GZM uruchamia nową funkcję. Rzeczywisty czas odjazdu autobusów na mapach Google

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia uruchamia nową funkcję, która pozwoli pasażerom skuteczniej planować podróże komunikacją miejską.

Google app 1 of 1

Jak informuje GZM rzeczywisty czas odjazdu dla ok. 450 linii Zarządu Transportu Metropolitalnego jest dostępny na mapach Google. Do tej pory dostępny tam był tylko czas rozkładowy, który nie uwzględniał niespodziewanych utrudnień i opóźnień. Nowa funkcja na mapach Google wspierana jest przez metropolitalny systemem dynamicznej informacji pasażerskiej i otwarty format danych o rzeczywistym czasie odjazdu komunikacji miejskiej.

Smart city w transporcie

– Udostępnienie informacji o rzeczywistym czasie odjazdu na mapach Google, to bardzo ważny krok dla transportowej gałęzi smart city – mówi Paweł Krzyżak, zastępca dyrektora Departamentu Projektów i Inwestycji.

– Jednym z celów Metropolii jest wdrażanie nowych funkcjonalności, które ułatwią korzystanie z komunikacji miejskiej. Mapy Google to najpopularniejsze na rynku narzędzie do planowania podróży. Dlatego też naturalnym dla nas było, aby te informacje były również tam dostępne. Dzięki tej współpracy mieszkańcy oraz osoby odwiedzające GZM będą mogły łatwiej odnaleźć interesujące ich połączenie spośród ok. 450 linii będących w ofercie ZTM i kursujących pomiędzy 56 gminami – dodaje.

Obliczanie opóźnienia pojazdu względem rozkładu jazdy odbywa się dzięki zamontowanym w autobusach odbiornikom GPS, które regularnie, co kilkanaście sekund, przekazują pozycję pojazdu do centralnego systemu. Dzięki przekazaniu tych danych do otwartego formatu, możliwe jest ich publikowanie w aplikacji Google Maps.

Ułatwienie dla pasażerów

Pasażerowie, którzy będą planować swoją podróż właśnie za pomocą tego popularnego narzędzia, po wyznaczeniu proponowanej trasy i kliknięciu w ikonę przystanku komunikacji miejskiej, będą mogli zobaczyć za ile minut dana linie rzeczywiście przyjedzie we wskazane miejsce.

Pierwszy etap współpracy GZM z Google

Prezentacja rzeczywistego czasu przyjazdu, to pierwszy etap współpracy Metropolii z Google w tym zakresie udostępnienia danych transportowych - informuje zarząd GZM.

Kolejnym krokiem ma być rozpoczęcie prac związanych z zintegrowaniem danych transportowych w Google, dla których nie było dotychczas systemowego zarządzania. W planie znajdzie się m.in.:

  • uporządkowanie informacji przystankowych oraz ich lokalizacji,
  • renumeracja stanowisk,
  • poprawa linków do rozkładów jazdy

i innych, bardziej szczegółowych parametrów.

Dzięki temu będzie można odczuć efekt spójności, którego osiągnięcie było wyzwaniem po integracji w ramach Metropolii trzech organizatorów transportu.

czytaj więcej:

Modernizacja zajezdni PKM Tychy

Zmiany w rozkładzie jazdy ZTM

Png 20211109 003524 0000

Radna apeluje o podświetlenie urzędu na biało-czerwono

Roman lopez Wpw Vfb3 b B4 unsplash

"Postaw na nogi!" pod Żyrafą! Wystąpi Dawid Tomala

Nowy biletomat

Nowe biletomaty na tyskich stacjach kolejowych

Policja

Policjanci uświadamiali tyskich seniorów

Policja

Tyscy policjanci otrzymali list za pomoc starszej osobie

Tyska porodówka

Porodówka nową wizytówką szpitala Megrez w Tychach