Czy w Tychach przestaną produkować Fiata 500? Tego chcą włoskie związki zawodowe

W Tychach może skończyć się produkcja Fiata 500. Samochód ma być produkowany wyłącznie w Turynie. Zmiany domagają się włoscy związkowcy.

Byt Fiat 500 2

Obecnie w Turynie znajduje się fabryka Fiata 500 w wersji elektrycznej. Po rozmowach zarządu grupy Stellantis ze związkami zawodowymi i włoskim rządem produkcja Fiata 500 w Tychach stoi pod znakiem zapytania. Włosi chcą przenieść produkcję Fiata 500 do Włoch, podobnie jak miało to miejsce z modelem Fiata Panda w 2011 roku. Wtedy podczas kryzysu we Włoszech postanowiono o przeniesieniu produkcji z Polski do Neapolu.

Co będzie produkowane w tyskiej fabryce Fiata?

Zarząd grupy Stellantis jeszcze nie wycofuje się z zamiaru produkcji Fiata 500 w Tychach. Oprócz tego modelu mają być produkowane także nowe modele

  • Alfy Romeo
  • Jeepa.

Gdyby grupa Stellantis zdecydowała się na przeniesienie produkcji Fiata 500 do Włoch, wtedy najprawdopodobniej fabryka w Tychach nie straciłaby całej produkcji tego modelu. Jednak rola jaką odgrywałaby tyska produkcja byłaby nieznaczna.

Rekordy tyskiej fabryki

W marcu 2021 roku w Tychach z taśm montażowych zjechał 2,5 milionowy model Fiata 500. Jest to rekord jeżeli chodzi o produkcje aut w tej fabryce. Wielkość produkcji samochodów w Polsce najwidoczniej przeszkadza włoskim związkom zawodowym. Dla przykładu w 2009 roku w Tychach wyprodukowano ponad 600 tysięcy pojazdów przy zatrudnieniu 5 tysięcy pracowników. W tym samym czasie we Włoszech powstało 650 tysięcy aut przy ponad czterokrotnie większym zatrudnieniu.

czytaj więcej:

Piesi Tychy

Wzrost bezpieczeństwa pieszych w Tychach

L 1

W Tychach znowu zawyją syreny alarmowe!

Karolina Naja

Tychy nagrodziły olimpijkę Karolinę Naję!

Brak realizacji kursów w Tychach

Brak realizacji kursów przez PKM Tychy

Wizualizacja wodnego placu zabaw

Nowy wodny plac zabaw za 7mln złotych powstanie w Tychach

Odremontowany pomost

Zakończył się remont pomostu na Paprocanach

Straz miejska

Nieprzytomny nastolatek na Paprocanach