Druga runda tegorocznych Samochodowych Mistrzostw Tychów. Wiosna na torze w Bieruniu

Kolejna runda tegorocznych Samochodowych Mistrzostw Tychów odbędzie się w niedzielę 3 kwietnia. Jak zwykle zmagania będzie można oglądać na torze FCA Poland w Bieruniu.

Fot. Wojciech Anusiewicz
Druga runda SMT

Samochodowe Mistrzostwa Tychów rozpoczęły kolejny już sezon zmagań na torze testowym FCA Poland w Bieruniu. Zawody rozgrywane na krętej i widowiskowej trasie tradycyjnie cieszą się wielkim powodzeniem wśród kibiców. Przyciągają też wielu zawodników.

Pierwsza runda przejdzie do historii

Pierwsza runda tegorocznych rozgrywek pokazała, że w najmocniejszej klasie 4 nieprzypadkowo od kilku lat dominuje jeden zawodnik – Artur Kobiela. Nowy sezon również zaczął od zwycięstwa. W pozostałych klasach dało się poczuć powiew świeżości. Choć zawody SMT premiują doświadczenie i znajomość trasy, na podium w pozostałych kategoriach stanęli nowi zawodnicy. W klasie 3 triumfował Sebastian Butyński, trzeci zawodnik ubiegłorocznych mistrzostw. Grzegorz Dobrzański otwiera klasyfikację klasy 2 po pierwszej rundzie, a w klasie 1 najlepiej sezon zaczął Łukasz Semik.

Piotr Strzoda prowadzi w klasie CENTO, a Krzysztof Bednarski w klasie PPC. Wśród aut z napędem na tylną oś pierwszym liderem cyklu został Paweł Rączka, Paweł Czernik wygrał pierwszą rundę w klasie Retro. Grzegorz Gniadek wygrał w klasie Open 4WD, a w Open 2WD najlepiej poradził sobie Daniel Rosiek. W klasie Gość zwycięstwo odniósł Rafał Pochłopień.

Nowa klasa zawodów

Organizatorzy Samochodowych Mistrzostw Tychów – Automobilklub Ziemi Tyskiej – trzymają się sprawdzonej formuły zawodów, ale są otwarci na potrzeby zawodników i nowe inicjatywy w sportach motorowych. Jedną z nich jest wprowadzenie do SMT klasy RallyN. Nowa kategoria samochodów przeznaczonych do motorsportu pozwala w prosty i stosunkowo tani sposób zbudować wyczynowe auto, którym będzie można startować w niemal wszystkich zawodach w kraju. W ramach SMT utworzono by kategorię odpowiadającą klasie RallyN3 (silniki bez turbodoładowania, o pojemności do 1300 cm3), ale przeznaczoną dla samochodów seryjnych zgodnych z podstawowymi wymogami RallyN. Nagrodą dla zwycięzcy całego sezonu w tej klasie byłby zestaw części pozwalający przebudowę jego auta na samochód rajdowy lub wyścigowy.

Więcej informacji na temat tej inicjatywy, a także szczegóły dotyczące najbliższej rundy SMT, zaplanowanej na 3 kwietnia br. można znaleźć na stronie automobilklubu: www.azt.tychy.pl, lub na profilu facebookowym: @automobilklubziemityskiej.