Akcja tyskiej drogówki „Bezpieczny cyklista”. Mundurowi zwracali uwagę na rowerzystów

We wtorek, 9 sierpnia 2022 r., policjanci z tyskiej drogówki prowadzili działania o nazwie „Bezpieczny cyklista”. Mundurowi zwracali uwagę na to czy rowerzyści w Tychach przestrzegają przepisów.

KMP Tychy
Policja

Policjanci przypominają, że wsiadając na rower powinniśmy zawsze przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Stróże prawa przypominają także o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego oraz o wzajemnym szacunku. – W związku z działaniami „Bezpieczny cyklista”, mundurowi z drogówki zwracają szczególną uwagę na rowerzystów. Kierujący tym jednośladem jeśli ma do dyspozycji drogę dla rowerów lub pas ruchu dla rowerów, obowiązany jest do korzystania z niego. Na drogach tych w większości obowiązują takie same reguły jak na jezdni, czyli należy poruszać się prawą stroną z bezpieczną prędkością. W przypadku braku wymienionych dróg rowerzysta może poruszać się po jezdni – informują mundurowi.

Policjanci ujawnili łącznie 69 wykroczeń. 58 kierujących przekroczyło prędkość w rejonie przejścia dla pieszych, a pozostali między innymi nie stosowali się do ruchu prawostronnego. Ponadto podczas trwających działań mundurowi czterokrotnie wyjeżdżali do kolizji drogowych.

Policjanci przypominają o podstawach

Dodatkowo mundurowi sporządzili listę podstawowych przepisów, których należy przestrzegać w ruchu drogowym.

  • Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania rowerem jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T – w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat. Po ukończeniu 18. roku życia dokument taki nie jest wymagany.
  • Osoba w wieku do 10 lat kierująca rowerem pod opieką osoby dorosłej porusza się po drogach na zasadach ruchu pieszych.
  • Ważne jest, aby zarówno rowerzyści, jak i pozostali kierujący, pamiętali o respektowaniu zasad związanych z pierwszeństwem przejazdu. Sygnalizowanie z wyprzedzeniem zamiaru wykonania manewru, także ma duży wpływ na bezpieczeństwo.
  • Kierowców przestrzegamy, aby podczas wyprzedzania rowerzysty zachowywali szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp. Odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.
  • Aktualnie w przepisach dotyczących ruchu rowerów nie ma zapisów dotyczących kasków ochronnych ani kamizelek odblaskowych. Pamiętajmy jednak, że zakładając kask chronimy głowę, która jest najbardziej narażona na urazy. Kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.