Beksiński na Śląsku – Festiwal twórczości, jakiego nie było. Wystawa dzieł artysty w Tychach

W Tichauer Art Gallery od 18 czerwca 2022 r. rozpocznie się festiwal twórczości Zdzisława Beksińskiego zatytułowany „Beksiński na Śląsku”. Będą obrazy, multimedialna wystawa, pokazy filmowe i wiele więcej.

Tichauer Art Gallery
Beksiński na Śląsku Tychy

Pierwsze w Polsce przedsięwzięcie artystyczne poświęcone twórczości Zdzisława Beksińskiego. Współorganizatorami wydarzenia organizowane w Tichauer Art Gallery są Muzeum Historyczne w Sanoku i Fundacja Beksiński. W industrialnych przestrzeniach tyskiego Browaru Obywatelskiego rozpocznie się wyjątkowy festiwal twórczości słynnego polskiego malarza.

Przez ponad 3 miesiące, od 18 czerwca do 25 września 2022 r., w Tychach będą odbywać się wydarzenia związane z twórczością polskiego mistrza dystopijnego surrealizmu. Najważniejszym punktem wydarzenia będzie obszerna wystawa malarstwa Zdzisława Beksińskiego. Ponad 50 oryginalnych obrazów z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku i kilka nietuzinkowych dzieł do niedawna uważanych za zaginione znajdzie się w Tichauer Art Gallery.

- Wystawa w pełni reprezentatywnie pokazuje dwa najważniejsze okresy twórczości Zdzisława Beksińskiego - realizm fantastyczny i 20 ostatnich lat jego pracy. Wystawa adresowana jest do każdego, kto chciałby bliżej poznać świat wizji tego wielkiego artysty, który stworzył swój niepowtarzalny i przejmujący styl malowania. Na wystawie zaprezentujemy różnorodny wachlarz obrazów, spinający klamrą lata 1970-2005, co pozwoli zaobserwować dynamikę rozwoju jego sztuki na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Równocześnie stworzy wyjątkową okazję do duchowej wędrówki labiryntem niezwykłego talentu i nieograniczonej wyobraźni twórcy. Warto dodać, że do Muzeum Historycznego w Sanoku Zdzisław Beksiński przekazywał obrazy, które osobiście uważał za najlepsze, więc widzów czeka wspaniała uczta dla oczu i ducha - mówi Anna Będkowska, wiceprezes Zarządu Tichauer, właściciela Tichauer Art Gallery.

Wystawa malarstwa to nie wszystko…

Na odwiedzających Tichauer Art Gallery podczas festiwalu twórczości Zdzisława Beksińskiego będzie czekać wystawa multimedialna „Beksiński Multimedia Exhibition - Human Condition” organizowana przez Fundację Beksiński. – To multimedialna podróż przez twórczość artysty w ekscytujący sposób łącząca obraz i dźwięk. Wybrane dzieła Zdzisława Beksińskiego zostaną zaprezentowane na wielkoformatowych ekranach w połączeniu z muzyką lub w stereoskopii (3D), a poprzez technologię VR każdy z odwiedzających będzie mógł wręcz "wejść do wnętrza obrazów". Nie zabraknie także pokazów mappingu, wystawy kilkudziesięciu prac Beksińskiego zrealizowanych za pomocą grafiki komputerowej czy fotomontażu, licznych fotografii i unikatowych materiałów video z prywatnych archiwów artysty i Fundacji Beksiński – informują organizatorzy wystawy.

Festiwal Beksińskiego na Śląsku to także pokazy filmów dokumentalnych o rodzinie Beksińskich i spotkania z ich twórcami, panele i dyskusje z gośćmi dotyczące wątków śląskich w życiu Beksińskich, dzień z Tomkiem Beksińskim, w ramach którego odbędzie się pokaz filmu „Dr. Jimmy”, spotkanie z jego przyjaciółmi i bliskimi, a także wieczór Romantyków Muzyki Rockowej. Na zakończenie festiwalu, 24 września 2022 r., w katowickim Spodku odbędzie się koncert „ Świat Mistrza Beksińskiego" organizowany przez Fundację Beksiński we współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku. Fani będą mogli zobaczyć jego obrazy w połączeniu z różnymi kompozycjami. W części pierwszej koncertu usłyszymy utwór współczesny "Sine Titulo", specjalnie skomponowany przez dyrygenta Szymona Sutora, a w drugiej część "Requiem" Alfreda Schnittkego, ulubionego kompozytora Beksińskiego. Dodatkowo w dniu koncertu będzie można zobaczyć wystawę oryginalnych i specjalnie wyselekcjonowanych obrazów Zdzisława Beksińskiego, innych niż prezentowane w Tichauer Art Gallery.

- Już od 18 czerwca serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników twórczości Zdzisława Beksińskiego na ten wyjątkowy i największy w historii festiwal jego twórczości. Cieszymy się, że powstał we współpracy z najważniejszymi instytucji związanymi z artystą, czyli Muzeum Historycznym w Sanoku i Fundacją Beksiński. Jeśli do przekrojowej wystawy malarstwa dodamy wystawę multimedialną, VR, wydarzenia towarzyszące i koncert finałowy, będący ekscytującym połączeniem obrazu i dźwięku, okaże się, że odwiedzający będą mogli poznać twórczość Zdzisława Beksińskiego w pełni - dodaje Anna Będkowska.