Badania nad rozwojem polityki parkingowej w Tychach. Tyszanie będą mogli się wypowiedzieć

Ruszają badania nad rozwojem miejskiej polityki parkingowej w Tychach. Miejscy eksperci zapraszają na spotkania w mieście. Będzie można wyrazić swoją opinię.

Parking Plac Baczyńskiego Tychy

W czterech miejscach w Tychach będzie można spotkać ekspertów, którzy rozpoczynają badania nad polityką parkingową w mieście. Osoby zbierające opinie będzie można spotkać:

  • Plac Baczyńskiego
  • Parking wielopoziomowy przy dworcu PKP
  • Plac przed Balbina Centrum
  • Ul. Grota Roweckiego przy AZ-ecie

Spotkanie odbędą się 24 marca oraz 7 kwietnia 2022 roku, w godzinach od 10:00 do 14:00.

Badania prowadzone są w ramach Metropolitalnej Szkoły Prototypowania prowadzonej przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. W szkole znajdziemy urzędników, którzy zajmują się inżynierią ruchu, strefami płatnego parkowania, inwestycjami drogowymi i urbanistyką. Eksperci pochodzą z Tychów, Bytomia, Rudy Śląskiej, Dąbrowy Górniczej, Sosnowca i Katowic.

- Taki skład zapewnia połączenie różnych doświadczeń i wiedzy oraz szerokie spojrzenie na przyszłą przemianę. Urzędnicy pracują w miastach, które posiadają i zmieniają strefę płatnego parkowania lub rozważają jej wprowadzenie, dlatego mogą się podzielić swoimi wnioskami dotyczącymi zarówno funkcjonowania samego mechanizmu, jak i sposobów prowadzenia badań – mówi Paweł Jaworski, urbanista, który na zlecenie GZM, przewodniczy spotkaniom zespołu.

Liczba samochodów w Tychach wymusza potrzebę lepszego zarządzania powierzchnią do parkowania

- Chcemy dokładnie przyjrzeć się sprawie, dlatego zapytamy o zdanie ekspertów, przeprowadzimy badania i analizy, ale bardzo ważny jest dla nas także głos osób, które faktycznie wykorzystują parkingi, w szczególności strefę płatnego parkowania i parkingi wielopoziomowe typu Park&Ride. Dopiero, gdy zdobędziemy pełną wiedzę, zadecydujemy w jakim kierunku kształtować politykę parkingową w mieście – mówi Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

Dodatkowo dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów, argumentuje potrzebę przeprowadzenia badań rosnącą liczbą samochodów w mieście. W ciągu ostatnich 20 lat liczba samochodów zarejestrowanych w Tychach wzrosła aż dwukrotnie. W 2001 roku było ich około 50 tysięcy, a na koniec 2021 blisko 111 tysięcy. Trend ten powoduje potrzebę lepszego zarządzania powierzchnią do parkowania, przede wszystkim w centrum miasta – dodaje dyrektor MZUiM.

Rozmowy z mieszkańcami na temat miejsc parkingowych

– Wywiady z użytkownikami, jakie przeprowadzimy w najbliższym czasie, są dla nas bardzo ważnym elementem analizy. Zapraszamy do rozmów. Na tym nie kończy się nasza praca. W kwietniu na nasze zlecenie firma inżynierska przeprowadzi pełne obserwacje parkowania. Będą one realizowane na dużym obszarze miasta od rana do wieczora, w dzień powszedni i w sobotę. Dopiero po przeanalizowaniu wszystkich wyników przyjdzie czas na pierwsze wnioski – mówi Ewa Lutogniewska, która koordynuje proces ze strony GZM.

W 24 marca i 7 kwietnia eksperci wyjdą w teren i zbiorą uwagi od osób korzystających w ciągu dnia z parkingów w mieście.