Budowniczy dobrych inwestycji

Katowice są dziś wielkim placem budowy. Nad miastem górują dziesiątki żurawi wznoszących nowe biurowce, osiedla mieszkaniowe i hale przemysłowe. Tak dynamiczny rozwój nie byłby możliwy, gdyby nie firmy z naszego regionu, które są w stanie podołać przedsięwzięciom o coraz większej skali. Przedstawiamy przedsiębiorstwa budujące przyszłość centrum Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Pokazujemy ludzi i firmy, które naszym zdaniem będą stanowić o sile gospodarczej regionu. Wiele z nich proponuje unikatowe, rewolucyjne wręcz rozwiązania.

Staromiejska

Pomysły, które zmieniają świat

Zaczynamy od Grupy Kapitałowej EQUO S.A., która w swoim portfolio posiada spółki z branży logistycznej, budowlanej, medycznej, a nawet rolniczej. Jednym z najbardziej innowacyjnych projektów, który w opinii ekspertów może zrewolucjonizować towarowy transport kolejowy jest wagon kolejowy proponowany przez Zakład Produkcji i Naprawy Towarowego Taboru Kolejowego Rewag. To przedsiębiorstwo, które dobitnie pokazuje, że polski przemysł może być rozpoznawalny na całym świecie.

Opracowana przez Rewag rodzina wagonów zmieni transport towarów na dużych odległościach, skracając czas przewozu nawet o połowę. Umożliwią bowiem szybki przeładunek naczep z ciągników siodłowych na pociągi z niemal każdej utwardzonej powierzchni. W efekcie wąskie gardło w postaci terminali logistycznych przestanie stanowić problem, a rozwój szybkich, dalekosiężnych linii kolejowych będzie o wiele łatwiejszy. Kolejowy trasnformers, jak mówi się już o produkcie Rewagu, znalazł zainteresowanie n.in. w USA.

- Proponowane przez nas rozwiązanie zostało uznane za jedną z najnowocześniejszych technologii kolejowych. Znacznie szybszy, ekologiczny i dający większe możliwości ładunkowe – tak w skrócie mogę powiedzieć o wagonach, które będziemy produkować. To ważne m.in. z tego powodu, że transport kolejowy na linii Europa- Azja rośnie w trybie ekspresowym, i to w obu kierunkach - mówi Arkadiusz Nagięć, dyrektor generalny EQUO S.A.

Od projektu do realizacji

Inną ze spółek wchodzących w skład grupy EQUO jest Project1 sp. z o.o. To wielobranżowe biuro projektowe z siedzibą w Katowicach, mogące pochwalić się imponującym doświadczeniem w projektowaniu zarówno budynków produkcyjnych, logistycznych, biurowych oraz mieszkaniowych, jak i infrastruktury przemysłowej i transportowej. Wiele z nich powstało w województwie śląskim; Dąbrowie Górniczej, Zabrzu, Gliwicach i Katowicach.

Firma zajmuje się także nadzorem nad realizacją inwestycji, dzięki czemu klienci mogą liczyć na profesjonalną obsługę praktycznie na każdym etapie projektu. Natomiast firmą, która jest w stanie wcielić w życie śmiałe wizje stworzone przez Project1 jest Equobuild.

Spółka posiada wysoko wykwalifikowaną kadrę, mogącą wykazać się ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w realizacji obiektów wykorzystujących najnowsze rozwiązania technologiczne. - Nasze katowickie biuro jest doskonałym przykładem, jak potrafimy sobie radzić w trudnych warunkach - wskazuje Arkadiusz Nagięć. - W niesamowicie ciasnej, śródmiejskiej zabudowie, w murach dawnego młyna stworzyliśmy nowoczesny, designerski, ale i ekologiczny obiekt - dodaje. Rewitalizację zabytkowego budynku zaprojektowało oczywiście Project1, zaś wykonawcą było właśnie Equobuild.

Oprócz powierzchni biurowych firma posiada doświadczenie w budowie obiektów przemysłowych, kulturalnych, oświatowych, a także rekreacyjnych. Poza wysoką estetyką, cechą charakterystyczną nieruchomości jest fakt, że zostały wybudowane z zachowaniem wysokiej kultury technologicznej. Tak ważnej w przypadku obiektów z branży produkcji precyzyjnej, militarnej, czy farmaceutycznej.

Inwestycje na czasie i... na czas

Istotną część grupy kapitałowej EQUO S.A. stanowi Capital High - firma inwestycyjna działająca szczególnie aktywnie na rynku nieruchomości. Spółka wyróżnia się na tle konkurencji wyjątkową sprawnością. - W ciągu zaledwie ośmiu miesięcy jesteśmy w stanie zapewnić przestrzeń przemysłową, 12 miesięcy potrzebujemy na przeprowadzenie inwestycji apartamentowej bądź biurowej, a projekty użyteczności publicznej potrafimy zrealizować do 18 miesięcy - mówi Arkadiusz Nagięć. Duże tempo pracy, przy zachowaniu wysokiej jakości usług sprawiają, że Capital Hign z każdym rokiem umacnia swoją pozycję w branży oraz renomę solidnego partnera biznesowego.

Co istotne Project1, Equobuild, Capital High oraz Rewag łączy zdrowy biznesowy ekosystem. Kompetencje spółek doskonale się uzupełniają, dlatego mogą podejmować się realizacji najbardziej wymagających inwestycji. A przecież wiemy, że podstawą sukcesu jest dobrze przeprowadzony proces inwestycyjny - począwszy od finansowania przez projekt, po realizację, co gwarantuje właśnie śląska grupa kapitałowa EQUO S.A.