5-lecie Tyskiej Galerii Sportu. Zaproszenie na konferencje popularnonaukową o sporcie w muzeum

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza do udziału w konferencji z okazji pięciu lat działalności Tyskiej Galerii Sportu. Spotkanie będzie dotyczyło szeroko pojętej tematyki sportu w muzeum. Zobacz w galerii pod artykułem, kto się pojawi!

Z okazji 5-lecia Tyskiej Galerii Sportu, która jest oddziałem Muzeum Miejskiego w Tychach, odbędzie się konferencja popularnonaukowa „Jak opowiadać o sporcie w muzeum – między kreacją i narracją”,

– To dobra okazja, aby w gronie ekspertów, praktyków i odbiorców życia muzealnego wymienić się doświadczeniami i pomysłami, jak atrakcyjnie przedstawiać sportowe historie w muzeum – informuje Muzuem Miejskie w Tychach

Sport jako obszar nauki

Szeroko pojmowany sport to od lat zjawisko mocno osadzone w realiach społecznych, gospodarczych i politycznych. Coraz mniej ma wspólnego z regułami Pierre’a de Coubertina, twórcy nowożytnego ruchu olimpijskiego, który pouczał, że sport potrzebuje trudności, by je pokonywać. Wystawiony na próbę sił z globalizacją, dopingiem i komercjalizacją, współczesny sport jest już często postrzegany jako wielkie przedsięwzięcie z obszaru marketingu i korporacji. Czy tak definiowany posiada jeszcze wartości, która pozwalałyby mu stać się kreatorem i narratorem muzealnych opowieści? Wydaje się, że jak najbardziej. Powstaje coraz więcej placówek muzealnych, które chcą opowiadać o sporcie i jego bohaterach. Na wielu poziomach i w różnorodnej formie.

Powód konferencji, czyli 5-lecie

Pretekstem konferencji jest 5-lecie Tyskiej Galerii Sportu, oddziału Muzeum Miejskiego w Tychach, będącej fenomenem na skalę kraju. Podstawowym celem TGS jest popularyzacja, w atrakcyjnej formie, sportu w Tychach i jego najwybitniejszych przedstawicieli. Od 2016 roku TGS ma swoją siedzibę na Stadionie Miejskim, gdzie znajduje się również wystawa stała „Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie”. W tym czasie TGS zmierzyła się z wieloma wyzwaniami, aby jak najpełniej kontaktować się z odbiorcami swoich treści. Nie tylko poprzez wystawy czasowe, ale również działania edukacyjne, spotkania, publikacje, czy seanse filmowe.

Tematyka konferencji

Temat konferencji to unikatowość wystaw o sporcie – skoncentrujemy się wokół tego, jak interesująco opowiadać o sporcie w świecie nowych technologii i nowego odbiorcy, ale poruszymy też kwestie lokalizacji muzeum sportowego jako ważnego problemu komunikacji z odbiorcami. Wśród prelegentów: dr hab. Dariusz Słapek (prof. Uniwersytetu Marii Curie–Skłodowskiej w Lublinie, twórca Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu), Sebastian Glica (kierownik Muzeum Sportu i Turystyki, oddziału Muzeum Miasta Łodzi), Katarzyna Gutowska (Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie), Piotr Kapusta (Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa), Dariusz Kortko (wieloletni redaktor naczelny katowickiej „Gazety Wyborczej”). Dopełnieniem konferencji będzie panel dyskusyjny „Czego pragną odbiorcy” z udziałem prelegentów, zaproszonych gości i publiczności, moderowany przez Piotra Żelaznego, redaktora naczelnego magazynu „Kopalnia – Sztuka Futbolu”.

Program konferencji „Jak opowiadać o sporcie w muzeum – między kreacją i narracją”:

 • 10.00 Otwarcie konferencji

  10.10 Aleksandra Matuszczyk (dyrektorka Muzeum Miejskiego w Tychach) „Tychy i Górny Śląsk jako kopalnia sportowych tematów. O wystawie stałej Tyskiej Galerii Sportu”
 • 10.30 dr hab. Dariusz Słapek (Uniwersytet Marii Curie–Skłodowskiej w Lublinie) „Rekonstrukcja historyczna w muzeum sportu”
 • 10.50 Sebastian Glica (Muzeum Sportu i Turystyki, oddział Muzeum Miasta Łodzi) „Miejskie muzeum sportu a klubowe antagonizmy na przykładzie łódzkim”
 • 11.10 Katarzyna Gutowska (Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie) „Budowanie kolekcji w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie”
 • 11.50–12.00 Przerwa
 • 12.00 Piotr Zawadzki (kierownik Tyskiej Galerii Sportu, oddziału Muzeum Miejskiego w Tychach) „Wyzwania dla twórców, wyzwania dla widzów. O działaniach Tyskiej Galerii Sportu na przestrzeni 5 lat”
 • 12.20 Piotr Kapusta (Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa) „Jak stworzyć ekspozycję opowiadającą o sporcie”
 • 12.40 Dariusz Kortko (redaktor naczelny katowickiej redakcji „Gazety Wyborczej”) „Jak opowiadać historie. Czy muzealnicy mogą nauczyć się czegoś od reporterów?”
 • 13.00 panel dyskusyjny „Czego pragną odbiorcy”
  moderator: Piotr Żelazny („Kopalnia – Sztuka Futbolu”)
 • 14.00 Zakończenie konferencji

Kiedy i gdzie?

 • data: 21 października 2021 (czwartek), godz. 10.00–14.00
 • miejsce: Tyska Galeria Sportu (oddział Muzeum Miejskiego w Tychach), ul. Edukacji 7, Tychy
 • zapisy (liczba uczestników ograniczona): 515 717 430, k.hajduk@tgs.tychy.pl
 • wstęp wolny

Zaproszeni goście:

Oprócz osób znajdujących się w galerii zdjęć, w wydarzeniu udział wezmą: Piotr Żelazny i Piotr Kapusta.