Jak uzyskać odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?

Doznałeś uszczerbku na zdrowiu na skutek nieszczęśliwego wypadku? A może podczas zdarzenia doszło do złamania nogi, utraty oka czy uszkodzenia żuchwy? W takich sytuacjach możesz ubiegać się o odszkodowanie z ubezpieczenia na życia. Świadczenie może się przydać np. na pokrycie kosztów leczenia. Dowiedz się, jak je uzyskać.

Jak uzyskać odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?

Czym jest uraz lub uszczerbek na zdrowiu?

Uraz czy uszczerbek na zdrowiu to dość ogólne pojęcia, które każde towarzystwo ubezpieczeniowe (TU) rozumie nieco inaczej. Przykładowo, według Nationale-Nederlanden to uszkodzenie organów czy układów, które powodują trwałe upośledzenie czynności organizmu.

Niemniej za uraz czy uszczerbek TU zazwyczaj uznają obrażenia, które:

● wiążą się z pogorszeniem stanu zdrowia,

● oznaczają konieczność wzięcia długiego zwolnienia lekarskiego, czasowego unieruchomienia czy rehabilitacji.

Zatem odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu lub uraz można otrzymać np. za utratę oka, ale też za złamanie nogi, pod warunkiem, że doszło do nich na skutek nieszczęśliwego wypadku.

Jak zgłosić uraz lub uszczerbek na zdrowiu?

Doznanie urazu lub uszczerbku na zdrowiu może negatywnie wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Aby zmniejszyć straty i zyskać dodatkowe środki np. na pokrycie kosztów leków czy rehabilitacji, zgłoś się po odszkodowanie do towarzystwa, z którym masz zawartą umowę na polisę na życie. Możesz to zrobić tradycyjnie – pocztą lub telefonicznie – albo drogą online, np. za pośrednictwem internetowego formularza. Do tego potrzebujesz:

● pełnej dokumentacji medycznej, czyli kopii karty pacjenta, wypisu ze szpitala, a nawet notatki z miejsca zdarzenia, np. sporządzonej przez policję lub specjalistę ds. BHP w pracy;
● uzupełnionego wniosku – powinny znajdować się tam Twoje dane osobowe, kontaktowe, a także numer polisy.

Dokumenty należy złożyć do towarzystwa po zakończeniu leczenia. W trakcie terapii zazwyczaj nieznane są jeszcze wszystkie konsekwencje zdrowotne, jakie niesie ze sobą dane zdarzenie. Część z nich może wystąpić później i mogą one znacznie podwyższyć wysokość odszkodowania. Dlatego warto poczekać ze zgłoszeniem szkody aż do końca leczenia.

Ile można otrzymać za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?

Wysokość świadczenia za uraz czy uszczerbek na zdrowiu zależy od charakteru zdarzenia i jego wpływu na zdrowie, sumy gwarantowanej ustalonej w umowie ubezpieczenia oraz innych okoliczności objętych ochroną. Jeśli na przykład polisa obejmuje także hospitalizację czy operację, można otrzymać więcej.

Co więcej, wysokość rekompensaty może się różnić nawet jeśli dotyczy tego samego rodzaju uszczerbku. Przykładowo, w Generali odszkodowanie za złamaną nogę może wynieść od 1 do 50% sumy gwarantowanej w zależności od tego, jaka kość uległa uszkodzeniu oraz tego, czy złamanie było proste czy z przemieszczeniem, otwarte bądź zamknięte itp.

Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia, czyli OWU. Pamiętaj, aby się z nimi zapoznać przed podpisaniem umowy na polisę. Wówczas będziesz wiedzieć, ile dokładnie może wynieść Twoje odszkodowanie za doznanie urazu.

Zgłoszenie uszczerbku na zdrowiu do towarzystwa nie jest skomplikowane, ale nie warto się z tym spieszyć. Poczekaj, aż będziesz mieć pewność, że ze zdarzenia nie wynikną już żadne inne konsekwencje.