Całodobowy telefon w sprawie opadów śniegu. Trwa Akcja Zima w Tychach

W ramach akcji na tyskich drogach rozsypane zostanie między innymi 1900 ton soli drogowej i 1600 ton piasku.

Snieg

Do Akcji Zima, służby miejskie są gotowe już od listopada. W ramach działań, do pomocy przy usuwaniu śniegu z ulic i chodników gotowe są 12 pługo-piaskarki, 18 ciągników z pługami i rozrzutnikiem, a także 6 trzyosobowych brygad do ręcznego odśnieżania.

Za organizację większości działań odpowiada Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Tychach, ale o odśnieżanie części miasta mają obowiązek dbać również działające na jego terenie instytucje, takie jak zakłady pracy czy po prostu miejsca pożytku publicznego, które znajdują się przy ścieżkach ruchu.

W akcji odśnieżania przy obfitych opadach śniegu najważniejsza jest szybka reakcja, czasem o różnych porach doby. W tym roku, tak jak w ubiegłym, za bezpieczeństwo na tyskich drogach odpowiedzialne są trzy firmy: Master Odpady i Energia, BIO-EKOS oraz EKO-OGRÓD. Co ważne, wyposażają one swoje pojazdy w GPS-y, aby w razie potrzeby szybko rozdysponować na miejsce pojazdy.

W przypadku ciężkiej śnieżycy lub jakichkolwiek innych ważnych spraw związanych z zimową pogodą i bezpieczeństwem na drogach można dzwonić na dostępne przez całą dobę numery telefonów: działają one w imieniu Miejskiego Ośrodka Dyspozycyjnego, mieszczącego się przy Straży Miejskiej. Telefony ogólnodostępne to bezpłatna 986 oraz linia płatna: 32/776 39 86.

Priorytetem jeśli chodzi o odśnieżanie są przede wszystkim drogi, w tym drogi szybkiego ruchu. W Tychach pod najwyższym nadzorem odśnieżania znajdują się drogi DK-1 i DK-86 (tutaj sprzęt będzie wjeżdżał w pierwszej kolejności), natomiast DK-44 to drogi utrzymane w drugim standardzie.

Jak dotychczas, walka z nadmiarem śniegu uskuteczniana jest w Tychach z pomocą piasku i soli, które w razie potrzeby będą na bieżąco uzupełniane.

Sól wykorzystywana jest na drogach krajowych i głównych ciągach komunikacyjnych pierwszej kolejności odśnieżania - mówi dyrektor MZUIM Artur Kruczek. - Mieszankę piaskowo-solną i piasek stosuje się na pozostałych ulicach w dzielnicach śródmiejskich, a piasek na drogach gminnych w dzielnicach podmiejskich, ciągach pieszych, chodnikach, placach, parkingach.

Intensywne opady śniegu rozpoczęły się około 12 stycznia i wygląda na to, że szybko nie odpuszczą. W weekend temperatura ma spaść nawet do -20 stopni Celsjusza. Służby miejskie i Urząd Miasta Tychy apelują, aby nie przechodzić obojętnie obok osób bezdomnych lub osłabionych, które mogłyby przebywać długi czas na mrozie, może to być bowiem dla nich śmiertelne niebezpieczne. Na terenie miasta Tychy działają noclegownie – pisaliśmy o tym tutaj. W razie wątpliwości należy zawiadomić służby miejskie, dostępne pod numerem alarmowym 112 lub 986.