu widać ryzyka zgonu z rożnych przyczyn, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura i przestrzeń – tłumaczy Agnieszka Chłoń Dominczak, prof. SGH, prorektorka ds. nauki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Wyniki Indeksu Zdrowych Miast w Polsce 2023

Spośród 66 ocenianych ośrodków miejskich pierwsze miejsce w rankingu zajęła podobnie jak rok temu Warszawa, z którą ciężko konkurować z uwagi na ilość programów prozdrowotnych prowadzonych tam przez m.in. przez centralne instytucje naukowe. Reszta podium podobnie nie zmieniła się - drugie miejsce przyznano Opolu, a trzecie Chorzowowi, którego pozycję winduje znajdujący się w granicach miasta Park Śląski. Zdobył on 85,6 punktu na 100, podczas gdy Tychy - dwunaste w rankingu i drugie w województwie - 57,5 punktu. W kluczowym obszarze "Zdrowie" Tychy zajęły dziesiąte miejsce, natomiast w obszarze "Usługi komunalne i społeczne" miejsce dziewiąte. Pełna treść raportu dostępna jest na stronach Luxmed (link).

Tegoroczna edycja Indeksu Zdrowych Miast jest trzecią, którą uzupełnia kończąca się 30 czerwca prozdrowotna rywalizacja miast, w której zarejestrowani w konkursowej aplikacji uczestnicy zliczając swoje kroki reprezentują swoją miejscowość w konkursie, w którym trzy miasta z najlepszymi wynikami otrzymają od sponsora - grupy Luxmed - dofinansowanie na prozdrowotne projekty (informacja na stronie organizatora (link).

Tychy Paprocany panorama nad dachami

Może Cię zainteresować:

Tychy na wysokim miejscu w rankingu zdrowych miast. Przed nami tylko jedno miasto województwa

Autor: Redakcja

23/12/2022

Rowery tychy

Może Cię zainteresować:

Cyklistyczny czerwiec w Tychach: rywalizacja o tytuł rowerowej stolicy i liczne imprezy

Autor: Arkadiusz Korejwo

02/06/2023

Porodówka tychy dzień otwarty 16

Może Cię zainteresować:

Tłum przyszłych rodziców zajrzał w weekend na tyską porodówkę

Autor: Arkadiusz Korejwo

19/06/2023

czytaj więcej:

Mammobus NIO

Wyjątkowy mammobus w Tychach. Instytut Onkologii zaprasza

Szczepionka covid19

Trzecia dawka szczepionki. Sprawdź, kto może skorzystać

Mufid majnun ru Q rc5t Oo unsplash

Zaszczep się i spisz przy tyskich parafiach!

Mamografia Tychy

Bezpłatna mammografia w lipcu w Tychach

Tyska porodówka

Porodówka nową wizytówką szpitala Megrez w Tychach

Szpital Megrez w Tychach

Powstanie nowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna

Oficjalne ślubowanie w tyskiej komendzie

Do służby w tyskiej komendzie wstąpili nowi policjanci!