Akcja podziękowania dla tyszan wspierających ukraińskich uchodźców. Posadzono 1500 begonii

W Parku Miejskim Solidarności w Tychach pod budynkiem urzędu miasta, ponad 50 kobiet z Ukrainy zasadziło białe begonie. Akcja miała na celu podziękowanie tyszanom za wsparcie ukraińskich uchodźców.

Jak informuje tyski urząd miasta w środę, 18 maja 2022 r., ponad 50 Ukrainek mieszkających w Tychach, razem z Tyskim Zakładem Usług Komunalnych zasadziło 1500 białych begonii w Parku Miejskim Solidarności. Kwiaty zostały posadzone w miejscu, gdzie rok temu mieszkańcy utworzyli napis z kwiatów #NieZapominajmy dla uczczenia pamięci Polek i Polaków, którzy zmarli w wyniku zachorowania na COVID-19.

„Malutki symbol wdzięczności”

Jedną z inicjatorek akcji była Oksana Mytiai, która na co dzień pracuje w Fundacji Międzynarodowe Centrum Pomocy Psychologicznej oraz od listopada 2021 r. prowadzi Punkt Pomocy Cudzoziemcom, który po wybuchu wojny w Ukrainie stał się głównym miejscem, w którym uchodźcy w Tychach poszukiwali pomocy.

- Naprawdę mamy za co dziękować. Bardzo jesteśmy wdzięczne tyszanom, którzy pomagali od pierwszego dnia wojny. Brakuje mi słów, by wyrazić wdzięczność, bo naprawdę tyle szczerości, miłości, współczucia i zrozumienia spotkałam przez te trzy miesiące – mówi Oksana Mytiai. Pani Oksana podkreśliła, że akcja jest tylko „malutkim symbolem wdzięczności” i razem z innymi osobami zadeklarowała chęć organizacji kolejnych akcji i pomocy służbom miejskim w ich codziennych obowiązkach.

– Cześć osób, która do nas przyjechała z Ukrainy uciekając przed wojną rozpoczęła nowe życie w naszym mieście. Mamy osoby, które już podjęły pracę m.in. w Tyskim Zakładzie Usług Komunalnych czy w firmach prywatnych na terenie miasta. Staramy się ich motywować do działania i cieszymy się, że chcą pracować i się usamodzielniać. To ważne, bo nie wiemy jak długo będziemy w stanie im materialnie czy finansowo pomagać. Nie tylko jako samorząd, ale także sami tyszanie i tyszanki, bo to na ich barkach od początku wojny w dużej mierze spoczęła organizacja pomocy dla uchodźców. Zbiórki darów, organizacja miejsc noclegowych. Za to wsparcie po raz kolejny w imieniu prezydenta miasta – Andrzeja Dziuby jeszcze raz mieszkańcom Tychów dziękuję – mówi Ewa Grudniok – rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy.