Cyberprzestępczość w Tychach. Policja apeluje o ostrożność

Coraz więcej zgłoszeń oszustw internetowych od osób, które tracą pieniądze, to wynik działań cyberprzestępców. W ostatnim czasie uwagę policjantów zwrócili oszuści, którzy za pośrednictwem jednego z popularnych serwisów aukcyjnych wyłudzają pieniądze od jego użytkowników.

Serwisy sprzedaży internetowej są platformami, z których korzysta wiele osób. Dla cyberprzestępców są to miejsca, w których mogą szukać nielegalnego zarobku.

Cyberprzestępczość w Tychach

W ostatnim czasie w naszym mieście policja odnotowała kilka zgłoszeń dotyczących wyłudzeń za pośrednictwem znanego serwisu aukcyjnego. Tyscy mundurowi kolejny raz alarmują o procederze i ostrzegają potencjalne ofiary tego typu ataków.

Przestępcy biorą na cel osoby, które chcą sprzedać w serwisie swój towar. Oszuści pod pretekstem zakupu umieszczonego w ogłoszeniu towaru, przesyłają link, który przekierowuje do złudnie podobnej witryny tej platformy. Wraz z linkiem potencjalna ofiara otrzymuje instrukcję postępowania, aby odebrać pieniądze za rzekomo opłacone wcześniej zamówienie celem finalizacji transakcji. W taki sposób przestępcy uzyskują dostęp do kart płatniczych lub rachunków bankowych sprzedającego.

- Pamiętajmy, że to, czy przestępcy wyłudzą od nas pieniądze, zależy przede wszystkim od nas samych - przypominają policjanci

Linki wysyłane przez oszustów są łudząco podobne do prawdziwych stron. Za każdym razem powinniśmy weryfikować strony internetowe i ich odnośniki, z których korzystamy. Nie otwierajmy linków od nieznajomych osób i co najważniejsze, nigdy nie podawajmy swoich danych logowania do bankowości internetowej oraz informacji z kart płatniczych. W ten sposób uchronimy się przed utratą wszystkich oszczędności - informują policjanci.