Dyrektor MZUiM Tychy odpowiada na pytania dotyczące ITS. Po co w mieście taki system?

Miejski Zarząd Ulic i Mostów opublikował odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące powstającego Inteligentnego Systemu Zarządzania i Sterowania Ruchem w mieście. Na pytania mieszkańców odpowiada Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

Agnieszka Kijas / MZUiM Tychy
ITS Tychy

MZUiM opublikował pierwszą część odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wprowadzanego ITS-u. Z odpowiedzi można dowiedzieć się w jakim celu powstaje nowy system i dlaczego musi to być tak uciążliwe.

Po co w Tychach powstaje ITS?

Przede wszystkim dzięki ITS-owi ruchu będzie odbywał się płynniej, a także wzrośnie poziom bezpieczeństwa na drogach. ITS zapewni sprawne zarządzanie ruchem drogowym zwłaszcza w czasie jego dużego natężenia. To bardzo ważne, ponieważ z roku na rok rośnie liczba samochodów poruszających się po drogach. Dzięki systemowi detekcji oraz ponad 600 kamerom system będzie dynamicznie reagował na zmiany, jakie zachodzą na drodze oraz na bieżąco analizował sytuacje i dostosowywał do niej swoje zachowanie. Zyskają nie tylko kierowcy, ale i piesi, rowerzyści oraz pasażerowie komunikacji miejskiej. ITS znacząco usprawni transport publiczny nadając priorytet przejazdu autobusom i trolejbusom. Ponadto zintegrowane systemy monitoringu w przeciągu kilku sekund będą w stanie dostarczyć informację o wypadku drogowym, co pozwoli szybko zareagować, a na dynamicznych tablicach zostaną wyświetlone komunikaty o utrudnieniach. Znacznie usprawni się też proces ważenia pojazdów. Wstępny pomiar będzie możliwy w ruchu, bez konieczności zatrzymania lub redukcji prędkości samochodów. Pamiętajmy, że degradacja sieci drogowej, ma miejsce najczęściej w wyniku nielegalnych przejazdów pojazdów ponadnormatywnych. Oprócz tego ITS daje nam całą gamę narzędzi i możliwości do przeprowadzania różnego rodzaju analiz, pomiarów oraz symulacji ruchu. Wszystko po to, by na tyskich drogach było bezpieczniej – informuje Artur Kruczek.

Całe miasto jest rozkopane

Zdaję sobie sprawę, że przebudowy o tak dużej skali, jak projekt ITS, powodują utrudnienia w ruchu, które wpływają na mieszkańców Tychów i inne osoby, które poruszają się po naszym mieście. W trakcie wdrażania takiego nowoczesnego rozwiązania, trzeba uzbroić się w odrobinę cierpliwości, ponieważ żeby system przyniósł mieszkańcom realne korzyści, trzeba przetrwać pewne niedogodności. Ich nie da się uniknąć. Chcę uspokoić - choć w wielu miejscach trwają wciąż roboty drogowe przy budowie ITS, to zbliżamy się do końca prac. Pamiętajmy, że w efekcie dzięki systemowi ITS, który będzie zarządzał ruchem w naszym mieście, wzrośnie jakość poruszania się po Tychach. Dodatkowo ITS będzie informował o wielu kwestiach dotyczących ruchu drogowego. Te dane będą dostępne dla każdego. Między innymi powstaje portal www, gdzie będzie można sprawdzić, jak wygląda ruch w mieście, jakie komunikaty pojawiają się obecnie na tablicach zmiennej treści, co pokazują kamery monitoringu wizyjnego. Na mieście zostaną uruchomione także znaki zmiennej treści, które będą przekazywały najważniejsze informacje o ruchu drogowych – odpowiada Kruczek.

Dlaczego wszystkie inwestycje odbywają się w tym samym czasie?

Proszę zrozumieć, że spędzamy długie godziny, planując nasze posunięcia, aby zminimalizować wszelkie niedogodności. Naszym zadaniem jest zorganizować prace tak, aby były one jak najmniej odczuwalne dla kierowców i pieszych. Proces organizacji budowy o tak szerokiej skali na terenie całego miasta, to ogromne przedsięwzięcie. Jeżeli mamy do przebudowy 39 skrzyżowań, to robiąc je po kolei, skończylibyśmy w drugiej połowie 2027. Chodzi o to, by skrócić czas realizacji przedsięwzięcia, a tym samym czas trwania utrudnień. Jednocześnie proszę pamiętać, że dzięki ITS-owi w krótkim czasie przebudowano 39 skrzyżowań w mieście - to inwestycja, która posłuży nam na lata. Budowa systemu dobiega końca, a to oznacza koniec robót drogowych i utrudnień. Kolejny krok to kalibracja systemu, czyli zbieranie danych, które spowodują, że system "nauczy się" reakcji na różne sytuacje drogowe – mówi dyrektor MZUiM w Tychach.