Bezpłatne przejazdy pociągami Kolei Śląskich i komunikacją miejską ZTM dla Ukraińców

Od soboty, 26 lutego 2022 r., obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie podróżować pociągami Kolei Śląskich. ZTM ogłosił, że poniedziałku, 28 lutego 2022 r., obywatele Ukrainy mogą również bez opłat podróżować komunikacją miejską. Na dworcu kolejowym w Katowicach działa też punkt informacyjny dla Ukraińców

mat. pras.
Bezpłatne przejazdy koleją i komunikacją miejską ZTM dla Ukraińców

Obywatele Ukrainy od 26 lutego do odwołania mogą bezpłatnie jeździć pociągami Kolei Śląskich. Jak informuje przewoźnik podróż odbywa się na podstawie paszportu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie.

– Kolejarze doskonale rozumieją swoją misję społeczną. Wierzymy, że bezpłatne przejazdy pomogą Ukraińcom, którzy uciekają przed wojną na teren województwa śląskiego, w szybszym odnalezieniu się w nowej rzeczywistości – mówi Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.

Wcześniej darmowe przejazdy dla obywateli Ukrainy wprowadziła spółka PKP Intercity. Ministerstwo infrastruktury poinformowało, że od 26 lutego, obywatele Ukrainy po przekroczeniu polskiej granicy mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów w drugiej klasie pociągami PKP Intercity kategorii ekonomicznych TLK i IC na terenie Polski z uwzględnieniem przesiadek na kolejne połączenia krajowe przewoźnika wskazanych kategorii.

- Polska solidaryzuje się z narodem ukraińskim, który z ogromną determinacją opiera się rosyjskiej agresji. Naszym obowiązkiem moralnym jest nieść pomoc uciekającym przed wojną Ukraińcom, dlatego wprowadzamy nieodpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy w pociągach PKP Intercity - powiedział minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk.

Metropolia dla Ukrainy

Od 28 lutego wszyscy obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZTM). Autobusy, tramwaje i trolejbusy jeżdżą pomiędzy 41 miastami Górnośląsko-Zagłębiowskiej, które otaczają Katowice, Sosnowiec, Bytom, Tychy oraz Gliwice. Podczas kontroli biletów, wystarczy pokazać ukraiński paszport lub inny dokument potwierdzający narodowość ukraińską lub dokument potwierdzający status uchodźcy wojennego.

Punkt informacyjny dla Ukraińców na dworcu kolejowym w Katowicach

W sobotę, 26 lutego, na dworcu kolejowym w Katowicach Śląski Urząd Wojewódzki uruchomił punkt informacyjno-doradczy dla obywateli Ukrainy. - To kolejny krok w naszych działaniach wspierających uchodźców. Tutaj, w tym punkcie umiejscowionym na dworcu, na którym wysiadają także obywatele Ukrainy, uzyskają pierwsze informacje dotyczące legalizacji pobytu w naszym kraju – podkreślił wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek.

Punkt położony jest w pasażu katowickiego dworca głównego. Jest odpowiednio oznakowany i przystosowany do obsługi klientów. Będzie działał w godzinach od 8.00 do 22.00, również w weekendy. Informacji udzielać będą pracownicy Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców oraz wolontariusze. - Jesteśmy przygotowani do tego, by udzielać wsparcia w języku ukraińskim, więc przybywający uchodźcy otrzymają wszystkie niezbędne i potrzebne dane – podkreśla Magdalena Szewczuk–Szturc, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców.

czytaj więcej:

Tychy flaga Ukrainy

Andrzej Dziuba o pomocy samorządu

Original

Tyszanie i strażnicy miejscy pomagają osobom bezdomnym

Korzysci z pomagania Paczka

Rusza kolejna edycja Szlachetnej Paczki!

Otwarcie Punktu Pomocy Cudzoziemcom

Tychy uruchomiły pierwszy Punkt Pomocy Cudzoziemcom!

Pomoc dl najuboższych w Tychach

Pomoc żywnościowa w Tychach

Jeshoots com Lt Nv Q Hd Kkmw unsplash

Wraca stacjonarna pomoc prawna w Tychach

Schwytany osobnik pająka

Mieszkańcy bloku przy ul Rodakowskiego mogą odetchnąć z ulgą