Dlaczego Ślązacy są Ślązakami? Reportaż „Sprawa narodowa” w TVN24

Dlaczego Ślązacy są Ślązakami? - Polska raz była, raz nie była, natomiast ten kawałek ziemi był zawsze - wyjaśnia prof. Tadeusz Sławek z Uniwersytetu Śląskiego w reportażu „Sprawa narodowa” na antenie TVN24.

premier.gov.pl
Barbórka

W czasie ubiegłorocznego Spisu Powszechnego reporter Łukasz Karusta starał się dowiedzieć, dlaczego Ślązacy są Ślązakami i niekoniecznie czują się Polakami. Efekty jego pracy w piątek, 13 stycznia, opublikowała stacja TVN24.

- Na Ślonsku my widzieli, jak sie granice zmieniajom. Byli Niemcy, byli Czesi, były Poloki… a jak za sto lot bydom Rumuny, to my bydymy Rumunami? - pyta w materiale Arlond Langer, właściciel sklepu Ajncla w Nikiszowcu.

- Polska raz była, raz nie była, natomiast ten kawałek ziemi był zawsze - wyjaśnia prof. Tadeusz Sławek z Uniwersytetu Śląskiego.

Reportaż „Sprawa narodowa” można zobaczyć w serwisie TVN24 GO.

- Nie czuje się pan Polakiem? - pyta Łukasz Karusta. - Nie - odpowiada krótko pisarz Szczepan Twardoch. - To, ze ktoś mówi po polsku, nawet kiedy jest to jego pierwszy język, jeszcze nie determinuje poczucia przynależności narodowej. Większość Irlandczyków mówi po angielsku, ale to nie robi z nich Anglików - tłumaczy.

Podczas Spisu Powszechnego w 2011 roku narodowość śląską zadeklarowało 847 tys. osób. Ile będzie tym razem? Okaże się za kilka tygodni. W reportażu zwrócono uwagę na fakt, że możliwość wybrania narodowości śląskiej była utrudniona poprzez zakopanie jej głęboko w internetowym formularzu.


czytaj więcej:

IMG 20211229 195827

Podziemny parking przy lodowisku po naprawie

IMG 20190506 WA0009

Odpowiedź na petycję w sprawie budowy biogazowni

Pierre bouyer ri EXW9d J0 Q unsplash 1

Mieszkaniec Rybnika otrzyma 30 tys. złotych

Rynek na Starych Tychach

Tychy z lat 70. ubiegłego wieku. Zobacz archiwalne zdjęcia!

Twórcy Immortal Kombat

Wywiad z twórcami filmu "Immortal Kombat"

Karolina Kiszel Trenowałam w swojej piwnicy na dwudziestoletnim sprzęcie

Medalistka bikini fitness o wygrywaniu w czasach pandemii

Dominik Borczyk

Historia młodego dawcy szpiku ze Śląska