Akcja sadzenia drzew w Tychach. Pomóż stworzyć pierwszy sad miejski!

Już w sobotę 6 listopda, o 12:00 na miejskim skwerze przy ulicy Hlonda w Tychach będzie można zasadzić drzewa i krzewy w powstającym, pierwszym, ogólnodostępnym miejskim sadzie.

Unsplash.com
George bakos SE Faa Ijrj ZA unsplash

Jak informuje Urząd Miasta Tychy w sadzie będą rosły m.in. czereśnie, wiśnie, mirabelki, brzoskwinie, jabłonie, różne odmiany malin czy jeżyny. Stworzenie pierwszego miejskiego ogrodu jadalnego powstanie dzięki realizowanemu w Tychach budżetowi obywatelskiemu. Na terenie zielonym przy ul. Hlonda, nieopodal wybiegu dla psów, ma powstać wyjątkowe miejsce pełne owocowych drzew i krzewów. Będzie to miejsce łączące wypoczynek i edukację.

Edukacja w dobie kryzysu klimatycznego i przyrodniczego

- Motywacją dla zgłoszenia projektu do Budżetu Obywatelskiego była moja pasja przyrodnicza oraz chęć stworzenia pretekstu dla edukacji w dobie kryzysu klimatycznego i przyrodniczego nt. roli przyrody w mieście. Sad ma sprzyjać też refleksji nt. uprawy jedzenia, zdrowej, nieprzetworzonej żywności, możliwości zwiększania samowystarczalności żywieniowej mieszkańców miast oraz stanowić miejsce, w którym mieszkańcy chętnie wypoczywają. Jest w pewnym sensie kontynuacją wcześniejszego pomysłu, z którego powstała kampania miejska "Małe Ogródki", prowadzona w tyskich przedszkolach kilka lat temu – mówi Katarzyna Palka – wnioskodawczyni projektu sadu miejskiego.

W sadzie znajdą się m.in. tabliczki informacyjne z opisem poszczególnych drzew, krzewów i instrukcją uprawy. Co z pewnością pozwoli poszerzyć przyrodniczą świadomość najmłodszych mieszkańców.

Trójkąty i kwadraty… i jeszcze więcej!

- Dla odpowiedniej aranżacji przestrzeni, zachęcającej do korzystania z tego miejsca, powstaną elementy małej architektury w wydaniu naturalistycznym m.in. kłody drewna, siedziska z drewna np. z miejskiej wycinki służące zarówno do wypoczynku, jak i do zabawy dzieci – mówi Róża Jaros z Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych w Tychach.
Pergola przy ul. Hlonda

Jak informuje Urząd Miasta Tychy w sadzie pojawiła się już pergola w kształcie kopuły. Ma 6, 5 m średnicy, wykonana jest z drewna modrzewiowego i składa się ze 100 trójkątów.

- W sobotę wspólnie obsadzimy ją sadzonkami winorośli! – zachęcają organizatorzy akcji i zapraszają mieszkańców Tychów do wspólnego sadzenia drzew od 12:00 do godziny 16:00.

czytaj więcej:

Zniszczony korzeń przy ul. Cyganerii

Podczas remontu chodnika doszło do zniszczenia korzeni

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka

Jeremy gallman wsfw 16qrf0 unsplash

Miasto Tychy rozda 500 bonów na żywe choinki!

Ozdobyswieta

Miasto Tychy montuje specjalne oświetlenie

1 ZS5

Posłanka interweniuje w sprawie wycinki drzew

Pasieka przy SMS Tychy

Przy tyskiej szkole powstała pasieka

Trawa

Dlaczego w Tychach nie kosi się trawników?