Gmina Bieruń otrzymała dofinansowanie od marszałka województwa śląskiego

Podpisano umowę na dofinansowanie w wysokości ponad 5 milionów złotych projektu na modernizację energetyczną budynków użyteczności publicznej w Bieruniu. Podczas podpisywania umowy obecny był m. in. marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Termomodernizacja

Burmistrz gminy Bieruń Krystian Grzesica 11 czerwca 2021r. podpisał umowę z Marszałkiem Województwa Śląskiego na dofinansowanie ze środków funduszy europejskich. Projektu zakłada modernizację energetyczną budynków użyteczności publicznej w Bieruniu:

  • Budynek socjalny, mieszczący mieszkania komunalne i dom dziennego pobytu osób starszych
  • zlokalizowany przy ul. Chemików 139 w Bieruniu,
  • Budynek przedszkola przy ul. Kamiennej 17 w Bieruniu,
  • Budynek Szkoły Podstawowej nr 1 wraz z oddziałami byłego Gimnazjum nr 2 im. św. Walentego
  • Budynek zlokalizowany przy ul. Warszawskiej 292 w Bieruniu.

Umowę podpisał marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża, burmistrz gminy Bieruń Krystian Grzesica oraz skarbnik miasta Bieruń Dorota Przybyła.

Marszałek woj. śląskiego nie stronił od pochwał w stronę burmistrza Bierunia. Chwalił przede wszystkim zielone podejście do problemu jakości powietrza. Zwrócił uwagę, że obecnie zauważalna jest fala renowacji, która sprawia, że budynki zużywają mniej energii cieplnej i przez to zostawiają mniejszy ślad węglowy. Tym bardziej cieszy fakt, że termomodernizacji poddaje się budynki użyteczności publicznej, bo to właśnie one wyznaczają nowe trendy. Dodał także, że są to kolejne środki zainwestowane w odnawialne źródła energii oraz w czyste powietrze w regionie.

To jest bardzo dobra informacja, bo ten projekt termomodernizacji budynków był dla nas oczkiem w głowie i zaczynaliśmy się niepokoić kończącą się perspektywą dofinansowania. Dlatego tym bardziej jestem wdzięczny zarządowi województwa śląskiego na czele z Panem Marszałkiem Jakubem Chełstowskim za to że będziemy mogli realizować ten projekt w Bieruniu. Dzięki temu będziemy mogli poprawiać jakość powietrza w całym regionie, bo właśnie takie projekty składają się na rzecz poprawy jakości powietrza – mówił burmistrz Bierunia Krystian Grzesica

Dodał, że z termomodernizacji skorzysta pełne spektrum mieszkańców Bierunia.

Podpisanie umowy dotyczącej dofinansowania modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej w gminie Bieruń opiewa na kwotę ponad 5 milionów złotych. Łączna wartość projektu wynosi 7 milionów 94 tys. złotych.