Dwóch nastolatków przekroczyło granicę Polski pod naczepą. Zostali zatrzymani w Tychach

W Tychach pod naczepą rumuńskiego tira ujawniono dwóch obcokrajowców. Nielegalni migranci zadeklarowali obywatelstwo Afganistanu. Za nielegalne przekroczenie granicy grozi im kara pozbawienia wolności na 6 miesięcy.

Nielegalni imigranci Tychy

Funkcjonariusze Straży Granicznej w Sosnowcu otrzymali od tyskich policjantów informację, że pod jednym z tirów odkryto dwóch obcokrajowców. W wyniku kontroli Straży Granicznej okazało się, że mężczyźni nie posiadają przy sobie żadnych dokumentów pozwalających potwierdzić ich tożsamość. W związku z tym zostali zatrzymani.

Dozór kuratorski dla nastolatków

Zatrzymani nastolatkowie deklarowali obywatelstwo Afganistanu. W trakcie prowadzonych czynności służbowych, funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że mężczyźni podróżowali ukryci pod naczepą samochodu ciężarowego, przewożącego plastikowe skrzynie z Turcji. Kierowca ciężarówki, obywatel Rumunii, nie miał pojęcia, że podróżują z nim nielegalni migranci.

Afgańczycy usłyszeli zarzuty przekroczenia granicy z Czechami do Polski wbrew przepisom, a także przy użyciu podstępu. Zatrzymani przyznali się do zarzutów i złożyli wyjaśnienia. Następnie poddali się karze pozbawienia wolności na 6 miesięcy , z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 3 lat. Nastolatkowie otrzymali również dozór kuratorski.

Wobec cudzoziemców rozpoczęło się postępowania administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej ich do powrotu. – Na podstawie systemu EURODAC stwierdzono, iż obydwaj mężczyźni byli już rejestrowani w systemach w związku z zatrzymaniem na terytorium Bułgarii, gdzie pobrano od nich odciski linii papilarnych. W trakcie czynności służbowych jeden z mężczyzn wyraził wolę ubiegania się o ochronę międzynarodową na terytorium RP. Wobec Afgańczyków został złożony wniosek do sądu o umieszczenie ich w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców – informują mundurowi.

czytaj więcej:

Nielegalni imigranci w Tychach

Tychy: Nielegalni imigranci w naczepie ciężarówki

Wypadek na hulajnodze w Tychach

Potrącenie 14-latka jadącego na hulajnodze

Policja

Bieruń: Kradzież w sklepie spożywczym

Nielegalna fabryka papierosów w woj. śląskim

Papierosy w pudełkach na pizzę

Poszukiwany mężczyzna

Kradzież i uderzenie ochroniarza!

Wypadek na ul. Żorskiej Tychy

Wypadek w Tychach na ul. Żorskiej

246763094 293947292346479 2391875366614531276 n

Kolizja na DK86. Droga w kierunku Tychów zablokowana