Co z basenem odkrytym w Tychach? Prezydent miasta odpowiedział

Na sesji Rady Miasta Tychy, 26 czerwca 2021 roku, radny Marek Gołosz zapytał o wybudowanie kompleksu basenów otwartych w Tychach.

Raphael biscaldi 7 R Qf2 X6a XXI unsplash

Mieszkańcy Tychów od lat nie mogą doczekać się wybudowania w mieście odkrytego basenu. W 2019 roku Prezydent Miasta Tychy Andrzej Dziuba zapowiedział, że druga tafla lodowiska i basen zewnętrzny powstaną w pobliżu Wodnego Parku Tychy. Jednocześnie prezydent zaznaczył, że inwestycje w pobliżu parku wodnego nie oznaczają wycofania się z pomysłu budowy kąpieliska na Osiedlu A.

Wniosek o budowę kompleksu basenów otwartych w Tychach

Radny Marek Gołosz: - Mam pytanie do Pana prezydenta. Na koniec czerwca, przed wakacjami złożyłem wniosek na Komisji Finansów o wybudowanie kompleksu basenów otwartych w Tychach. Wszyscy radni poparli ten wniosek. Chciałem zapytać, ponieważ mieszkańcy czekają wiele lat na ten basen odkryty w mieście. Mijają już wakacje, jest po temacie, ale już za kilka miesięcy znowu powróci. Znowu będziemy się prażyć w mieście – w upale, bez możliwości schłodzenia się. Nawiązał Pan prezydent do słów, że musimy myśleć perspektywicznie, żeby ściągać ludzi do naszego miasta, ale jak mamy ściągnąć ludzi do Tychów jak nie mamy odkrytego basenu. W prawie wszystkich okolicznych miasteczkach są te baseny, a my musimy do nich dojeżdżać. Do szpitala z dziećmi musimy też dojeżdżać. W tej chwili już jest prawie wykończony Dom Pomocy Społecznej w Kobiórze, czyli poza miastem, więc jak my mamy ściągnąć tych mieszkańców jak wszystkie te ważne obiekty są w innych miastach. Proszę o odpowiedź, kiedy będzie budowany ten basen, bo mieszkańcy już 20 lat, może i więcej, czekają na ten basen i nie mogą się doczekać.

"Co jest w tej chwili ważniejsze? Budowa bloku operacyjnego przy szpitalu czy odkryty basen?" - Prezydent Andrzej Dziuba

Prezydent Tychów Andrzej Dziuba: - Szanowny Panie radny, Pan podnosił rękę za budżetem i Pan doskonale wie co jest w budżecie na 2021 rok. Do projektu budżetu na 2022 rok jeszcze nie przystąpiliśmy. Będziemy analizować wszystkie Państwa wnioski, również ten, ale już dzisiaj chciałem się zapytać Pana, żeby Pan mi odpowiedział publicznie i wobec mieszkańców, co jest w tej chwili ważniejsze? Budowa bloku operacyjnego przy szpitalu czy odkryty basen? Nie jest tak, że w każdym mieście są odkryte baseny. Fajnie, bo jest w Łaziskach, można podjechać, można podjechać do innych miast. Mamy świetnie rozwiniętą komunikację miejską, na którą płacimy bardzo dobrze. I to nie jest tak, że każde miasto musi mieć wszystko u siebie. Najlepszym przykładem są Katowice, które wiedząc, że Tychy wybudowały Aquapark, nie budują u siebie Aquaparku, bo mieszkańcy Katowic bardzo sprawną komunikacją publiczną mogą przyjechać do Tychów do Aquaparku. Więc jeszcze raz Pana pytam, czy Pańskim zdaniem, zresztą będzie mógł Pan się wypowiedzieć na głosowaniu, jak będziemy głosować nad budżetem, czy mamy przeznaczyć pieniądze na przykład na salę operacyjną przy szpitalu i wiele innych inwestycji, które czekają w kolejce, czy budować odkryty basen, który będzie czynny może dwa, może dwa i pół miesiąca w roku, a potem będzie stał pusty, bo „taki mamy klimat”.

Wodny Plac Zabaw w Parku Jaworek

W tym miejscu należy przypomnieć, że na początku sierpnia 2021 r. Urząd Miasta Tychy poinformował, że w Parku Jaworek zostanie wybudowany Wodny Plac Zabaw za około 7 milionów złotych.

