Bieruńscy policjanci przekazali do tyskiego muzeum broń z XIX wieku. Zobacz zdjęcia

Historyczna pamiątka została znaleziona podczas rozbiórki starego domu. Ponad 100-letnia broń trafiła do jednego z tyskich muzeów.

Policjanci z Bierunia zabezpieczyli broń, która została odnaleziona podczas rozbiórki jednego z domów w okolicach Bierunia, który od lat nie był zamieszkany. W sprawie zostało wszczęte śledztwo, które nadzorowała tyska prokuratura.

Broń mogła należeć do śląskich powstańców!

W takie karabiny były wyposażone oddziały powstańców śląskich i najprawdopodobniej właśnie ten odnaleziony karabin należał do jednego z nich! Został odnaleziony pod podłogą w trakcie rozbiórki jednego z domów. Po odkryciu broni została zawiadomiona policja, która przyjechała i zabezpieczyła to znalezisko. Jak się o tym dowiedziałem to złożyłem pismo do Powiatowej Komendy Policji z prośbą o przekazanie broni do muzeum. W międzyczasie trwało postępowanie prokuratorskie, które zostało umorzone i tyska prokuratura wydała decyzję o przekazanie tego eksponatu do mojego muzeum” powiedział nam Arkadiusz Dominiec, właściciel Muzeum Śląskiego Września 1939 w Tychach.

Mając na względzie fakt, że zabezpieczony karabin stanowi wspaniałą pamiątkę historii naszego regionu, policjanci postanowili przekazać go do muzeum - poinformowała bieruńska komenda.

Jak poinformował nas właściciel muzeum, jest to karabin Gewehr model 1888. Tego typu karabiny były używane jeszcze przed I Wojną Światową.

Serdeczne podziękowania dla Pana komendanta nadkomisarza Dariusza Waligóra, mł. asp. Mariusza Bułaś oraz podkom. Dariusza Stypułkowskiego który koordynował całą sprawę – podziękował właściciel muzeum.

Największe prywatne muzeum

Muzeum zostało otwarte 2013 roku. Jest to największe prywatne muzeum poświęcone wojnie obronnej na Śląsku we wrześniu 1939 roku. Zwiedzanie odbywa się po uprzednim kontakcie telefonicznym z właścicielem muzeum pod numerem 506 196 338.