Damski sznyt w "męskiej" fotografii. Spotkanie z artystką w tyskim muzeum

Marzena Abrahamik będzie gościem spotkania poświęconego kobiecemu spojrzeniu na „mesą”, przemysłową tematykę w fotografii. Prace artystki znalazły się w katalogu dobiegającej końca wystawy prezentującej zdjęcia industrialnego Śląska.
Marzena Abrahamik/Muzeum Miejskie w Tychach
Marzena Abrahamik - "Underground"

Polsko-amerykańska fotografka znalazła się w gronie współczesnych twórców, których prace trafiły do katalogu wystawy „Tyski Klub Fotograficzny KRON. Śląsk 1978–1983” i stanowią kontrast, zderzenie obrazu regionu „czarnego Śląska” sprzed 40 lat z jego kształtem w XXI wieku. Spotkanie odbędzie się pod hasłem "Kopalnia namiętności".

Baby i gruby

Abrahamik poświęciła się w 2018 roku projektowi „Underground”, w którym koncentruje się na wkładzie kobiet w górnictwo, porusza temat odchodzenia od przemysłu węglowego i wynikające z niego przemiany społeczno-kulturowe. Na swoją działalność otrzymała wsparcie w postaci stypendium prestiżowej fundacji Fulbrighta.

Kopalnie coraz częściej widzi z perspektywy także indywidualnych emocji i uczuć kobiet – do ziemi, rodziny, tradycji, krajobrazu… A także pasji, z jaką kobiety angażują się w swoją pracę - czytamy w opisie wydarzenia.

Niekłamany obraz Czarnego Śląska. Premiera darmowego albumu tyskiego muzeum

Wystawa dorobku fotografów dokumentalnych tyskiego klubu KRON potrwa do 17 lutego; do bezpłatnego pobrania oraz w formie fizycznej (700 sztuk) dostępny jest obszerny, dwujęzyczny katalog, z którą związane jest spotkanie.

Początek w czwartek 8 lutego o godzinie 18; wstęp wolny. Muzeum Miejskie w Tychach prosi o zapisy (sms.telefon 887 450 212, g.oleksy@muzeum.tychy.pl).

Tyski Klub Fotograficzny KRON - katalog wystaawy

Może Cię zainteresować:

Niekłamany obraz Czarnego Śląska. Premiera darmowego albumu tyskiego muzeum

Autor: Arkadiusz Korejwo

23/01/2024

Śladami liter - książka dla dzieci

Może Cię zainteresować:

Abecadło z dźwigów spadło. Dziecięca książka o Tychach - mieście literek

Autor: Arkadiusz Korejwo

05/02/2024

Miejska Galeria Sztuki OBOK w Tychach

Może Cię zainteresować:

XXX MGO, czyli pospolite ruszenie na 30-lecie najważniejszej galerii w Tychach

Autor: Arkadiusz Korejwo

31/01/2024