Akcja sadzenia drzew w Tychach. Pomóż stworzyć pierwszy sad miejski!

Już w sobotę 6 listopda, o 12:00 na miejskim skwerze przy ulicy Hlonda w Tychach będzie można zasadzić drzewa i krzewy w powstającym, pierwszym, ogólnodostępnym miejskim sadzie.

Unsplash.com
George bakos SE Faa Ijrj ZA unsplash

Jak informuje Urząd Miasta Tychy w sadzie będą rosły m.in. czereśnie, wiśnie, mirabelki, brzoskwinie, jabłonie, różne odmiany malin czy jeżyny. Stworzenie pierwszego miejskiego ogrodu jadalnego powstanie dzięki realizowanemu w Tychach budżetowi obywatelskiemu. Na terenie zielonym przy ul. Hlonda, nieopodal wybiegu dla psów, ma powstać wyjątkowe miejsce pełne owocowych drzew i krzewów. Będzie to miejsce łączące wypoczynek i edukację.

Edukacja w dobie kryzysu klimatycznego i przyrodniczego

- Motywacją dla zgłoszenia projektu do Budżetu Obywatelskiego była moja pasja przyrodnicza oraz chęć stworzenia pretekstu dla edukacji w dobie kryzysu klimatycznego i przyrodniczego nt. roli przyrody w mieście. Sad ma sprzyjać też refleksji nt. uprawy jedzenia, zdrowej, nieprzetworzonej żywności, możliwości zwiększania samowystarczalności żywieniowej mieszkańców miast oraz stanowić miejsce, w którym mieszkańcy chętnie wypoczywają. Jest w pewnym sensie kontynuacją wcześniejszego pomysłu, z którego powstała kampania miejska "Małe Ogródki", prowadzona w tyskich przedszkolach kilka lat temu – mówi Katarzyna Palka – wnioskodawczyni projektu sadu miejskiego.

W sadzie znajdą się m.in. tabliczki informacyjne z opisem poszczególnych drzew, krzewów i instrukcją uprawy. Co z pewnością pozwoli poszerzyć przyrodniczą świadomość najmłodszych mieszkańców.

Trójkąty i kwadraty… i jeszcze więcej!

- Dla odpowiedniej aranżacji przestrzeni, zachęcającej do korzystania z tego miejsca, powstaną elementy małej architektury w wydaniu naturalistycznym m.in. kłody drewna, siedziska z drewna np. z miejskiej wycinki służące zarówno do wypoczynku, jak i do zabawy dzieci – mówi Róża Jaros z Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych w Tychach.
Pergola przy ul. Hlonda

Jak informuje Urząd Miasta Tychy w sadzie pojawiła się już pergola w kształcie kopuły. Ma 6, 5 m średnicy, wykonana jest z drewna modrzewiowego i składa się ze 100 trójkątów.

- W sobotę wspólnie obsadzimy ją sadzonkami winorośli! – zachęcają organizatorzy akcji i zapraszają mieszkańców Tychów do wspólnego sadzenia drzew od 12:00 do godziny 16:00.