ETF - sposób na walkę z inflacją

Jak walczyć z inflacją? To pytanie, które z pewnością zadaje sobie większość z nas. Lokaty w banku, choć coraz atrakcyjniejsze nie pokrywają rekordowych odczytów inflacyjnych. Z drugiej strony samodzielne inwestowanie w waluty czy kryptowaluty jest zbyt ryzykowne. Czy jest coś pośrodku? Owszem - to ETFy.

ETF - sposób na walkę z inflacją

Czym są fundusze ETF?

ETFy, czyli fundusze notowane na giełdzie pod względem mechaniki działania i zasad funkcjonowania mogą przypominać nam fundusze inwestycyjne, oferowane przez największe TFI. ETF to jednak instrument pochodny, który jest notowany na giełdzie.

Jaka jest najważniejsza cecha funduszy notowanych na giełdzie? Ich celem jest dokładne odzwierciedlenie ruchów cenowych innego, bazowego aktywna, na podstawie którego dany ETF został w ogóle stworzony. A zatem ETF może odzwierciedlać ruchy poszczególnych surowców, par walutowych, kryptowalut oraz papierów notowanych na giełdzie. Najczęściej ETFy funkcjonują w obszarze naśladowania zachowania indeksów giełdowych - zarówno tych największych jak S&P500, jak i mniejszych, bardziej specjalistycznych, skupionych na konkretnych sektorach lub obszarach geograficznych.

ETFy ze względu na obecność na giełdzie możemy inwestować zarówno w sposób długoterminowy, jak i spekulacyjny, korzystając na chwilowym wzroście wartości danego instrumentu. Są to instrumenty regulowane przez dyrektywy unijne, a za ich prawidłowy obieg odpowiada emitent, czyli firma, która stworzyła dany fundusz ETF.

Jak zacząć przygodę z ETF?

Czy rozpoczęcie inwestycji w fundusze notowane na giełdzie wiąże się z koniecznością dopilnowania wielu formalności? Na szczęście nie. W przeszłości faktycznie inwestowanie w ETF, i w ogóle we wszystkie inne instrumenty finansowe było objęte relatywnie wysoką barierą wejścia, zarówno pod względem organizacji, jak i finansów.

Dzisiaj jednak każdy z nas, nawet dysponując niskim wkładem finansowym 1000 złotych, będziemy w stanie rozpocząć przygodę z inwestycjami w ETF. Saxo i inne firmy brokerskie umożliwiają nam założenie rachunku po uprzednim wypełnieniu formularza rejestracyjnego i potwierdzeniu kompetencji z zakresu inwestowania w instrumenty finansowe. Gdy rejestracja przebiegnie pozytywnie, możemy ściągnąć niezbędną platformę tradingową. Co dalej? Przeanalizujmy rynek, wybierzmy odpowiedniego ETFa i zainwestujmy w niego swój kapitał. Od teraz możemy nazywać się pełnoprawnymi inwestorami ETF.

Korzyści wynikające z inwestycji w ETF

Dlaczego ETF to doskonała propozycja dla inwestorów w tych niepewnych czasach? Przede wszystkim jest to kompromis pomiędzy miernymi pod kątem stopy zwrotu lokatami i nazbyt agresywnymi i wymagającymi uwagi inwestycjami samodzielnymi.

ETF to szerokie spektrum możliwości dostosowane do naszych preferencji i apetytu na ryzyko. Jesteśmy gotowi na dużą zmienność? ETF na kryptowaluty to świetny pomysł. A może zależy nam na tym, by po prostu ochronić oszczędności przed inflacją? W takiej sytuacji ETF na obligacje stanowią świetne rozwiązanie.

ETF to produkty regulowane, bezpieczne pod kątem pewności inwestycji i relatywnie tanie w stosunku do funduszy inwestycyjnych, które stają się coraz droższą w utrzymaniu pozycjom w naszym portfelu inwestycyjnym.