Akcja podziękowania dla tyszan wspierających ukraińskich uchodźców. Posadzono 1500 begonii

W Parku Miejskim Solidarności w Tychach pod budynkiem urzędu miasta, ponad 50 kobiet z Ukrainy zasadziło białe begonie. Akcja miała na celu podziękowanie tyszanom za wsparcie ukraińskich uchodźców.

Jak informuje tyski urząd miasta w środę, 18 maja 2022 r., ponad 50 Ukrainek mieszkających w Tychach, razem z Tyskim Zakładem Usług Komunalnych zasadziło 1500 białych begonii w Parku Miejskim Solidarności. Kwiaty zostały posadzone w miejscu, gdzie rok temu mieszkańcy utworzyli napis z kwiatów #NieZapominajmy dla uczczenia pamięci Polek i Polaków, którzy zmarli w wyniku zachorowania na COVID-19.

„Malutki symbol wdzięczności”

Jedną z inicjatorek akcji była Oksana Mytiai, która na co dzień pracuje w Fundacji Międzynarodowe Centrum Pomocy Psychologicznej oraz od listopada 2021 r. prowadzi Punkt Pomocy Cudzoziemcom, który po wybuchu wojny w Ukrainie stał się głównym miejscem, w którym uchodźcy w Tychach poszukiwali pomocy.

- Naprawdę mamy za co dziękować. Bardzo jesteśmy wdzięczne tyszanom, którzy pomagali od pierwszego dnia wojny. Brakuje mi słów, by wyrazić wdzięczność, bo naprawdę tyle szczerości, miłości, współczucia i zrozumienia spotkałam przez te trzy miesiące – mówi Oksana Mytiai. Pani Oksana podkreśliła, że akcja jest tylko „malutkim symbolem wdzięczności” i razem z innymi osobami zadeklarowała chęć organizacji kolejnych akcji i pomocy służbom miejskim w ich codziennych obowiązkach.

– Cześć osób, która do nas przyjechała z Ukrainy uciekając przed wojną rozpoczęła nowe życie w naszym mieście. Mamy osoby, które już podjęły pracę m.in. w Tyskim Zakładzie Usług Komunalnych czy w firmach prywatnych na terenie miasta. Staramy się ich motywować do działania i cieszymy się, że chcą pracować i się usamodzielniać. To ważne, bo nie wiemy jak długo będziemy w stanie im materialnie czy finansowo pomagać. Nie tylko jako samorząd, ale także sami tyszanie i tyszanki, bo to na ich barkach od początku wojny w dużej mierze spoczęła organizacja pomocy dla uchodźców. Zbiórki darów, organizacja miejsc noclegowych. Za to wsparcie po raz kolejny w imieniu prezydenta miasta – Andrzeja Dziuby jeszcze raz mieszkańcom Tychów dziękuję – mówi Ewa Grudniok – rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy.

czytaj więcej:

L

Napis Tychy i tyska „Żyrafa” na pomarańczowo. Dlaczego?

Roman lopez Wpw Vfb3 b B4 unsplash

"Postaw na nogi!" pod Żyrafą! Wystąpi Dawid Tomala

Renowacja Żyrafy

Schody pod Żyrafą zmienią wygląd

62 661350

Policjanci uświadamiali tyskich seniorów

Policja

Tyscy policjanci otrzymali list za pomoc starszej osobie

Tyska porodówka

Porodówka nową wizytówką szpitala Megrez w Tychach

Pasieka przy SMS Tychy

Przy tyskiej szkole powstała pasieka