Andrzej Dziuba nowym wiceprzewodniczącym zgromadzenia GZM

Nowym wiceprzewodniczącym Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii został prezydent Tychów Andrzej Dziuba. Tytuł przewodniczącego przypadł natomiast Mariuszowi Wołoszowi, prezydentowi Bytomia.

Andrzej Dziuba

GZM to związek skupiający 41 miast i gmin centralnej części województwa śląskiego, zajmujący się między innymi transportem i planowaniem przestrzennym. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2018 roku. Pierwszym przewodniczącym zgromadzenia został prezydent Katowic Marcin Krupa. Ponieważ po wyborach samorządowych poinformował on, że nie będzie ponownie ubiegał się o stanowisko, zdecydowano, aby w związku z podziałem GZM na pięć podregionów oraz pięcioletnią kadencją samorządu, wprowadzić coroczne zmiany przewodniczącego - tak, aby możliwa była reprezentacja w zgromadzeniu każdego z podregionów.

Andrzej Dziuba przewodniczył Zgromadzeniu GZM w 2018 roku – rok późnej, zgodnie z ustaleniami, zrezygnował on z przewodnictwa, wskazując jako kandydata na tę funkcję prezydenta Sosnowca, Arkadiusza Chęcińskiego. Dwa lata później ponownie wszedł w skład prezydium Zgromadzenia GZM.

Zgromadzenie składa się z 41 delegatów gmin do niego należących, jednego przewodniczącego i nie więcej niż trzech wiceprzewodniczących. Poprzez komisję rewizyjną GZM kontroluje działalność jednostek organizacyjnych i członków zarządu, powołuje również komisję rozjemczą, która rozpatruje sprzeciwy wobec projektów ustaw zgłaszanych przez zgromadzenie. Uchwały podejmowane są podwójną większością głosów, a inicjatywa uchwałodawcza przysługuje co najmniej 11 delegatom poszczególnych gmin, komisji zgromadzenia oraz zarządowi GZM.

Zarówno przewodniczący, jak i wiceprzewodniczący będą mogli cieszyć się roczną kadencją w zarządzie GZM.

czytaj więcej:

Prezydent Tychów Andrzej Dziuba

Prezydent Tychów daleko za podium w rankingu IBIMS

Jon moore 2 My Z Ds USM4 unsplash

Odpowiedź prezydenta Tychów na poselską interwencję

Bogdan Białowąs

Tychy mają komisarza. Białowąs ma zostać do wyborów 2024

Wystawa na bieruńskim rynku

Bieruńscy radni uczcili 40. rocznicę strajku

Modernizacja zajezdni PKM Tychy

Zmiany w rozkładzie jazdy ZTM

Tychy stawy

Odłów ryb i spuszczanie wody ze stawów w Tychach

Skrzyżowanie ulic Andersa i Burschego Tychy

Jedno z tyskich skrzyżowań znowu przejezdne!