5-lecie Tyskiej Galerii Sportu. Zaproszenie na konferencje popularnonaukową o sporcie w muzeum

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza do udziału w konferencji z okazji pięciu lat działalności Tyskiej Galerii Sportu. Spotkanie będzie dotyczyło szeroko pojętej tematyki sportu w muzeum. Zobacz w galerii pod artykułem, kto się pojawi!

Z okazji 5-lecia Tyskiej Galerii Sportu, która jest oddziałem Muzeum Miejskiego w Tychach, odbędzie się konferencja popularnonaukowa „Jak opowiadać o sporcie w muzeum – między kreacją i narracją”,

– To dobra okazja, aby w gronie ekspertów, praktyków i odbiorców życia muzealnego wymienić się doświadczeniami i pomysłami, jak atrakcyjnie przedstawiać sportowe historie w muzeum – informuje Muzuem Miejskie w Tychach

Sport jako obszar nauki

Szeroko pojmowany sport to od lat zjawisko mocno osadzone w realiach społecznych, gospodarczych i politycznych. Coraz mniej ma wspólnego z regułami Pierre’a de Coubertina, twórcy nowożytnego ruchu olimpijskiego, który pouczał, że sport potrzebuje trudności, by je pokonywać. Wystawiony na próbę sił z globalizacją, dopingiem i komercjalizacją, współczesny sport jest już często postrzegany jako wielkie przedsięwzięcie z obszaru marketingu i korporacji. Czy tak definiowany posiada jeszcze wartości, która pozwalałyby mu stać się kreatorem i narratorem muzealnych opowieści? Wydaje się, że jak najbardziej. Powstaje coraz więcej placówek muzealnych, które chcą opowiadać o sporcie i jego bohaterach. Na wielu poziomach i w różnorodnej formie.

Powód konferencji, czyli 5-lecie

Pretekstem konferencji jest 5-lecie Tyskiej Galerii Sportu, oddziału Muzeum Miejskiego w Tychach, będącej fenomenem na skalę kraju. Podstawowym celem TGS jest popularyzacja, w atrakcyjnej formie, sportu w Tychach i jego najwybitniejszych przedstawicieli. Od 2016 roku TGS ma swoją siedzibę na Stadionie Miejskim, gdzie znajduje się również wystawa stała „Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie”. W tym czasie TGS zmierzyła się z wieloma wyzwaniami, aby jak najpełniej kontaktować się z odbiorcami swoich treści. Nie tylko poprzez wystawy czasowe, ale również działania edukacyjne, spotkania, publikacje, czy seanse filmowe.

Tematyka konferencji

Temat konferencji to unikatowość wystaw o sporcie – skoncentrujemy się wokół tego, jak interesująco opowiadać o sporcie w świecie nowych technologii i nowego odbiorcy, ale poruszymy też kwestie lokalizacji muzeum sportowego jako ważnego problemu komunikacji z odbiorcami. Wśród prelegentów: dr hab. Dariusz Słapek (prof. Uniwersytetu Marii Curie–Skłodowskiej w Lublinie, twórca Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu), Sebastian Glica (kierownik Muzeum Sportu i Turystyki, oddziału Muzeum Miasta Łodzi), Katarzyna Gutowska (Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie), Piotr Kapusta (Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa), Dariusz Kortko (wieloletni redaktor naczelny katowickiej „Gazety Wyborczej”). Dopełnieniem konferencji będzie panel dyskusyjny „Czego pragną odbiorcy” z udziałem prelegentów, zaproszonych gości i publiczności, moderowany przez Piotra Żelaznego, redaktora naczelnego magazynu „Kopalnia – Sztuka Futbolu”.

Program konferencji „Jak opowiadać o sporcie w muzeum – między kreacją i narracją”:

  • 10.00 Otwarcie konferencji

    10.10 Aleksandra Matuszczyk (dyrektorka Muzeum Miejskiego w Tychach) „Tychy i Górny Śląsk jako kopalnia sportowych tematów. O wystawie stałej Tyskiej Galerii Sportu”
  • 10.30 dr hab. Dariusz Słapek (Uniwersytet Marii Curie–Skłodowskiej w Lublinie) „Rekonstrukcja historyczna w muzeum sportu”
  • 10.50 Sebastian Glica (Muzeum Sportu i Turystyki, oddział Muzeum Miasta Łodzi) „Miejskie muzeum sportu a klubowe antagonizmy na przykładzie łódzkim”
  • 11.10 Katarzyna Gutowska (Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie) „Budowanie kolekcji w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie”
  • 11.50–12.00 Przerwa
  • 12.00 Piotr Zawadzki (kierownik Tyskiej Galerii Sportu, oddziału Muzeum Miejskiego w Tychach) „Wyzwania dla twórców, wyzwania dla widzów. O działaniach Tyskiej Galerii Sportu na przestrzeni 5 lat”
  • 12.20 Piotr Kapusta (Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa) „Jak stworzyć ekspozycję opowiadającą o sporcie”
  • 12.40 Dariusz Kortko (redaktor naczelny katowickiej redakcji „Gazety Wyborczej”) „Jak opowiadać historie. Czy muzealnicy mogą nauczyć się czegoś od reporterów?”
  • 13.00 panel dyskusyjny „Czego pragną odbiorcy”
    moderator: Piotr Żelazny („Kopalnia – Sztuka Futbolu”)
  • 14.00 Zakończenie konferencji

Kiedy i gdzie?

  • data: 21 października 2021 (czwartek), godz. 10.00–14.00
  • miejsce: Tyska Galeria Sportu (oddział Muzeum Miejskiego w Tychach), ul. Edukacji 7, Tychy
  • zapisy (liczba uczestników ograniczona): 515 717 430, k.hajduk@tgs.tychy.pl
  • wstęp wolny

Zaproszeni goście:

Oprócz osób znajdujących się w galerii zdjęć, w wydarzeniu udział wezmą: Piotr Żelazny i Piotr Kapusta.

czytaj więcej:

Screenshot 2022 12 09 at 13 04 36 10 grudnia Poznajmy się na sportowo ZWIEDZANIE W J UKRAIŃSKIM

Ukraińskie dzieci zwiedzą tyski stadion

TGS 40

Zwiedzanie Stadionu Miejskiego w Tychach

Rajd motocyklowy Tychy 1962

Noc Muzeów na stadionie: wyścigi z czasów Gomułki

L 2

Najzdolniejsi uczniowie tyskich szkół wyróżnieni

Karolina Naja

Tychy nagrodziły olimpijkę Karolinę Naję!

Kociol8

Festyn Świętojański. Wystąpi znany śląski kabaret

Muzeum miejskie tychy kryptonim obiekt czyli cud nad rawa

Tyska premiera filmu dokumentalnego Wojciecha Wikarka