Farba tablicowa, czyli kreatywne rozwiązanie w pokoju dziecka

O tym, że dzieci rosną, jak na drożdżach wiadomo nie od dziś. Co za tym idzie, spore grono rodziców pragnie odświeżyć pokoje swoich pociech, aby zapewnić im najlepsze warunki do rozwoju i oczywiście dobrej zabawy. I tak rodzi się pytanie, na jakie rozwiązania stawiają? Cóż, tu zdania są podzielone. Niemniej, sporą popularnością cieszy się farba tablicowa, która pozwala stworzyć kreatywną przestrzeń dla każdego dziecka. Co warto o niej wiedzieć? Szczegóły poniżej.

Adobestock 3293634488 1

Farba tablicowa – co to właściwie jest?

Dobre pytanie. W odróżnieniu od tradycyjnych produktów do malowania ścian i sufitów, farba tablicowa tworzy na ścianie specjalną powłokę, która do złudzenia przypomina tablicę kredową. Co więcej, wyschnięta powierzchnia ma takie samo przeznaczenie, jak tradycyjna tablica do wieszania. Zatem można po niej pisać kredą czy tworzyć kreatywne rysunki. Właśnie z tego powodu, farba tablicowa odnajduje się nie tylko w kuchni, salonie, ale i w dziecięcych pokojach. Z kolei szeroka paleta kolorów, otwiera przed domownikami zupełnie nowe, dekoracyjne perspektywy.

Jedna farba, wiele możliwości

Farba tablicowa ma wiele zalet, to fakt. Jedną z nich jest uniwersalność. Dlaczego? Cóż, farba tablicowa może być wykorzystywana zarówno do malowania ścian, drzwi, doniczek, jak i frontów mebli. Co w przypadku dziecięcej kreatywności, może rozwiązać problem rysunków w nietypowych miejscach w domu. Dodatkowo pociecha może nieustannie tworzyć swoje projekty od zera. Wystarczy przetrzeć ścianę i voilà – nowa przestrzeń projektowa jest gotowa.

W przypadku pokoju nastolatka, zamiast tradycyjnej farby tablicowej, warto postawić na wariant magnetyczny. W efekcie starsze dzieci mogą nie tylko tworzyć własne zapiski, ale również przypinać ulubione zdjęcia, plakaty czy kartki za pomocą magnesów.

Jak nałożyć farbę tablicową na ścianę?

Malowanie ściany lub innej powierzchni farbą tablicową nie jest trudne, ale wymaga drobnych przygotowań. W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy wybrana powierzchnia jest równa, sucha i czysta. Jeżeli nie, wówczas należy usunąć wszelkie zabrudzenia (np. tłuste plamy, kurz, resztki farby), bądź wyrównać powierzchnię. Co jeszcze?

Jeżeli ściana będzie malowana po raz pierwszy, warto ją zagruntować, a po wyschnięciu można już nakładać farbę. Osoby, które zdecydują się na tradycyjną farbę tablicową mogą ograniczyć się tylko do dwóch warstw. Z kolei magnetyczna farba tablicowa wymaga ich nieco więcej (tj. 3-4 warstwy). Warto pamiętać, że kolejną warstwę nakłada się po wyschnięciu poprzedniej. Gdy rodzice nałożą wszystkie niezbędne warstwy, efekt końcowy będzie cieszył dziecięce oczy.