5. urodziny Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Trolejbusem z bluesem śladami Ryśka Riedla

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia organizuje swoje pierwsze święto z okazji 5 lat działalności. Z tej okazji GZM 2 lipca zorganizuje prawie 100 tematycznych wydarzeń na terenie Śląska. pięć z nich odbędzie się w Tychach, a w okolicznych miastach jedenaście.

Mat. prasowe
Śladami Ryśka Riedla w Tychach

Z okazji 5-tych urodzin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w miastach województwa śląskiego w sobotę, 2 lipca zostaną zorganizowane aż 94 wydarzenia tematyczne.

- Czekają na nas 94 wydarzenia, w tym 68 mikrowypraw, przygotowanych przez 35 gmin GZM. Mikrowyprawy zaskakujące lub tradycyjne, wyciszające lub z muzyką, dla dzieci, dla młodzieży, dla starszych, dla całych rodzin. Jest w czym wybierać, bo gminy GZM są naprawdę niezwykłe - opisuje nadchodzące wydarzenie GZM.

Trolejbusem z bluesem - śladami Ryśka Riedla

Wydarzeniem cieszącym się największą popularnością jest podróż śladami Ryśka Riedla. Zostanie ona wypełniona kadrami z przeszłości, anegdotami i opowieściami przewodników, najlepiej znających słynnego wokalistę. Na kulturalną podróż zaprosi Sebastian Riedel - syn artysty oraz Marcin Sitko, autor książek pt. „Rysiek Riedel we Wspomnieniach”. Wyprawa zostanie zorganizowana w m.in. takie miejsca jak: dom rodzinny, legendarny Jesion, uwieczniony w jednym z największych przebojów zespołu Dżem, tyskie osiedle „F”, gdzie artysta mieszkał i tworzył oraz pod sam pomnik poświęcony Riedlowi.

Zbiórka uczestników odbędzie się w holu głównego Dworca PKP Tychy - przy ul. Asnyka 1. W sobotę, 2 lipca odbędą się dwie tury wycieczki, o godzinie 10 oraz 16. Miejsce na wydarzenie można zarezerwować pod numerem telefonu: 32 438 20 61.

Etno dzika plaża

Wydarzenie będące zderzeniem tradycji z elektryzującą muzyką. W sobotę, 2 lipca o godzinie 17 nad Jeziorem Paprocańskim rozpocznie się koncert łączący muzykę ludową z wpływami ukraińskiej i klezmerskiej. W trakcie wydarzenia pojawią się śląskie legendarne postacie, w tym m.in. utopcy.

Na scenie tego dnia wystąpią: Fifidroki - artyści alternatywni, folkowi, punkowi, elektryczni i ludowi oraz Klezmafour, wokaliści, których muzyka klezmerska miesza się z bałkańskim flow. Na sam koniec wydarzenia pojawi się zespół Dagadany, łączący elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music.

Zakończenie wydarzenia zostało zaplanowane na godzinę 22. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Tyscy herosi sportu, czyli zwiedzanie Galerii Sportu

W Tyskiej Galerii Sportu przy ulicy Edukacji 7 zorganizowana zostanie multimedialna wystawa stała „Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie". Ekspozycja będzie bogata w treści edukacyjne, a prezentacja związków rozwoju miasta Tychy i sportu zostanie przestawiona w atrakcyjnej w formie.

Na wystawie przedstawione zostaną historie piłkarskie i hokejowe, unikatowe fotografie, cenne trofea i pamiątki najlepszych tyskich sportowców z międzynarodowymi sukcesami: medalistek olimpijskich Lucyny Kałek i Karoliny Nai, siatkarskich mistrzyń Europy Aleksandry Jagieło i Sylwii Pyci-Jarosz, hokeistów Mariusza Czerkawskiego, Henryka Grutha i Krzysztofa Oliwy, triumfatora piłkarskiej Ligi Mistrzów Jerzego Dudka, bohatera kolarskich Wyścigów Pokoju Zygmunta Hanusika, himalaistów Adama Bieleckiego i Krzysztofa Wielickiego i wielu innych sportowców.

Przewodnikami po tyskim muzeum będą Piotr Zawadzki i Kamil Hajduk. 2 lipca zorganizowane zostaną dwie tury: o godzinie 10 i 17.

Architektoniczny spacer po unikatowym osiedlu

Ważnym wydarzeniem w dziejach Tychów było powstanie osiedla A, które zainicjowało rozbudowę miasta. - To pierwsze osiedle „Nowych Tychów” jest jedynym zespołem mieszkaniowym w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w którym najpełniej zrealizowano założenia doktryny realizmu socjalistycznego – jest więc unikalne zarówno pod względem założeń architektoniczno-urbanistycznych, jak i programu dekoracji plastycznych - wyjaśnia GZM.

Spacer, którego przewodnikami będą dr Patryk Oczko oraz Mateusz Miłoń, umożliwi poznanie unikatowego, zachowanego w pierwotnej formie, założenia urbanistycznego osiedla oraz realizacji plastycznych znajdujących się na jego terenie.

2 lipca zorganizowane zostaną dwie tury spaceru - o godzinie 11 oraz 13:30. Rezerwacja miejsc jest możliwa pod numerem telefonu: 887 450 212.

Zwiedzanie arcydzieła sztuki sakralnej końca XX wieku

Podczas oprowadzania po kościele pw. Ducha Świętego w Tychach zaprezentowana zostanie jego architektura, jako jednego z najwybitniejszych w regionie przykładów budownictwa sakralnego. Uczestnicy poznają także twórczość Stanisława Niemczyka, a także polichromie Jerzego Nowosielskiego, odwołujące się do tradycji malarstwa wschodniego chrześcijaństwa.

Po obiekcie oprowadzi wybity historyk sztuki - dr Jerzy Gorzelik. Mówiący łatwym i przystępnym językiem, znakomicie zarysowujący konteksty, które miały miejsce w architekturze sakralnej po II Soborze Watykańskim.

Oprowadzanie rozpocznie się o godzinie 13, a zbiórka odbędzie się przy ul. Myśliwskiej 43. Miejsca można zarezerwować pod numerem tel. 887 450 212.

16 wydarzeń w podregionie tyskim

Oprócz wyżej wymienionych wydarzeń na terenie miasta Tychy, GZM zorganizowało tematyczne akcje w miastach nieopodal. Imprezy z okazji urodzin GZM odbędą się także w: Łaziskach Górnych, Lędzinach, Kobiórze, Bieruniu, Wyrach i Imielinie. Pełna lista wydarzeń jest dostępna na stronie GZM.

czytaj więcej:

Pomnik Niepodległości w Tychach

11 listopada w Tychach - wystawa, pochód, pokazy, koncerty

Polonia Tychy

Premiera książki o pierwszym klubie sportowym Tychów

Rajd motocyklowy Tychy 1962

Noc Muzeów na stadionie: wyścigi z czasów Gomułki

Screenshot 2022 12 09 at 13 04 36 10 grudnia Poznajmy się na sportowo ZWIEDZANIE W J UKRAIŃSKIM

Ukraińskie dzieci zwiedzą tyski stadion

Muzeum miejskie tychy kryptonim obiekt czyli cud nad rawa

Tyska premiera filmu dokumentalnego Wojciecha Wikarka

Tyska Gala Sportu

Odbyła się Tyska Gala Sportu

Placyk do ćwiczeń przy Kruczku

Nowy obiekt sportowy w Tychach