„Czas na architekturę” w Tychach. Spotkanie z architektem Miastoprojektu Nowych Tychów

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na piąte spotkanie z cyklu „Czas na architekturę”. Gościem będzie tyski architekt Grzegorz Ratajski

Grzegorz Ratajski, rysunek kościoła pw. Matki Bożej Królowej Aniołów w Tychach–Wilkowyjach z lotu ptaka, 1982; fot. archiwum parafii
Tychy architektura

Architekt związany z Miastoprojektem Nowe Tychy w latach 1971 – 1979 będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu „Czas na architekturę”. Tyski architekt Grzegorz Ratajski był także głównym projektantem w Biurze Studiów i Projektów PW „Progor” Katowice w latach 1979 – 1983, głównym projektantem w Wojewódzkim Biurze Projektów Katowice w latach 1983–1992, głównym projektantem i członkiem zarządu Fundacji Przestrzeni Górnego Śląska Katowice w latach 1992–1997.

Od 1978 prowadzi własną pracownię projektową, wiele jego projektów architektonicznych zostało zrealizowanych, w tym m.in. kościołów. Przykładami pracy architekta są takie tyskie obiekty jak kościoły pw. Błogosławionej Karoliny Kózkówny i Matki Bożej Królowej Aniołów. - Architektura otacza nas nieustannie – zaspokaja nie tylko potrzeby materialne, ale i duchowe. Traktujemy ją w naturalny sposób użytkowo, częstokroć nie doceniając wielości jej znaczeń oraz roli jaką odgrywa w kształtowaniu naszego poczucia estetyki. „Czas na architekturę” to cykl spotkań traktujących o sztuce projektowania, organizowania i kształtowania szeroko pojętej przestrzeni. Wspólny mianownik kolejnych odsłon cyklu stanowią wątki tyskie – informują pracownicy Muzeum Miejskiego w Tychach.

Kiedy i gdzie?

Spotkanie z architektem odbędzie się w Miejskim Muzeum w Tychach, przy pl. Wolności 1 w czwartek, 2 czerwca 2022 r, o godzinie 18.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy: 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl. Spotkanie poprowadzi dr Patryk Oczko.