5 Śląski Festiwal Nauki w Katowicach. Największe święto nauki tuż obok Tychów!

W nadchodzący weekend 9 października 2021 roku rozpocznie się 5 edycja Śląskiego Festiwalu Nauki. Naukowa impreza w hybrydowej odsłonie będzie trwać cały tydzień.

Fot. Tomasz Stankiewicz
Śląski Festiwal Nauki

Tegoroczna inauguracja 5 edycji Śląskiego Festiwalu Nauki odbędzie się stacjonarnie w niedzielę 10 października. W sobotę 9 października na rynku w Katowicach będzie miała miejsce gala otwarcia Festiwalu. W niedzielę impreza przeniesie się nad rzekę Rawę do plenerowego Miasta Nauki. W resztę dni Festiwal będzie odbywał się online. Nad Rawą w Katowicach powstanie z tej okazji Miasto Nauki. Jak co roku impreza będzie zawierała pokazy naukowe, wykłady i warsztaty w ramach 6 obszarów wiedzy:

  • przyroda,
  • technika,
  • medycyna i zdrowie,
  • sztuka,
  • nauki ścisłe,
  • nauki humanistyczno-społeczne.

Po co nam Śląski Festiwal Nauki Katowice?

Od pięciu lat spotykamy się w przestrzeni festiwalowej po to, by zintegrować się ze śląską społecznością naukową, akademicką i miejską, zobaczyć najnowsze dokonania naszych badaczy i studentów, a także – nie zapominając o dobrej zabawie – połknąć bakcyla nauki – informują organizatorzy.

Dlaczego wydarzenie odbędzie się nad Rawą?

Głównym powodem jest bezpieczeństwo uczestników Festiwalu. Ryzyko związane z zarażeniem wirusem Sars-CoV-2 jeszcze nie minęło, więc organizatorzy postanowili wymyślić nową przestrzeń dla naukowego wydarzenia.

– Rawa i jej okolice to nieprzypadkowy wybór. Pragniemy połączyć zagadnienie zdegradowanej rzeki z problemami trapiącymi całą ludzkość. Są to kwestie, które stanowią poważne wyzwanie dla nauki w XXI wieku – mówią organizatorzy Festiwalu.

Czego można spodziewać się po Mieście Nauki?

– W tym roku Festiwal jest w zupełnie innej odsłonie. Poprzednie Festiwale to były wydarzenia, które odbywały się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, niestety pandemia spowodowała, że musieliśmy się „ewakuować” z tamtego miejsca. Daję to nam nową szansę, żeby na nowo zdefiniować czym powinno być centrum Katowic. Osią wydarzenia, będzie rzeka Rawa. Uczestnicy będą mogli zwiedzać Miasto Nauki nad Rawą – od rynku w Katowicach przez kampus Uniwersytetu Śląskiego, aż do ulicy Dudy Gracza. W ramach Miasta Nauki dostępne będą atrakcje znane z poprzednich lat ale w zupełnie nowej odsłonie. Będzie 12 scen, ponad 200 stanowisk, kilkudziesięciu gości z Polski i zza granicy. Od rana do wieczora, będzie się działo naprawdę bardzo dużo. Zapraszamy do zwiedzania Miasta Nauki, które będzie składało się z dużych hal namiotowych – Radosław Aksamit, Rzecznik Prasowy Śląskiego Festiwalu Nauki

Darmowe wejściówki i program Festiwalu

Bezpłatne wejściówki oraz program wydarzenia można znaleźć na stronie Śląski Festiwal Nauki. Dokładny wykaz scen oraz stref dostępny jest w artykule Powstanie plenerowe miasto

czytaj więcej:

Muzeum Miejskie Tychy zimowe lampiony

Brak pomysłu na ferie zimowe w Tychach? Sprawdź propozycje

Zamek Krasiczyn

Zamek w Krasiczynie. Perła renesansu w Polsce zaprasza!

Gorlice fot Natalia Pacana Roman

Gorlice – niepisana stolica Beskidu Niskiego

Zdjęcie główne

Odkrywaj skarby województwa świętokrzyskiego

ZDJĘCIE GŁÓWNE

Odkryj magiczny Szydłów, zwany stolicą śliwki!

Holiday Golden Resort

Rodzinny odpoczynek nad morzem? Tylko Holiday Golden Resort!

Karuzela

„Tychy na lato” zamiast dwudniowego „Święta Miasta Tychy”