Delegacja z Włoch odwiedziła Tychy. Goście pojawili się m. in. w jednej z tyskich szkół

W środę 13 października 2021 roku delegacja z Włoch odwiedziła Tychy. Gośćmi byli członkowie stowarzyszenia Cassino Citta per la Pace Onlus.

Członkowie Stowarzyszenia włoskiego stowarzyszenia odwiedzili m. in. Zespół Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka. Dyrekcja szkoły powitała delegację w specjalny sposób.

- Przywitaliśmy gości z Italii bardzo tradycyjnie: chlebem i solą. Uczniowie w strojach szlacheckich zatańczyli też poloneza. Byli zachwyceni naszą szkołą i niemal od razu rozpoczęliśmy rozmowy na temat wymiany uczniów między naszą szkołą, a szkołami z Cassino – mówi Grażyna Jurek, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka.

Międzynarodowy mecz siatkówki

Jak informuje tyski magistrat prelegenci z Włoch obejrzeli prezentację w języku włoskim, program artystyczny nawiązujący do m.in. Konkursu Chopinowskiego. Wzięli także udział w szkolnych lekcjach, nauce języka polskiego, oraz rozegrali mecz siatkówki.

Zwiedzanie Tychów

Urząd Miasta poinformował, że w czasie zajęć uczniów w szkole, Rzecznik Praw Obywatelskich Lazio i Zarząd Stowarzyszenia odwiedzili osiedle A i Stare Tychy. Cała delegacja zwiedziła również Tyską Galerię Sportu na Stadionie Miejskim w Tychach.

W podróży, pod nazwą „Podróż Pamięci do Krakowa, Auschwitz i Tychów”, wzięło udział 16 uczniów i studentów z miasta Cassino, towarzyszyło im 7 opiekunów. Wśród opiekunów znaleźli się m.in.: Marino Fardelli - Rzecznik Praw Obywatelskich Regionu Lazio, Nino Rossi - prezes Stowarzyszenia Cassino Città per la Pace, Jole Falese - sekretarz Stowarzyszenia Cassino Città per la Pace. Po odwiedzeniu Tychów delegacja udała się do Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie.

Włoskie stowarzyszenie

Stowarzyszenie Cassino Città per la Pace Onlus (po Polsku Stowarzyszenia Cassino Miasto dla Pokoju) powstało w 2013 roku z pomysłu grupy przyjaciół, których połączyła pasja do miasta Cassino i wspólne cele m.in. promowanie pokoju, praw człowieka i solidarności poprzez muzykę, literaturę, sztukę, pamięć i teatr. W 2012 roku przewodniczący Stowarzyszenia - Marino Fardelli był przewodniczącym Rady Miasta i zorganizował wyjazd do Tychów polityków i przedsiębiorców związanych z Cassino. Przedsięwzięcie nazwał Podróż Pamięci. W zeszłym roku Fardelli postanowił zorganizować drugą edycję Podróży Pamięci, wyjazd odwołano z powodu pandemii koronawirusa, a delegacja z Cassino zdecydowała się odwiedzić miasto w tym roku.