Częściowe zaćmienie Słońca uwiecznione przez tyskiego astrofotografa. Kolejne za trzy lata

Bartłomiej Jungst - astrofotograf i miłośnik obserwacji nieba uwiecznił częściowe zaćmienie słońca, do którego doszło 25 października. Ostatnie tak "głebokie" zaćmienie miało miejsce w 2015 roku. Tyszanin zapowiedział, że w najbliższym czasie udostępni więcej ujęć tego, niecodziennego zjawiska.

We wtorek, 25 października około godziny 11:12 rozpoczęło się częściowe zaćmienie Słońca. Tarcza Księżyca z prawej strony zaczęła zakrywać Słońce. W maksymalnej fazie zaćmienia -około południa Słońce było zakryte w ok. 36 procentach.

- Coś tu nadgryza naszą dzienną gwiazdę. Hm..., co to może być? Oczekujcie ode mnie zdjęć z tego pięknego zjawisk - napisał pod filmem z zaćmienia Bartłomiej Jungst.

Około godziny 13:34 Księżyc ponownie odsłonił tarczę. Następne zjawisko o podobnym zakryciu będziemy mogli zaobserwować 29 marca 2025 roku, a do całkowitego zaćmienia Słońca dojdzie dopiero w 2135 roku.

Jak należy obserwować zaćmienie?

Dawniej przyglądano się zaćmieniu Słońca patrząc przez maski spawalnicze, okopcone szkiełka oraz płyty CD. Jednak obecnie odradza się ten sposób obserwacji, ponieważ promienie słoneczne to również promieniowanie podczerwone i ultrafioletowe, które przenika przez wymienione przedmioty i może skutkować uszkodzeniem wzroku.

Zaleca się, by przed zaćmieniem zaopatrzyć się w specjalne okulary lub folię, która bez szkodliwego wpływu na wzrok, umożliwi nam obserwację zjawiska. Przedmioty te można nabyć m.in. w chorzowskim astronomicznym sklepie - Teleskopy.pl

czytaj więcej:

Trwa rekrutacja do tyskich szkół podstawowych i przedszkoli publicznych

Trwa rekrutacja do tyskich szkół podstawowych i przedszkoli

Rewitalizacja Placu Konstytucji 3 Maja w Tychach

Odnowa Placu Konstytucji w Tychach

George bakos SE Faa Ijrj ZA unsplash

Akcja sadzenia drzew w Tychach!

Spalarnia odpadów w Tychach?

W mieście powstanie spalarnia śmieci?

Ławki na Sublach

Nowe ławki w tyskich parkach zamiast starych

Przystanek

ZTM ogłosił przetarg na nowe wiaty

Przebudowa wiaduktu przy ulicy Grota-Roweckiego

Kolejny etap przebudowy wiaduktu zakończony