5 Śląski Festiwal Nauki w Katowicach. Największe święto nauki tuż obok Tychów!

W nadchodzący weekend 9 października 2021 roku rozpocznie się 5 edycja Śląskiego Festiwalu Nauki. Naukowa impreza w hybrydowej odsłonie będzie trwać cały tydzień.

Fot. Tomasz Stankiewicz
Śląski Festiwal Nauki

Tegoroczna inauguracja 5 edycji Śląskiego Festiwalu Nauki odbędzie się stacjonarnie w niedzielę 10 października. W sobotę 9 października na rynku w Katowicach będzie miała miejsce gala otwarcia Festiwalu. W niedzielę impreza przeniesie się nad rzekę Rawę do plenerowego Miasta Nauki. W resztę dni Festiwal będzie odbywał się online. Nad Rawą w Katowicach powstanie z tej okazji Miasto Nauki. Jak co roku impreza będzie zawierała pokazy naukowe, wykłady i warsztaty w ramach 6 obszarów wiedzy:

  • przyroda,
  • technika,
  • medycyna i zdrowie,
  • sztuka,
  • nauki ścisłe,
  • nauki humanistyczno-społeczne.

Po co nam Śląski Festiwal Nauki Katowice?

Od pięciu lat spotykamy się w przestrzeni festiwalowej po to, by zintegrować się ze śląską społecznością naukową, akademicką i miejską, zobaczyć najnowsze dokonania naszych badaczy i studentów, a także – nie zapominając o dobrej zabawie – połknąć bakcyla nauki – informują organizatorzy.

Dlaczego wydarzenie odbędzie się nad Rawą?

Głównym powodem jest bezpieczeństwo uczestników Festiwalu. Ryzyko związane z zarażeniem wirusem Sars-CoV-2 jeszcze nie minęło, więc organizatorzy postanowili wymyślić nową przestrzeń dla naukowego wydarzenia.

– Rawa i jej okolice to nieprzypadkowy wybór. Pragniemy połączyć zagadnienie zdegradowanej rzeki z problemami trapiącymi całą ludzkość. Są to kwestie, które stanowią poważne wyzwanie dla nauki w XXI wieku – mówią organizatorzy Festiwalu.

Czego można spodziewać się po Mieście Nauki?

– W tym roku Festiwal jest w zupełnie innej odsłonie. Poprzednie Festiwale to były wydarzenia, które odbywały się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, niestety pandemia spowodowała, że musieliśmy się „ewakuować” z tamtego miejsca. Daję to nam nową szansę, żeby na nowo zdefiniować czym powinno być centrum Katowic. Osią wydarzenia, będzie rzeka Rawa. Uczestnicy będą mogli zwiedzać Miasto Nauki nad Rawą – od rynku w Katowicach przez kampus Uniwersytetu Śląskiego, aż do ulicy Dudy Gracza. W ramach Miasta Nauki dostępne będą atrakcje znane z poprzednich lat ale w zupełnie nowej odsłonie. Będzie 12 scen, ponad 200 stanowisk, kilkudziesięciu gości z Polski i zza granicy. Od rana do wieczora, będzie się działo naprawdę bardzo dużo. Zapraszamy do zwiedzania Miasta Nauki, które będzie składało się z dużych hal namiotowych – Radosław Aksamit, Rzecznik Prasowy Śląskiego Festiwalu Nauki

Darmowe wejściówki i program Festiwalu

Bezpłatne wejściówki oraz program wydarzenia można znaleźć na stronie Śląski Festiwal Nauki. Dokładny wykaz scen oraz stref dostępny jest w artykule Powstanie plenerowe miasto