"W pierwszej kolejności wybudował Pan pole golfowe, a nie żadne bloki operacyjne i nie izbę przyjęć dla dzieci przy szpitalu" - Radny Marek Gołosz

Radny Marek Gołosz: - Panie prezydencie, od kreowania budżetu jest tu Pan, nie jestem prezydentem. Do tego nie aspiruję, to nie są moje progi, jestem tylko skromnym radnym. W pierwszej kolejności wybudował Pan pole golfowe, a nie żadne bloki operacyjne i nie izbę przyjęć dla dzieci przy szpitalu, która jest też bardzo, a może i najważniejszym tematem w tym mieście. W okresie letnim, kiedy jest bardzo gorąco – to te dwa miesiące są bardzo ważne. Ponieważ większość ludzi nie wyjeżdża w ciepłe kraje i tam się nie schładza w klimatyzowanych pomieszczeniach. Chcemy mieć godne warunki, bo to miasto jest dobrym miejscem. Ale takie rzeczy jak basen to są takie elementarne rzeczy w każdym z miast. Basen odkryty to wydaję mi się, że jest to podstawa. Myślę, że większość mieszkańców się ze mną zgodzi ponieważ rozmawiam na co dzień z nimi.

Pole do nauki gry w golfa

Prezydent Andrzej Dziuba: - Nie wiem co się stało, że tak strasznie Panu leży na wątrobie nie pole golfowe, to jest pole do nauki gry w golfa i chciałem Panu powiedzieć, że ono kosztowało niecałe chyba 2 miliony złotych, gdzie ćwiczą setki ludzi. Proszę tam kiedykolwiek podjechać zobaczyć i okolicznych mieszkańców z osiedla przychodzi i uczy się grać, bo członkowie Tyskiego Klubu Golfowego, którzy potrafią grać, za darmo udzielają lekcji mieszkańcom. A ilu chodzi na przykład na stadion lekkoatletyczny, którego wybudowania tak bardzo Pan chciał i słusznie i został wybudowany. Proszę porównać te dwie liczby, ile osób chodzi na pole do nauki gry w golfa, nie na pole golfowe i proszę się tego nauczyć, bo jest to bardzo irytujące jak ktoś nie potrafi rozróżnić, zwłaszcza człowiek, który zawodowo zajmuje się wychowaniem fizycznym, nie potrafi rozróżnić pola golfowego od pola do nauki gry w golfa. Na pole golfowe potrzeba proszę Pana około 50 hektarów, tu mamy pole do nauki gry w golfa. Proszę to zakodować, bo już kolejny raz nie będę tego tłumaczył. Jeszcze wracając, bo Pan powiedział „nie wybudował Pan izby przyjęć” – no ile razy możemy mówić, że to NFZ w tym kraju rozdaje karty jeżeli chodzi o służbę zdrowia. NFZ zadecydował, że jest w kilku miejscach kluczowych wyznaczonych przez nich oddział, który zajmuje się kompleksowo leczeniem dzieci i nie rozdrabnia kontraktów na inne małe miasta. Dzisiaj nie potrafimy skompletować załogi do szpitala, do izby przyjęć, już nie mówiąc o innych oddziałach. Wielokrotnie o tym mówiliśmy. Panie Marku, proszę sobie czasami notować odpowiedzi, których udzielamy, bo to jest żenujące, że muszę człowiekowi inteligentnemu, nauczycielowi powtarzać sześć razy to samo, co sesję albo co drugą sesję.

Toi-toi na stadionie lekkoatletycznym

Radny Marek Gołosz: - Co do stadionu lekkoatletycznego to uważam, że była to dobra inwestycja. Może jest mniej uczęszczana ponieważ, jeśli nie ma tam toalet, nie wiem jak to było zaprojektowane. Może jakby były to więcej ludzi można by zachęcić do uprawiania sportu na tym stadionie. Także myślę, że dobry pomysł żeby budować tak jak należy, a nie stawiać toi-toi’ów na stadionie, który powinien być wyposażony w takie elementarne rzeczy jak sanitariaty, a nie kierować ludzi do sąsiedniego stadionu.

Budowa odkrytego basenu przy Wodnym Parku Tychy

Z informacji, które udało nam się uzyskać od RCGWŚ w Tychach - Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej przygotuje koncepcję rozbudowy części zewnętrznej Wodnego Parku obejmującą również basen zewnętrzny po przekazaniu przez Gminę Tychy nieruchomości zlokalizowanej na południe od Wodnego Parku do RCGW. Zgodnie z posiadanymi informacjami przekazanie nieruchomości powinno mieć miejsce w IV kwartale bieżącego roku.