Inwestowanie w złoto – co warto wiedzieć?

Złoto nazywane jest bezpieczną przystanią dla inwestorów, ponieważ pozwala zwykle uchronić wartość kapitału w trudnych czasach – w warunkach wysokiej inflacji i spowolnienia gospodarczego. W dodatku można je kupić nawet wtedy, gdy nie dysponujemy dużymi oszczędnościami. Czy warto inwestować dziś w złoto i jak można to zrobić?

Inwestowanie w złoto – co warto wiedzieć?

Złoto – sposób na przechowanie kapitału

Złoto jest sprawdzonym sposobem na przechowanie kapitału w sytuacji gorszej koniunktury. Wtedy notowania walut spadają, podobnie jak notowania akcji i inne bardziej ofensywnych sposobów inwestowania. Ceny złota utrzymują się w takich warunkach na względnie stałym poziomie, a często nawet rosną. Dlatego właśnie chronią oszczędności przed inflacją, która obniża realną wartość (siłę nabywczą) pieniędzy trzymanych w przysłowiowej skarpecie.

Złoto jest tzw. walutą uniwersalną – wszędzie na świecie uznaje się je za dobro o szczególnie wysokiej wartości. Dlatego właśnie można je spieniężyć w dowolnym miejscu, za zadowalającą sumę. Nie zawsze możemy powiedzieć to samo o walutach, których wartość może zostać obniżona w wyniku różnego rodzaju kryzysów (takich jak wojna, bardzo wysoka inflacja lub osłabianie się względem walut silniejszych). Złota nie można także „dodrukować” – jego zasoby na świecie są ograniczone. Trudniej więc manipulować realną wartością kruszcu.

Złoto inwestycyjne – monety i sztabki

Złoto inwestycyjne (czyli przeznaczone do przechowania kapitału) można dziś kupić jako sztabki lub monety bulionowe. Te pierwsze to zarówno duże sztaby półkilogramowe lub kilogramowe, jak i również znacznie mniejsze warianty. Najmniejsza sztabka złota, jaką można współcześnie kupić, waży 1 gram i kosztuje we wrześniu 2022 roku około 300 zł. Naturalnie, im więcej kruszcu kupujemy, tym proporcjonalnie więcej trzeba będzie zapłacić.

Złoto jest także dostępne w formie monet bulionowych. Rozpoznawalne na całym świecie przykłady to Krugerrand (pierwsza moneta bulionowa, wybijana w RPA, Kanadyjski Liść Klonu, Australijski Kangur, czy Britannia). Moneta o wadze 1 uncji trojańskiej (1 oz, czyli 31,1 g) kosztuje obecnie około 8 500 zł Podobnie jak sztaby, również te produkty są dostępne w kilku wariantach w zakresie masy, m.in. 1/2, 1/4 oz, czy 1/10 oz.

Zadbaj o bezpieczeństwo zakupu

Gdzie kupić złoto inwestycyjne? Kruszce (złoto, ale także srebro, platynę i pallad) warto kupować u profesjonalnych dealerów metali szlachetnych. Mamy wtedy gwarancję zakupu autentycznego produktu. Przykładem sklepu, w którym bezpiecznie kupisz królewski kruszec jest ASCOIN Złote produkty możesz zamówić w sklepie internetowym ascoin.pl lub w salonie stacjonarnym w Warszawie, przy ul. św. Barbary 4. W salonie możesz także obejrzeć wybrane wyroby przed zakupem oraz skorzystać z profesjonalnej porady.

Nie zaleca się kupować złota na aukcjach internetowych lub serwisach lokalnych. Warto wybierać producentów sztabek zrzeszonych w LBMA. Takimi producentami są na przykład Valcambi, PAMP, czy Metalor. Bezpiecznym wariantem są także monety pochodzące z uznanych światowych mennic.

czytaj więcej:

Plantica

Akwarium w Domu: Oaza Spokoju i Wciągające Hobby

“Fotel Księżniczki Daisy” – konkurs w Homepark Rawa!

“Fotel Księżniczki Daisy” – konkurs w Homepark Rawa!

Małopolska na weekend i na wakacje Miejsca warte odwiedzenia w górach nad jeziorem w otoczeniu natury

Małopolska na weekend i wakacje. Miejsca warte odwiedzenia

Wypoczywaj w Beskidzie Śląskim. Apartamenty Dream Apart w Wiśle, Szczyrku i Ustroniu gwarantują udany pobyt

Wypoczywaj w Beskidzie Śląskim. Apartamenty Dream Apart

Gdzie schowasz swój rower na zimę?

Gdzie schowasz swój rower na zimę?

Już 24 lutego startuje II edycja Festiwalu Restauracji Śląskich

Startuje II edycja Festiwalu Restauracji Śląskich

Hajtnij się. Oni Ci w tym pomogą. Najlepsze miejsca, pomysły i inspiracje na wesele

Hajtnij się. Oni Ci w tym pomogą. Najlepsze miejsca, pomysły