ITS Tychy oficjalnie zaczął działać. To najnowocześniejszy system sterowania ruchem w regionie i jeden z największych tego typu systemów w Polsce

Priorytet dla autobusów i trolejbusów, czytelne informacje dla kierowców i pasażerów, ważenie ciężarówek, pomiar prędkości aut oraz środowiskowe sterowanie ruchem – to wybrane możliwości nowego systemu ITS - sterowania ruchem w mieście, oficjalnie uruchomionego w Tychach.

ARC
ITS Tychy

ITS to skrót od "inteligentny system transportowy". Z takich systemów usprawniających i zarządzających komunikacją, korzysta już większość zachodnioeuropejskich metropolii, m.in. Amsterdam, Paryż czy Londyn oraz coraz więcej polskich miast, jak Warszawa, Poznań, Białystok, Rzeszów, czy Kraków. Teraz do tego elitarnego grona dołączyły również Tychy.

System zarządzający komunikacją miejską już w Tychach

Oficjalnie rozpoczął działalność ITS Tychy – najnowocześniejszy system sterowania ruchem w regionie i jeden z największych tego typu systemów w Polsce.

- System ITS powstał, by usprawnić ruch samochodowy w mieście i polepszyć jakość życia naszych mieszkańców. W Tychach mamy zarejestrowanych ponad 100 tysięcy samochodów - to ogromna liczba biorąc pod uwagę, że nasze miasto zamieszkuje 120 tysięcy mieszkańców. System ITS daje nam całą gamę narzędzi i możliwości do przeprowadzania różnego rodzaju analiz, pomiarów oraz symulacji ruchu. Wszystko po to, by na tyskich drogach było bezpieczniej, a ruch odbywał się płynniej - mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Priorytet dla autobusów i trolejbusów, czytelne informacje dla kierowców i pasażerów, ważenie ciężarówek, pomiar prędkości aut oraz środowiskowe sterowanie ruchem – to wybrane możliwości nowego systemu.

Sercem całego systemu jest nowoczesne i jedno z największych w Polsce (blisko 400 m2) Centrum Sterowania Ruchem, zlokalizowane w pomieszczeniach tyskiego stadionu. Gromadzone są tam bieżące informacje o ruchu drogowym – to także główny ośrodek monitorowania ruchu przez blisko 600 kamer monitoringu, wraz z systemem rozpoznawania tablic rejestracyjnych. W przypadku wypadku system natychmiast dostarczy taką informację i umożliwi wyświetlenie komunikatu o utrudnieniach na 72 tablicach w wybranych punktach miasta. Kierowcy dowiedzą się z nich między innymi jak omijać utrudnienia drogowe związane z robotami drogowymi, imprezami masowymi czy też powstałe zatory drogowe.

W ramach systemu zbudowano lub zmodernizowano ponad 40 skrzyżowań w mieście, m.in. w ciągu ulic Mikołowskiej, Katowickiej, Bielskiej, Niepodległości, Sikorskiego i Oświęcimskiej wraz z instalacją pełnego systemu sterowania i monitorowania ruchu.

Ułatwienia dla pojazdów autonomicznych

- Tychy to także pierwsze miasto w Polsce z przyszłościowym rozwiązaniem dotyczącym obsługi pojazdów autonomiczne. Możliwości te wynikają z funkcjonalności specjalnych nadajników w technologii V2X przekazujących w czasie rzeczywistym informacje o warunkach panujących na drogach bezpośrednio do pojazdów. Wdrażanie tych systemów, Yunex Traffic realizuje w kilkunastu lokalizacjach w USA, a także w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, czy Singapurze. Dzięki projektowi ITS Tychy rozwiązania pojawiają się również w Polsce – dodaje Dariusz Obcowski, prezes Yunex Sp. z o.o.

Istotnym elementem systemu jest priorytet na skrzyżowaniach dla ponad 170 autobusów i trolejbusów, a także 15 pojazdów uprzywilejowanych. Ponadto, na tyskich ulicach zainstalowano blisko 20 stacji monitorujących pogodę oraz pomiar zanieczyszczeń i poziomu hałasu, a także 20 tablic informujące o dostępności miejsc parkingowych wraz z 6 stanowiskami do ładowania pojazdów elektrycznych.

Dzięki wykorzystaniu danych z sześciu odcinków pomiaru prędkości i pięciu stacji dynamicznego ważenia ciężarówek w ruchu ma się poprawić bezpieczeństwo poruszania się po tyskich drogach.

Przedsięwzięcie było realizowane w latach 2019-2022 przez firmę Yunex. Jego całkowity koszt wraz z przebudową skrzyżowań wyniósł około 121 mln zł z czego blisko 85% procent stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, z puli na tzw. niskoemisyjny transport miejski.

przystanek przy al. Niepodległości obok sklepu AZET

Może Cię zainteresować:

Tychy inwestują w zieleń. "Zielone przystanki" łagodzą skutki fali upałów

Autor: Martyna Urban

28/06/2022

Hulajnoga elektryczna

Może Cię zainteresować:

Parkingi na hulajnogi w Tychach? Radny zwraca uwagę na zagrożenie dla pieszych i kierowców

Autor: Tomasz Stankiewicz

24/06/2022