Budowa parkingu wielopoziomowego obok Szpitala Megrez w Tychach. Sprawdź, na jakim etapie są prace

W maju 2021 r. rozpoczęły się prace związane z budową trzeciego już parkingu wielopoziomowego typu Park&Ride w Tychach. Nowy obiekt powstaje obok Szpitala Wojewódzkiego, na rogu ulic Wyszyńskiego i Edukacji. Zobacz zdjęcia pod artykułem!

Urząd miasta pochwalił się na jakim etapie są prowadzone prace. Na parterze budynku zakończyły się prace żelbetowe. W połowie wybudowany jest strop i dach pierwszego piętra.

– Obecnie trwają prace zbrojeniowe i betonowe związane z budową stropu dla pozostałej części pierwszego poziomu. Trwają również prace związane z modernizacją chodników i ścieżek rowerowych w rejonie parkingu – informuje na Facebook’u Miasto Tychy.

Urzędnicy dodają, że po zakończeniu inwestycji, parking będzie posiadał 117 miejsc postojowych dla samochodów osobowych.

  • 57 – miejsc na parterze
  • 60 – miejsc na pierwszym piętrze

Pojawi się też 48 miejsc postojowych dla rowerów i 22 miejsca dla motocykli.

- Parking Park&Ride będzie mieć dwie kondygnacje nadziemne. Dolną, przeznaczoną na garaż zamknięty oraz górną, gdzie przewidziano parking otwarty, zadaszony, z ażurowymi ścianami zewnętrznymi. W strefie wjazdu znajdować się będzie pomieszczenie dozoru, umożliwiające kontrolę wizualną wjeżdżających i wyjeżdżających samochodów – tłumaczył przed rozpoczęciem prac budowlanych Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

W obiekcie znajdą się także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Aby ułatwić im dostęp, wejście na parter budynku ma zostać wyrównane z poziomem chodnika.

- W jednej z klatek będzie się znajdować dźwig osobowy przystosowany dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. W pobliżu dźwigu, na obu kondygnacjach, zostaną wyznaczone miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych. Ponadto wszystkie ciągi piesze zaprojektowano w sposób ułatwiający poruszenie się osobom na wózkach inwalidzkich, osobom o ograniczonej sprawności ruchowej oraz osobom starszym – wyjaśnia Arkadiusz Bąk, zastępca dyrektora MZUiM ds. realizacji inwestycji.

Całkowita wartość projektu wynosi blisko 15 mln zł z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego stanowi ponad 81% proc. (11,5 mln zł).

Zobacz zdjęcia z budowy