Duża sieć marketów ogłosiła, że nie będzie czynna we wszystkie niedziele. Poprawka do zakazu handlu w niedziele

Nowe przepisy mają uszczelnić ustawę o ograniczeniu handlu w niektóre niedziele oraz święta wchodzą w życie 1 lutego 2022 r. Ich rolą ma być zapobiegnięcie otwierania sklepów jako placówek pocztowych. Duża sieć ogłosiła, że zamierza uznać nowe ograniczenia.

Unsplash.com
Mehrad vosoughi Ss Kf1 L6r W Jk unsplash

Ograniczenie handlu w niedziele stało się w 2021 r. karykaturą samego siebie. Sklepy zawierały umowy z operatorami pocztowymi i funkcjonowały jako placówki pocztowe w niedziele, w których teoretycznie był ustalony zakaz handlu. I to nie tylko markety spożywcze, jak Lidl, Biedronka, Auchan, ale też budowlane - OBI, Leroy Merlin, Castorama czy Empiki.

Poprawka uszczelniająca zakaz handlu w niedziele

Te praktyki ma ukrócić nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, przyjęta przez Sejm 14 października 2021, podpisana przez prezydenta 18 października. Projekt ma wyeliminować "nieprawidłowe stosowanie wyłączeń przewidzianych w art. 6 ust. 1 ustawy, pozwalających na prowadzenie handlu i wykonywanie czynności związanych z handlem w niedziele i święta".

Sprawdź wykaz niedziel handlowych w 2022 r. Pierwsza z nich już niedługo Niedziele handlowe w 2022 roku. Kiedy będzie można zrobić zakupy?

W nowelizacji dookreślono, że zakaz handlu nie obowiązuje tylko w placówkach pocztowych, w których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych. Przeważająca - doprecyzowano - czyli stanowiąca co najmniej 40% miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej.

Auchan nie otworzy sklepów w niedziele bez handlu

Ustawa zacznie obowiązywać 1 lutego 2022 r. Czy i wtedy sieci handlowe znajdą jakieś kruczki prawne, by jednak móc otworzyć sklepy również w niedziele bez handlu?

Na razie w tej sprawie wypowiedziała się wywodząca z Francji sieć marketów i hipermarketów Auchan.

Przedstawicielka firmy, Elżbieta Mańkowska-Tropiło, informuje, że od 6 lutego 2022 r. wszystkie sklepy Auchan na terenie Polski będą otwarte tylko od poniedziałku do soboty oraz w niedziele handlowe. To znaczy, że sklepy Auchan poczynając od 6 lutego nie będą działały w niedziele niehandlowe.

- Usługi pocztowe i kurierskie świadczone przez Auchan we współpracy z obecnymi partnerami firmą Pointpack oraz Smart Points będą realizowane bez zmian z wyjątkiem niedziel objętych zakazem handlu - dodaje Elżbieta Mańkowska-Tropiło.