Chcesz dalej pobierać 500 plus? Musisz złożyć nowy wniosek. Sprawdź jak

Można składać wnioski o przyznanie 500 plus na nowy okres rozliczeniowy, który zaczynia się 1 czerwca 2022 r., Według informacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w woj. śląskim pierwszego dnia złożyło je 45 tysięcy rodziców.

Unsplash.com
Stephen andrews u0z Tce7 K Nl Y unsplash

Od 1 lutego 2022 r. rodzice mogą wnioskować o dodatek na dzieci - „500 plus” na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. W ciągu tylko jednego dnia od mieszkańców województwa śląskiego wpłynęło blisko 45,4 tys. wniosków o świadczenie „500 plus” za ponad 72 tys. dzieci.

Teraz ZUS, a nie MOPS-y będzie obsługiwał program "Rodzina 500 plus"

Od 1 stycznia 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych stopniowo przejmuje obsługę programu „Rodzina 500 plus”. Od początku roku ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie „500 plus” na nowo narodzone dzieci.

– Dotyczy to tych rodziców, którym urodziło się dziecko np. w grudniu i rodzic nie zdążył złożyć wniosku do gminy lub dziecko urodziło się w styczniu, wówczas wniosek składają elektronicznie w ZUS. Te osoby będą pobierały środki w ramach tzw. starego okresu świadczeniowego, który kończy się wraz z końcem maja – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Pobierasz już 500 plus z gminy? Do maja gmina wypłaci pieniądze

Natomiast w przypadku rodziców i opiekunów, którzy już pobierają świadczenie „500 plus” z gminy – pieniądze będą im wypłacane przez gminy do końca okresu, na jaki świadczenie zostało przyznane, czyli do końca maja 2022 r.

– Dlatego, skoro środki na dziecko są przyznane oraz gmina je wypłaca i będzie wypłacać do końca maja, to nie należy składać drugiego wniosku o świadczenie na ten okres. To bardzo ważna informacja dla rodziców i opiekunów. Widzimy, że w rejestrach ZUS pojawiły się wnioski rodziców, którzy korzystają już z programu i złożyli wniosek na tzw. stary okres świadczeniowy. W tej sytuacji ZUS odmówi przyznania środków, ponieważ rodzice pobierają już 500 plus z gmin – wyjaśnia rzeczniczka.

Wnioski na nowy okres rozliczeniowy można już składać

Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą wnioskować o „500 plus” na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

- Oznacza to, że osoby, które pobierają już świadczenie i chcą je otrzymywać przez kolejne miesiące od czerwca, powinny złożyć odpowiedni wniosek – mówi rzeczniczka ZUS.

Natomiast rodzic, który składa wniosek na nowonarodzone dziecko w lutym 2022 r. może złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2022 r. i na okres trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Jak złożyć nowy wniosek o 500 plus

Wnioski o przyznanie 500 plus od 1 stycznia 2022 r. można przesyłać tylko drogą elektroniczną. Do wyboru, przez:

  • Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • bankowość elektroniczną,
  • portal Empatia.

Środki z programu są wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Ważna zmiana w ustawie dotyczy sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego - pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS. W przypadku, gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 500 plus, rodzice otrzymają powiadomienie na maila lub sms.