Nabór wniosków do programu wymiany starych źródeł ciepła na nowe, bardziej ekologiczne, zaczął się 27 kwietnia i potrwa do 28 maja 2021. Może w nim wziąć udział każdy mieszkaniec Tychów pod warunkiem, że spełni określone w regulaminie programu warunki.
Wszelkie informacje na temat programu oraz realizowanej w związku z nim kampanii pod hasłem: „Czysta decyzja” można znaleźć na stronie operatora projektu.
Na pierwsze osoby, które zgłoszą się do programu, czeka niespodzianka
- 25 osób, które pierwsze złożą poprawnie wypełniony wniosek, otrzyma czujki czadu. Chcemy tym samym jeszcze bardziej zachęcić mieszkańców naszego miasta do udziału w programie i wymiany starego pieca na bardziej ekologiczny. Tylko od nas zależy, jakim powietrzem będziemy w Tychach oddychać, dlatego zróbmy wszystko, by jakość powietrza była coraz lepsza. Co więcej, wymiana „kopciucha” wcale nie musi być bardzo kosztowna – w ramach programu można otrzymać nawet 80% dofinansowania. Dlatego nie szukajmy wymówek i nie czekajmy z decyzją – zachęca Hanna Skoczylas- z-ca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.
Urząd Miasta Tychy otrzymał czujki od Państwowej Straży Pożarnej, w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjno-informacyjnej na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla: „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”.
- W okresie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem czy olejem opałowym. Teraz sezon grzewczy się kończy, ale zadbajmy, by przed rozpoczęciem kolejnego sezonu grzewczego wykonać przeglądy i sprawdzić wentylacje w domu. Posiadanie czujki czadu także jest dobrym rozwiązaniem, czujka da nam sygnał, gdyby działo się coś złego – mówi st. bryg. Piotr Szojda – Komendant PSP w Tychach.
Czujki, które otrzymają tyszanie, zostały kupione ze środków Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.