Inwestowanie w złoto – co warto wiedzieć?

Złoto nazywane jest bezpieczną przystanią dla inwestorów, ponieważ pozwala zwykle uchronić wartość kapitału w trudnych czasach – w warunkach wysokiej inflacji i spowolnienia gospodarczego. W dodatku można je kupić nawet wtedy, gdy nie dysponujemy dużymi oszczędnościami. Czy warto inwestować dziś w złoto i jak można to zrobić?

Inwestowanie w złoto – co warto wiedzieć?

Złoto – sposób na przechowanie kapitału

Złoto jest sprawdzonym sposobem na przechowanie kapitału w sytuacji gorszej koniunktury. Wtedy notowania walut spadają, podobnie jak notowania akcji i inne bardziej ofensywnych sposobów inwestowania. Ceny złota utrzymują się w takich warunkach na względnie stałym poziomie, a często nawet rosną. Dlatego właśnie chronią oszczędności przed inflacją, która obniża realną wartość (siłę nabywczą) pieniędzy trzymanych w przysłowiowej skarpecie.

Złoto jest tzw. walutą uniwersalną – wszędzie na świecie uznaje się je za dobro o szczególnie wysokiej wartości. Dlatego właśnie można je spieniężyć w dowolnym miejscu, za zadowalającą sumę. Nie zawsze możemy powiedzieć to samo o walutach, których wartość może zostać obniżona w wyniku różnego rodzaju kryzysów (takich jak wojna, bardzo wysoka inflacja lub osłabianie się względem walut silniejszych). Złota nie można także „dodrukować” – jego zasoby na świecie są ograniczone. Trudniej więc manipulować realną wartością kruszcu.

Złoto inwestycyjne – monety i sztabki

Złoto inwestycyjne (czyli przeznaczone do przechowania kapitału) można dziś kupić jako sztabki lub monety bulionowe. Te pierwsze to zarówno duże sztaby półkilogramowe lub kilogramowe, jak i również znacznie mniejsze warianty. Najmniejsza sztabka złota, jaką można współcześnie kupić, waży 1 gram i kosztuje we wrześniu 2022 roku około 300 zł. Naturalnie, im więcej kruszcu kupujemy, tym proporcjonalnie więcej trzeba będzie zapłacić.

Złoto jest także dostępne w formie monet bulionowych. Rozpoznawalne na całym świecie przykłady to Krugerrand (pierwsza moneta bulionowa, wybijana w RPA, Kanadyjski Liść Klonu, Australijski Kangur, czy Britannia). Moneta o wadze 1 uncji trojańskiej (1 oz, czyli 31,1 g) kosztuje obecnie około 8 500 zł Podobnie jak sztaby, również te produkty są dostępne w kilku wariantach w zakresie masy, m.in. 1/2, 1/4 oz, czy 1/10 oz.

Zadbaj o bezpieczeństwo zakupu

Gdzie kupić złoto inwestycyjne? Kruszce (złoto, ale także srebro, platynę i pallad) warto kupować u profesjonalnych dealerów metali szlachetnych. Mamy wtedy gwarancję zakupu autentycznego produktu. Przykładem sklepu, w którym bezpiecznie kupisz królewski kruszec jest ASCOIN Złote produkty możesz zamówić w sklepie internetowym ascoin.pl lub w salonie stacjonarnym w Warszawie, przy ul. św. Barbary 4. W salonie możesz także obejrzeć wybrane wyroby przed zakupem oraz skorzystać z profesjonalnej porady.

Nie zaleca się kupować złota na aukcjach internetowych lub serwisach lokalnych. Warto wybierać producentów sztabek zrzeszonych w LBMA. Takimi producentami są na przykład Valcambi, PAMP, czy Metalor. Bezpiecznym wariantem są także monety pochodzące z uznanych światowych mennic.