Balkon jak konfesjonał. Poniedziałkowe kino w Andromedzie

Klub filmowy w tyskim Pasażu Kultury Andromeda zaprasza w poniedziałek (8 kwietnia) na pełnometrażowy film dokumentalny jednego z najbardziej cenionych polskich twórców gatunku - obsypany nagrodami „Film balkonowy”.

"Film balkonowy" (2021)Obraz Pawła Łozińskiego, który wraz z ojcem Marcelem uchodzi za jednego z najbardziej błyskotliwych współczesnych polskich dokumentalistów, powstał na jego prywatnym balkonie, z perspektywy którego twórca wdawał się w przypadkowe rozmowy z przechodniami - raz wesołe, innym razem gorzkie.


Powstał w ten sposób intrygujący przekrój przez społeczeństwo - przypadkowi rozmówcy dzielą się nieraz swoimi intymnymi sprawami czy zaskakującymi przemyśleniami - bo jak to często w życiu bywa, łatwiej otworzyć się przed kimś obcym. Tworząc dokument Łoziński spędził na swoim balkonie blisko pół roku na przestrzeni niecałych trzech lat; w tym czasie spotkał ponad dwa tysiące ludzi

Film z 2021 roku zdobył Grand Prix prestiżowej imprezy w Locarno, trzy nominacje do gdyńskich „Orłów”, a podczas 18. edycji objazdowego festiwalu Millenium Docs Against Gravity „Film balkonowy” został wybrany ulubionym filmem publiki w Warszawie i Katowicach, a także wyróżniony w konkursie głównym i filmów polskich.

Początek seansu o godzinie 18 w sali kinowej na piętrze Andromedy; wstęp wolny.

Boza meka tychy 1979

Może Cię zainteresować:

Boża Męka na Dzierżyńskiego. Jak tyszanie obronili krzyż

Autor: Arkadiusz Korejwo

07/04/2024

01 fot michal jedrzejowski

Może Cię zainteresować:

Widoki z bliska – wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach.

Autor: Tekst sponsorowany

03/04/2024

Tychy 1959 ul brzozowa

Może Cię zainteresować:

Śląskie miasta na zdjęciach z węgierskiego archiwum. Lata 40., 50., 60. w Bytomiu, Katowicach, Rudzie Śląskiej, Chorzowie, Gliwicach. Genialne fotki!

Autor: Maciej Poloczek

31/03/2024