82-latka straciła oszczędności swojego życia. Oszuści wykorzystali metodę „na wnuczka”

Komenda Policji w Tychach poinformowała o wyłudzeniu przez złodziei 90 tys. złotych od 82-letniej mieszkanki. Oszuści metodą „na wnuczka” ukradli seniorce jej oszczędności życia.

Unsplash.com
Oszustwo 82-latki
Śmierć mężczyzny w Tychach

Może Cię zainteresować:

Śmierć mężczyzny przy przystanku autobusowym w Tychach

Autor: Redakcja

07/03/2022

Mieszkanka Tychów odebrała telefon od rzekomej córki, która opowiedziała, że jej syn, czyli wnuczek seniorki potrzebuje finansowej pomocy. Według oszustki wnuk miał być zatrzymany przez policję za dokonanie oszustwa i potrzebuje pieniędzy aby nie trafić do więzienia. 82-letnia kobieta uwierzyła opowieściom oszustki. Przygotowała więc gotówkę, po którą chwilę później przyszedł oszust. Tym sposobem straciła oszczędności życia.

– Apelujemy, że oszuści "na wnuczka" i "na policjanta" wciąż szukają okazji by okraść starsze osoby. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów – apelują tyscy mundurowi.

„Nie pozwólmy, aby nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia”

Policjanci przypominają, że nigdy nie proszą o pieniądze. To właśnie oszuści podający się za członków rodziny często proszą o gotówkę, która ma im pomóc w rozwiązaniu nagłego problemu. – W związku z tym apelujemy do mieszkańców o zachowanie czujności w tego typu sytuacjach. Nie pozwólmy, aby w ten sposób nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia – mówią policjanci.

– Chcemy tym przekazem zainteresować także młodsze osoby, które dzięki bezpośrednim kontaktom z rodzicami, dziadkami i innymi starszymi osobami w rodzinie, mogą przekazać im niezbędną wiedzę. Pamiętajmy, że oszuści ciągle modyfikują metody swojego działania. Jedynym ich celem jest wzbogacenie się kosztem ludzkiej krzywdy – informują funkcjonariusze.

Apel policjantów

Treść apelu policjantów: Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, o które apelujemy:

Jak nie dać się oszukać?

 • dzwoni telefon
 • ktoś mówi, że jest Twoim wnuczkiem, krewnym…coś się wydarzyło: wypadek, choroba
 • rozmówca się rozłącza, a za chwilę telefon dzwoni ponownie
 • ktoś mówi, że trwa akcja policyjna, która pozwoli zatrzymać oszustów…
 • pada prośba o zachowanie wszystkiego w tajemnicy
 • pilnie potrzebne są pieniądze lub wartościowe rzeczy, jeśli nie masz pieniędzy, pada prośba o zaciągnięcie kredytu
 • rozmówca prosi Cię o przekazanie pieniędzy wskazanej osobie lub wykonanie przelewu

Bądź ostrożny i pamiętaj:

 • jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę
 • Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy
 • nie działaj pochopnie pod presja czasu
 • po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą
 • jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112