Częściowe zaćmienie Słońca uwiecznione przez tyskiego astrofotografa. Kolejne za trzy lata

Bartłomiej Jungst - astrofotograf i miłośnik obserwacji nieba uwiecznił częściowe zaćmienie słońca, do którego doszło 25 października. Ostatnie tak "głebokie" zaćmienie miało miejsce w 2015 roku. Tyszanin zapowiedział, że w najbliższym czasie udostępni więcej ujęć tego, niecodziennego zjawiska.

We wtorek, 25 października około godziny 11:12 rozpoczęło się częściowe zaćmienie Słońca. Tarcza Księżyca z prawej strony zaczęła zakrywać Słońce. W maksymalnej fazie zaćmienia -około południa Słońce było zakryte w ok. 36 procentach.

- Coś tu nadgryza naszą dzienną gwiazdę. Hm..., co to może być? Oczekujcie ode mnie zdjęć z tego pięknego zjawisk - napisał pod filmem z zaćmienia Bartłomiej Jungst.

Około godziny 13:34 Księżyc ponownie odsłonił tarczę. Następne zjawisko o podobnym zakryciu będziemy mogli zaobserwować 29 marca 2025 roku, a do całkowitego zaćmienia Słońca dojdzie dopiero w 2135 roku.

Jak należy obserwować zaćmienie?

Dawniej przyglądano się zaćmieniu Słońca patrząc przez maski spawalnicze, okopcone szkiełka oraz płyty CD. Jednak obecnie odradza się ten sposób obserwacji, ponieważ promienie słoneczne to również promieniowanie podczerwone i ultrafioletowe, które przenika przez wymienione przedmioty i może skutkować uszkodzeniem wzroku.

Zaleca się, by przed zaćmieniem zaopatrzyć się w specjalne okulary lub folię, która bez szkodliwego wpływu na wzrok, umożliwi nam obserwację zjawiska. Przedmioty te można nabyć m.in. w chorzowskim astronomicznym sklepie - Teleskopy.pl

czytaj więcej:

Rynek kosciol

Reorganizacja ruchu na bieruńskiej starówce

242192037 1586894538329218 4841525870041600894 n

Tyscy urzędnicy z wizytą w Finlandii. Zobacz dlaczego!

W Szpitalu w Tychach przyszły na świat bliźniaki!

W Szpitalu w Tychach przyszły na świat bliźniaki!

ZTM fot Kamil Łukasik ZTM

ZTM zmienia kilkadziesiąt rozkładów jazdy

Tychy

W Tychach zawyją syreny alarmowe. Sprawdź dlaczego!

Tychy

Tychy w czołówce rankingu finansowego samorządów!

Matura

Matura 2021 w Tychach. Egzaminy dojrzałości