5. urodziny Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Trolejbusem z bluesem śladami Ryśka Riedla

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia organizuje swoje pierwsze święto z okazji 5 lat działalności. Z tej okazji GZM 2 lipca zorganizuje prawie 100 tematycznych wydarzeń na terenie Śląska. pięć z nich odbędzie się w Tychach, a w okolicznych miastach jedenaście.

Mat. prasowe
Śladami Ryśka Riedla w Tychach

Z okazji 5-tych urodzin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w miastach województwa śląskiego w sobotę, 2 lipca zostaną zorganizowane aż 94 wydarzenia tematyczne.

- Czekają na nas 94 wydarzenia, w tym 68 mikrowypraw, przygotowanych przez 35 gmin GZM. Mikrowyprawy zaskakujące lub tradycyjne, wyciszające lub z muzyką, dla dzieci, dla młodzieży, dla starszych, dla całych rodzin. Jest w czym wybierać, bo gminy GZM są naprawdę niezwykłe - opisuje nadchodzące wydarzenie GZM.

Trolejbusem z bluesem - śladami Ryśka Riedla

Wydarzeniem cieszącym się największą popularnością jest podróż śladami Ryśka Riedla. Zostanie ona wypełniona kadrami z przeszłości, anegdotami i opowieściami przewodników, najlepiej znających słynnego wokalistę. Na kulturalną podróż zaprosi Sebastian Riedel - syn artysty oraz Marcin Sitko, autor książek pt. „Rysiek Riedel we Wspomnieniach”. Wyprawa zostanie zorganizowana w m.in. takie miejsca jak: dom rodzinny, legendarny Jesion, uwieczniony w jednym z największych przebojów zespołu Dżem, tyskie osiedle „F”, gdzie artysta mieszkał i tworzył oraz pod sam pomnik poświęcony Riedlowi.

Zbiórka uczestników odbędzie się w holu głównego Dworca PKP Tychy - przy ul. Asnyka 1. W sobotę, 2 lipca odbędą się dwie tury wycieczki, o godzinie 10 oraz 16. Miejsce na wydarzenie można zarezerwować pod numerem telefonu: 32 438 20 61.

Etno dzika plaża

Wydarzenie będące zderzeniem tradycji z elektryzującą muzyką. W sobotę, 2 lipca o godzinie 17 nad Jeziorem Paprocańskim rozpocznie się koncert łączący muzykę ludową z wpływami ukraińskiej i klezmerskiej. W trakcie wydarzenia pojawią się śląskie legendarne postacie, w tym m.in. utopcy.

Na scenie tego dnia wystąpią: Fifidroki - artyści alternatywni, folkowi, punkowi, elektryczni i ludowi oraz Klezmafour, wokaliści, których muzyka klezmerska miesza się z bałkańskim flow. Na sam koniec wydarzenia pojawi się zespół Dagadany, łączący elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music.

Zakończenie wydarzenia zostało zaplanowane na godzinę 22. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Tyscy herosi sportu, czyli zwiedzanie Galerii Sportu

W Tyskiej Galerii Sportu przy ulicy Edukacji 7 zorganizowana zostanie multimedialna wystawa stała „Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie". Ekspozycja będzie bogata w treści edukacyjne, a prezentacja związków rozwoju miasta Tychy i sportu zostanie przestawiona w atrakcyjnej w formie.

Na wystawie przedstawione zostaną historie piłkarskie i hokejowe, unikatowe fotografie, cenne trofea i pamiątki najlepszych tyskich sportowców z międzynarodowymi sukcesami: medalistek olimpijskich Lucyny Kałek i Karoliny Nai, siatkarskich mistrzyń Europy Aleksandry Jagieło i Sylwii Pyci-Jarosz, hokeistów Mariusza Czerkawskiego, Henryka Grutha i Krzysztofa Oliwy, triumfatora piłkarskiej Ligi Mistrzów Jerzego Dudka, bohatera kolarskich Wyścigów Pokoju Zygmunta Hanusika, himalaistów Adama Bieleckiego i Krzysztofa Wielickiego i wielu innych sportowców.

Przewodnikami po tyskim muzeum będą Piotr Zawadzki i Kamil Hajduk. 2 lipca zorganizowane zostaną dwie tury: o godzinie 10 i 17.

Architektoniczny spacer po unikatowym osiedlu

Ważnym wydarzeniem w dziejach Tychów było powstanie osiedla A, które zainicjowało rozbudowę miasta. - To pierwsze osiedle „Nowych Tychów” jest jedynym zespołem mieszkaniowym w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w którym najpełniej zrealizowano założenia doktryny realizmu socjalistycznego – jest więc unikalne zarówno pod względem założeń architektoniczno-urbanistycznych, jak i programu dekoracji plastycznych - wyjaśnia GZM.

Spacer, którego przewodnikami będą dr Patryk Oczko oraz Mateusz Miłoń, umożliwi poznanie unikatowego, zachowanego w pierwotnej formie, założenia urbanistycznego osiedla oraz realizacji plastycznych znajdujących się na jego terenie.

2 lipca zorganizowane zostaną dwie tury spaceru - o godzinie 11 oraz 13:30. Rezerwacja miejsc jest możliwa pod numerem telefonu: 887 450 212.

Zwiedzanie arcydzieła sztuki sakralnej końca XX wieku

Podczas oprowadzania po kościele pw. Ducha Świętego w Tychach zaprezentowana zostanie jego architektura, jako jednego z najwybitniejszych w regionie przykładów budownictwa sakralnego. Uczestnicy poznają także twórczość Stanisława Niemczyka, a także polichromie Jerzego Nowosielskiego, odwołujące się do tradycji malarstwa wschodniego chrześcijaństwa.

Po obiekcie oprowadzi wybity historyk sztuki - dr Jerzy Gorzelik. Mówiący łatwym i przystępnym językiem, znakomicie zarysowujący konteksty, które miały miejsce w architekturze sakralnej po II Soborze Watykańskim.

Oprowadzanie rozpocznie się o godzinie 13, a zbiórka odbędzie się przy ul. Myśliwskiej 43. Miejsca można zarezerwować pod numerem tel. 887 450 212.

16 wydarzeń w podregionie tyskim

Oprócz wyżej wymienionych wydarzeń na terenie miasta Tychy, GZM zorganizowało tematyczne akcje w miastach nieopodal. Imprezy z okazji urodzin GZM odbędą się także w: Łaziskach Górnych, Lędzinach, Kobiórze, Bieruniu, Wyrach i Imielinie. Pełna lista wydarzeń jest dostępna na stronie GZM.