Festiwal Miedzianka Po Drodze w Tychach. Lekcja poezji, spacer po czwartej przyrodzie i teatr

Festiwal Miedzianka Po Drodze odwiedzi Tychy. W progamie spacer po czwartej przyrodzie ze Stanisławem Łubieńskim, a także spotkania z Jerzym Jarniewiczem oraz Edwardem Pasewiczem. Lekcję poezji poprowadzi Julia Fiedorczuk. Wystąpi Teatr Improwizowany Klancyk. Na zakończenie autorki i autorzy przeczytają uczestnikom swoje ulubione teksty.

UM Tychy
Wydarzenia festiwalowe odbędą się w okolicy rzeźby Hanny i Kazimierza Wejchertów przy ul. Karola Darwina

Festiwal literacki Miedzianka Po Drodze kolejny raz pojawi się w województwie śląskim. Spotkania festiwalowe będą krążyły wokół tematyki domu (gr. oikos). Wezmą w nich udział m.in. Sylwia Chutnik, Julia Fiedorczuk, Michał Nogaś, Mariusz Szczygieł oraz Urszula Zajączkowska.

- Połączymy dwa pojęcia, która dla wielu dziś stoją po dwóch stronach barykady, czyli ekologię i ekonomię. Oikologia (ekologia) to wiedza o domu. Oikonomia (ekonomia) to z kolei reguły panujące w danym domu. Przyjrzymy się temu, dlaczego tak się wydarzyło, że te pojęcia wylądowały na przeciwległych biegunach - wyjaśnia Filip Springer, organizator.

Miedzianka Po Drodze w Tychach - program

Tychy Miedzianka Po Drodze odwiedzi w czwartek, 31 sierpnia. Wydarzenia festiwalowe odbędą się w okolicy rzeźby Hanny i Kazimierza Wejchertów przy ul. Karola Darwina na Osi Zielonej.

  • 7.00 – 9.00 spacer po "czwartej przyrodzie" ze Stanisławem Łubieńskim. Start: ul. Zofii Nałkowskiej 48. Zapisy: 887-450-212 lub g.oleksy@muzeum.tychy.pl.
  • 10.00 –10.30 (wydarzenie online) festiwalowa telewizja śniadaniowa na żywo z Tychów (Sylwia Chutnik, Weronika Wawrzkowicz, Mariusz Szczygieł, Filip Springer).
  • 16.00 – 17.00 spotkanie z Jerzym Jarniewiczem, prowadzi Magdalena Gościniak.
  • 16.00 – 17.30 lekcja poezji z Julią Fiedorczuk.
  • 17.00 –18.00 spotkanie z Edwardem Pasewiczem, prowadzi Michał Nogaś.
  • 18.00 – 19.00 Wydawnictwo Literackie zaprasza: Julia Fiedorczuk i jej „Dom Oriona”, prowadzi Maria Krześlak-Kandziora.
  • 19.00 – 20.00 „Art Thinking" – kino letnie Deloitte i dyskusja po filmie, w której udział wezmą: Filip Springer i Halina Frańczak, prowadzi Agata Lipiec.
  • 20.00 – 21.00 spektakl Teatru Improwizowanego Klancyk!
  • 21.15 – 22.00 Latarnicy i Latarniczki – wydarzenie plenerowe, autorki i autorzy festiwalu czytają publiczności ulubione teksty.

Festiwal Miedzianka Po Drodze. Co to takiego?

Polska usłyszała o leżącej na Dolnym Śląsku Miedziance w 2011 roku po premierze książki Filipa Springera "Miedzianka. Historia Znikania" (Wydawnictwo Czarne). Kilka lat później zaczęto tam organizować festiwal reportażu Miedzianka Fest, który przyciągał setki, a nawet tysiące ludzi. - Do tej pory odbyły się trzy edycje festiwalu. Każda kolejna była dwukrotnie większa od poprzedniej - głównie jeśli chodzi o publiczność - powiedział Filip Springer w rozmowie z portalem ŚLĄZAG w 2022 roku.

- Miedzianka to nawet nie wieś, zaledwie kilka domów, kościół, jeden mały zakład i browar. Fizycznie już się tam nie mieściliśmy. Coraz mniej wygodnie było nam też ze świadomością, że festiwal rozpoczął gentryfikację tego miejsca - wzrosły tam ceny ziemi, pojawiły się biznesy. Współorganizacją festiwalu nie był też w sumie zainteresowany lokalny samorząd. Wszystko to sprawiło, że zdecydowaliśmy się ruszyć z Miedzianką w drogę - tłumaczył Filip Springer.

Miedzianka Fest to teraz Miedzianka Po Drodze. Jak sama nazwa wskazuje, festiwal ma objazdową formę.

Magazyn ŚLĄZAG i Nowiny Tyskie sprawują patronat medialny nad festiwalem. Organizatorem jest Fundacja Instytut Reportażu w partnerstwie z Metropolią GZM i Fundacją Deloitte.

Miedzianka Fest

Może Cię zainteresować:

Festiwal Miedzianka odwiedzi osiem miast. Filip Springer: "Każde jest inne i można tam coś innego opowiedzieć"

Autor: Patryk Osadnik

08/08/2023

Pomnik małżeństwa Wejchertów w Tychach

Może Cię zainteresować:

Festiwal Miedzianka Po Drodze 2023 - wydarzenia towarzyszące w Tychach

Autor: Arkadiusz Korejwo

29/08/2023

Filip Springer

Może Cię zainteresować:

Filip Springer: Niezbędne są mieszkania. Czy niezbędny jest nowy stadion GKS-u Katowice?

Autor: Patryk Osadnik

10/06/2022