Czym zajmuje się osteopata?

Osteopatia to filozofia i koncepcja, o której zrobiło się głośno na przestrzeni ostatnich lat i bardzo dobrze. Jej techniki przynoszą zdumiewające efekty między innymi w leczeniu urazów, czy przewlekłych zespołów bólowych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej fizjoterapeutów - osteopatów wykorzystuje je w swojej pracy. W Tychach jednym z nich jest Marcin Sowula, właściciel Fizjobalans. Poznajcie go.

Druk kolor logotyp

Osteopatia - na czym właściwie polega?

Osteopatia opiera się na szerokiej wiedzy anatomicznej i fizjologicznej oraz dokładnej znajomości biomechaniki układu kostno-mięśniowego. Słowo „osteopatia” zwykle zestawia się ze słowem “holistyczny”. Powód? Filozofia osteopatii traktuje pacjenta całościowo i uznaje zależność pomiędzy jego ciałem, psychiką i umysłem, zarówno w zdrowiu jak i w chorobie. Zakłada również, że ludzki organizm posiada naturalne zdolności do samoregeneracji, więc stymuluje procesy naprawcze organizmu.

Za ojca medycyny osteopatycznej i jednocześnie założyciela pierwszej szkoły Osteopatii, uznaje się Andrew Taylor Still’a (żyjącego w latach 1828 – 1917). Jego zdaniem, osteopata stoi twardo na ziemi, obserwuje prawa i jako inżynier ludzkich ciał wprowadza je w życie w celu przywrócenia zdrowia.

- Osteopatia to integralna całość, starająca się odnaleźć to co zagubione w pacjencie – zdrowie. W literaturze naukowej opisuje się ją jako gałąź medycyny niekonwencjonalnej, w moim odczuciu jest to nietrafiony opis. Z samej definicji wynika, że to metody i praktyki, uważane są za lecznicze. Niemniej, są one obalone, niesprawdzone szkodliwe lub niemożliwe do udowodnienia. Osteopatia to przede wszystkim anatomia i fizjologia, a wykorzystane techniki osteopatyczne mają wpływ na pacjentów. – dodaje Marcin Sowula, Fizjobalans w Tychach.

Jakie techniki wykorzystuje osteopata?

Dobre pytanie. Zasadniczo osteopata wykorzystuje techniki terapeutyczne i techniki funkcjonalne. Na czym polegają? W przypadku pierwszych (tj. techniki terapeutyczne) po ustaleniu mechanizmów mogących uruchomić procesy samoleczenia, terapeuta stosuje odpowiednie, różnorodne i bezpieczne techniki manualne dostosowane indywidualnie do stanu zdrowia chorego. Dzielą się one na techniki strukturalne i polegają na bezpośredniej pracy na tkankach lub narządach wewnętrznych. W jakim celu? Oczywiście chodzi o poprawę ruchomości, zmniejszenie napięcia lub uruchomienie drenażu żylnego i limfatycznego. Ich przykładem są mobilizacje i manipulacje.

Z kolei techniki funkcjonalne obejmują bardzo delikatną pracę z tkankami pacjenta w celu usunięcia przykurczy, zaburzeń czynnościowych narządów trzewnych oraz zespołów uciskowych naczyń i nerwów. Zalicza się do nich takie techniki jak:

 • Energizacji mięśni (działające na powięź),
 • Kranio-sakralne,
 • Stanów ostrych.
FizjoBalans - Plakat

Kilka słów o Fizjobalans w Tychach

Właścicielem Fizjobalans w Tychach jest Marcin Sowula - fizjoterapeuta masażysta, osteopata z 10-letnim doświadczeniem, dla którego to nie tylko praca, a życiowa pasja. Uczestnik wielu konferencji, warsztatów oraz specjalistycznych kursów z różnych dziedzin fizjoterapii między innymi: ortopedii, neurologii i ginekologii. Wspomagający się alternatywnymi terapiami z technologii nanoplastrów, tworzącą nowoczesną formę fototerapii (firma Lifewave). Pan Marcin to także uczestnik 5- letnich studiów osteopatycznych w FICO (Flanders International College of Osteopathy) w Warszawie. Certyfikowany kursant PNF.

Jego przygoda z osteopatią rozpoczęła się z potrzeby pogłębiania i udoskonalania własnej wiedzy, umiejętności. Do każdego pacjenta podchodzi z zaangażowaniem, stosując holistyczne i indywidualne podeście. W swojej pracy z pacjentami opiera się na rzetelnym wywiadzie, precyzyjnym ustaleniu przyczyn dolegliwości oraz odpowiednio dopasowanym programie leczenia.

Swoją terapię kieruję do osób w każdym wieku, z zakresu fizjoterapii i osteopatii. Naturalnie nasuwa się pytanie, z jakimi problemami można się zgłaszać do Pana Marcina?

Kiedy zgłosić się do osteopaty?

Fizjobalans oferuje pomoc w zaburzeniach funkcjonalnych organizmu, jak bóle przeciążeniowe:

 • Bóle kręgosłupa i stawów,
 • Zespół bolesnego barku,
 • Łokieć tenisisty/ golfisty,
 • Zespoły bólowe odkręgosłupowe: zaburzenia dyskowe i stawowe, rwa kulszowa, rwa ramienna (w stanach ostrych i przewlekłych),
 • Urazy związane z wykonywanym zawodem.

Ponadto Pan Marcin jako doświadczony osteopata pomaga uporać się z bólem różnego pochodzenia, na przykład:

 • Bóle tkanek miękkich (mięśnie, powięziowe, więzadła) spowodowane przewlekłym stresem i przeciążeniami,
 • Bóle i zawroty głowy,
 • Uciążliwe bóle menstruacyjne,
 • Bóle w obrębie klatki piersiowej,
 • Bóle stawów mostkowo- żebrowych,
 • Bóle stawów skroniowo- żuchwowych.

Warto podkreślić, że właściciel Fizjobalans posiada doświadczenie w rehabilitacji sportowej, zajmując się urazami jak i motorycznym przygotowaniem do aktywności sportowej z uwzględnieniem uprawianej dyscypliny.

Jako terapeuta, pomaga kobietom w ciąży cierpiącym na bóle kręgosłupowe i stawowe. Paniom w okresie połogowym zarówno po naturalnym jak i cesarskim cięciu (tzn. praca na bliźnie, rozejście się kresy białej, nietrzymanie moczu i inne występujące dolegliwości).

Pan Marcin zajmuję się również rehabilitacją neurologiczną i ortopedyczną. Zarówno zachowawczą jak i pooperacyjną w leczeniu schorzeń kręgosłupa oraz stawów obwodowych, a także dolegliwościami i dysfunkcjami:

 • Stawów kolanowych (m.in. po rekonstrukcji ACL),
 • Stawów skokowych,
 • Kości krzyżowej,
 • Miednicy,
 • Obręczy barkowej.

Koniec z dręczącym bólem! Fizjobalans to nowatorska rehabilitacja i osteopatia
Fizjobalans – Marcin Sowula zaprasza!
ul. Nizinna 2
43-300 Tychy
Tel. 516 647 038
FACEBOOK || ZNANYLEKARZ