Dwóch nastolatków przekroczyło granicę Polski pod naczepą. Zostali zatrzymani w Tychach

W Tychach pod naczepą rumuńskiego tira ujawniono dwóch obcokrajowców. Nielegalni migranci zadeklarowali obywatelstwo Afganistanu. Za nielegalne przekroczenie granicy grozi im kara pozbawienia wolności na 6 miesięcy.

Nielegalni imigranci Tychy

Funkcjonariusze Straży Granicznej w Sosnowcu otrzymali od tyskich policjantów informację, że pod jednym z tirów odkryto dwóch obcokrajowców. W wyniku kontroli Straży Granicznej okazało się, że mężczyźni nie posiadają przy sobie żadnych dokumentów pozwalających potwierdzić ich tożsamość. W związku z tym zostali zatrzymani.

Dozór kuratorski dla nastolatków

Zatrzymani nastolatkowie deklarowali obywatelstwo Afganistanu. W trakcie prowadzonych czynności służbowych, funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że mężczyźni podróżowali ukryci pod naczepą samochodu ciężarowego, przewożącego plastikowe skrzynie z Turcji. Kierowca ciężarówki, obywatel Rumunii, nie miał pojęcia, że podróżują z nim nielegalni migranci.

Afgańczycy usłyszeli zarzuty przekroczenia granicy z Czechami do Polski wbrew przepisom, a także przy użyciu podstępu. Zatrzymani przyznali się do zarzutów i złożyli wyjaśnienia. Następnie poddali się karze pozbawienia wolności na 6 miesięcy , z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 3 lat. Nastolatkowie otrzymali również dozór kuratorski.

Wobec cudzoziemców rozpoczęło się postępowania administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej ich do powrotu. – Na podstawie systemu EURODAC stwierdzono, iż obydwaj mężczyźni byli już rejestrowani w systemach w związku z zatrzymaniem na terytorium Bułgarii, gdzie pobrano od nich odciski linii papilarnych. W trakcie czynności służbowych jeden z mężczyzn wyraził wolę ubiegania się o ochronę międzynarodową na terytorium RP. Wobec Afgańczyków został złożony wniosek do sądu o umieszczenie ich w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców – informują mundurowi.