Czy elektroniczne tablice będą lepszym rozwiązaniem niż tyskie infokioski?

Wczoraj, 1 czerwca 2021 pisaliśmy, że w mieście pojawiły się nowe tablice tzw. Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Przed pojawieniem się tablic w Tychach funkcjonowały infokioski, które spełniały podobne funkcje co nowa inwestycja.

Infokiosk

Już w 2011 roku w Tychach radni Miasta Tychy ze wsparciem Zarządu Województwa Śląskiego podjęli decyzje o postawieniu w mieście infokiosków. Wolno stojące komputery z dotykowym ekranem i dostępem do internetu stanęły w 2012 roku w kilkunastu miejscach w mieście.

Na realizację projektu pt. „Publiczny dostęp do Internetu w mieście Tychy z wykorzystaniem sieci infokiosków” przeznaczono ponad 1 milion 700 tysięcy złotych. Z czego prawie 1,5 miliona złotych zostało pokryte z pieniędzy Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Unia Europejska inwestuje w rozwój nowych technologii. Jestem zaszczycony, że nasz projekt stworzenia w Tychach sieci infokiosków znalazł uznanie w oczach oceniających i otrzymał dofinansowanie. Tychy dzięki temu staną się jeszcze bardziej innowacyjne – mówił Michał Gramatyka, ówczesny zastępca prezydenta Tychów, obecnie poseł na Sejm IX kadencji

- Za pomocą infokiosków można sprawdzić rozkład jazdy autobusów i trolejbusów, otworzyć internetowy plan miasta, za pomocą aplikacji Treespot zobaczyć najciekawsze i najważniejsze miejsca w mieście, wejść na stronę Urzędu Miasta Tychy, ale też wysłać maila ze swoim zdjęciem zrobionym przez wbudowaną w infokiosk kamerę - wyliczał Sebastian Wika ówczesny naczelnik wydziału Informatyki UM Tychy.

Słońce sprawiało problem

Z wypowiedzi urzędników jasno wynika, że system obsługi pasażerów poprzez infokioski oferował dużo więcej możliwości pasażerom niż ten obecny, zaproponowany przez ZTM. Jednak jak każdy system, infokioski nie były idealne. Były podatne na uszkodzenia mniej lub bardziej sfrustrowanych oczekiwaniem pasażerów. Dodatkowym utrudnieniem w korzystaniu z infokiosków okazało się w 2017 roku słońce. Promienie słoneczne padając na urządzenia sprawiały, że informacje na nich wyświetlane były nieczytelne. Dlatego urzędnicy po 4 latach działania infokiosków postanowili zamontować osłony, które według założenia miały ułatwiać korzystanie z urządzeń.

System kosztował miasto 2 miliony złotych

Koszt zadaszeń wyniósł miasto Tychy 107 tys. złotych. Łączny koszt systemu infokiosków w gminie Tychy wyniósł około 2 miliony złotych z publicznych pieniędzy.

Czy elektroniczne tablice informacyjne będą nam służyć dłużej niż infokioski? Miejmy nadzieję, że tak. W końcu koszt projektu związanego z instalacją tablic SDIP to około 40 milionów zł. Koszt jest duży, natomiast tablice będą służyć w ponad 30 gminach.