112 przejmie numer alarmowy 998. Czy zmiana ulepszy system?

Od 9 września 2021 roku wybierając numer alarmowy Straży Pożarnej 998, mieszkańcy województwa śląskiego połączą się z operatorem numeru alarmowego 112. Zmiana ta ma pozwolić na sprawne powiadamianie oraz dysponowanie odpowiednich służb, a co za tym idzie ulepszenie systemu powiadamiania ratunkowego. Czy tak będzie?

Straż Pożarna

Śląskie jest kolejnym województwem, w którym numer 998 zostanie przełączony na numer alarmowy 112. Pilotaż przełączania numeru alarmowego Państwowej Straży Pożarnej rozpoczął się bowiem w lutym 2021 r. od województw podlaskiego i lubelskiego. W związku z jego zadowalającym przebiegiem od kwietnia przełączane są kolejne województwa, a do końca czerwca 2021 r. przełączenie zostało pomyślnie zrealizowane w 9 z nich.

Jestem pewien, że dzięki wieloletniemu doświadczeniu operatorów CPR Katowice przejęcie obsługi numeru alarmowego 998 w województwie śląskim przebiegnie bezproblemowo. Przejęcie pozwoli usprawnić działanie systemu powiadamiania ratunkowego, ujednolicając sposób obsługi zgłoszeń, a przede wszystkim odciążając dyspozytorów Straży Pożarnej i pozwalając im w czasie zdarzeń skupić się na zarządzaniu podległymi siłami i środkami [..] - mówi Tomasz Michalczyk, Dyrektor Wydziału Powiadamiania Ratunkowego ŚUW w Katowicach.

Co z numerem 998?

Co istotne, numer 998 będzie nadal funkcjonował, ale mieszkańcy nie połączą się jak dotychczas bezpośrednio z Państwową Strażą Pożarną, a z dyspozytorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego, który po zakwalifikowaniu zgłoszenia przekaże je do odpowiednich służb. Pozwoli to nie tylko na jednoczesne powiadomienie wszystkich właściwych ze względu na rodzaj zgłoszenia służb, ale także na wyeliminowanie fałszywych i bezzasadnych zgłoszeń. Ujednolici to też sposób obsługi zgłoszeń, w tym obcojęzycznych, oraz połączeń eCall, czyli ogólnoeuropejskiego systemu powiadamiania o wypadkach drogowych.

998 drugim numerem przekierowanym na 112

Warto przypomnieć, że 998 to drugi po numerze 997 numer alarmowy, z którego połączenia będą przekierowywane na 112. Operatorzy numerów alarmowych w CPR w Katowicach, poza połączeniami skierowanymi bezpośrednio na numer 112, odbierają numer alarmowy Policji od listopada 2017 r. Pilotaż przełączania tego numeru został bowiem przeprowadzony w naszym województwie, a po jego pozytywnej ocenie w 2018 roku numer 997 został przełączony kolejno we wszystkich pozostałych regionach. Dla obywateli przełączenie to właściwie nie było odczuwalne. Numer 997 też nie został zlikwidowany – działa nadal, z tą różnicą, że wybrane na niego połączenia odbiera operator w CPR.