Elektrociepłownia na biomasę alternatywą dla węgla

Odnawialne źródło energii uruchomione w 2021 roku może zrewolucjonizować rynek energetyczny. W elektrociepłowni będzie produkowane ciepło i energia elektryczna. O inicjatywie społecznej rozmawiamy z Iwoną Kleinert - współwłaścicielką projektu Green Power Plant.

Dlaczego elektrociepłownia jest ekologicznym źródłem energii?

Odnawialne źródło energii do produkcji ciepła i energii elektrycznej wykorzystuje biomasę. Specjalna biomasa przygotowywana jest z odpadów, które pochodzą z rynku tartacznego, leśnego i meblarskiego. Dzięki temu produkowane jest ekologiczne jak i ekonomiczne źródło energii. Warto zaznaczyć, że elektrociepłownia jest przystosowana do rygorystycznych regulacji w Unii Europejskiej. Wszystko to wydarzyło się za sprawą projektu Green Power Plant.

Czym charakteryzuje się projekt Green Power Plant?

Innowacyjny projekt daje możliwość zainwestowania w najnowocześniejszą elektrociepłownię w regionie. Aby każdy z nas mógł dołożyć cegiełkę do uruchomienia projektu wyemitowaliśmy 80 tys. tokenów. Zainteresowani w odnawialne źródło energii mogą wykupić token. Jeden token stanowi znak legitymacyjny do umowy pożyczki na uruchomienie powstałej już elektrociepłowni. Cena jednego tokena ustalona została na 50 PLN i stanowi swego rodzaju odpowiednik ceny 1 Gigadżula energii cieplnej. Green Power Plant zapewnia wykup wyemitowanych tokenów z rynku. W ramach tego mechanizmu będzie następował zwrot pożyczki z zyskiem.

Czy warto zainwestować w elektrociepłownię?

Ponad 5 mln gospodarstw domowych korzysta z ofert sprzedaży prądu dostępnych na wolnym rynku, których nie zatwierdza prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Inwestycja w elektrociepłownię daje możliwość sprzedaży energii dowolnym odbiorcom, m. in. gminom, specjalnym strefom ekonomicznym itp. Co więcej, dochodzą do tego możliwości sprzedaży energii w systemie wsparcia OZE lub kogeneracji do okresu 15 lat. Warto też dodać, że elektrociepłownia posiada linię do produkcji brykietów, pelletów i thermowoodu.

Gdzie można uzyskać więcej informacji?

Osoby zainteresowane tokenizacją zachęcam do odwiedzenia strony internetowej https://mosaico.ai/projects/greenpowerplant, na której można zapoznać się szerzej z naszym projektem. W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości jestem do państwa dyspozycji pod adresem mailowym iwona.kleinert@polish-wood-cluster.pl lub numerem telefonu 601-474-799. Zapraszam do współpracy!