Arena Lekkoatletyczna w Tychach znalazła się w Ogólnopolskim Konkursie Budowlanym

Wybudowana w 2020 roku tyska Arena Lekkoatletyczna znalazła się w Ogólnopolskim Konkursie Budowlanym „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”. Obiekt może otrzymać tytuł „Modernizacji Roku”.

W 2021 roku tyska Arena Lekkoatletyczna została oddana do użytku. Na jej terenie znajdziemy okrężną bieżnię o długości 400 metrów posiadającą 6 torów okrężnych i 8 torów prostych. Znajdziemy także:

  • dwustronną skocznię do skoku w dal i trójskoku,
  • dwie skocznie do skoku wzwyż,
  • dwie dwustronne skocznie do skoku o tyczce,
  • rów z wodą do biegu z przeszkodami,
  • dwie rzutnie do rzutu oszczepem,
  • dwie rzutnie do pchnięcia kulą oraz jedną do rzutu dyskiem i młotem.

Wewnątrz bieżni znajduje się boisko z trawą, wyposażone w system zraszania. Poza ogrodzeniem bieżni znajduje się także teren rozgrzewkowy dla lekkoatletów wyposażony w dwutorową bieżnię o długości 60 m.

Obiekt posiada trybuny z czterech żelbetowych elementów prefabrykowanych na 500 miejsc siedzących oraz sektor dla widzów niepełnosprawnych i ich opiekunów (10 miejsc siedzących oraz 6 miejsc dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich). Obok trybun znajduje się budynek wyposażony w stanowisko dla sędziów, komentatorów oraz obsługi tablicy świetlnej służącej do prezentowania wyników, która znajduje się po przeciwnej stronie obiektu.

Mimo nominacji Areny Lekkoatletycznej do nagrody „Modernizacji Roku” na uwagę zasługuje fakt, że na obiekcie nie uświadczymy toalety. Wszystkie osoby korzystające z inwestycji, chcące skorzystać z toalety odsyłane są do sąsiedniego Stadionu Miejskiego. Radni wielokrotnie upominali władze miejskie o dobudowanie sanitariatu na terenie Areny Lekkoatletycznej, jednak bez powodzenia.

O konkursie na najlepsze modernizacje i budowy

Cały zamysł konkursu opiera się o wybór „Modernizacji Roku” lub wręczenia tytułu "Budowy XXI wieku". Na wzór Ogólnopolskiego Konkursu powstają lokalne konkursy miejskie, gminne promujące inicjatywy i dokonania lokalne. – Dzięki metodycznej współpracy z naczelnymi organami administracji państwowej, samorządami lokalnymi i różnymi instytucjami udało nam się wypracować metody pracy, dzięki którym docieramy wszędzie tam gdzie mają miejsce procesy modernizacyjne. Z roku na rok obiektów zgłaszanych przybywa. Pomimo zmian w koniunkturze gospodarczej i politycznej potrafiliśmy zachować niezależność i stworzyć niepodważalny autorytet Jury Konkursu. Obiekty nagradzane są wizytówką Konkursu i pomimo upływających lat dobrze się prezentują – informują organizatorzy konkursu.