Jaki wpływ na cenę ubezpieczenia OC ma pojemność silnika?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, dlatego musi je wykupić każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Zakres tej polisy jest regulowany przepisami prawa, co oznacza, że w każdym towarzystwie musi być on taki sam. To, co różni poszczególne oferty ubezpieczenia OC, to ich cena. Na wysokość składki wpływa wiele czynników, a jednym z nich jest pojemność silnika. Sprawdź, jak ważny jest ten parametr oraz dowiedz się, ile zapłacisz za ubezpieczenie swojego samochodu.

Jaki wpływ na cenę ubezpieczenia OC ma pojemność silnika?

Dlaczego pojemność silnika wpływa na cenę ubezpieczenia?

Podczas obliczania składki na ubezpieczenie OC pod uwagę branych jest wiele czynników. Na to, ile zapłacisz za taką polisę, wpływa Twój wiek oraz doświadczenie za kierownicą. Ogromne znaczenie ma także dotychczasowa historia ubezpieczenia. Jeśli masz na swoim koncie bezszkodową jazdę, to możesz liczyć na atrakcyjne zniżki, które obniżą wysokość składki. Zastanawiasz się, jak wyglądają ceny OC w zależności od pojemności silnika?

Otóż, im jest większa, tym składka jest zdecydowanie wyższa. Jest to związane z tym, że samochody o bardziej pojemnych silnikach najczęściej mają większą moc, a co za tym idzie, mogą rozwijać ogromne prędkości. Jazda takimi autami jest więc związana z większym ryzykiem spowodowania kolizji czy wypadku, a szkody powstałe w wyniku zdarzenia drogowego będzie musiał pokryć ubezpieczyciel.

Z największymi wydatkami na ubezpieczenie OC muszą liczyć się młodzi kierowcy, którzy nie mają zgromadzonych zniżek za bezszkodową jazdę, poruszający się samochodami z silnikami o pojemności 5,1 l i więcej.

Jak wybrać atrakcyjne ubezpieczenie OC dla samochodu o dużej pojemności silnika?

Jeśli jesteś właścicielem samochodu z pojemnym silnikiem, to z pewnością zastanawiasz się, jak możesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC. Najlepszym sposobem będzie porównanie ofert w wielu towarzystwach, co pomoże Ci wybrać najtańszą z nich. Zakres polisy OC wszędzie jest taki sam, gdyż regulują to przepisy prawa, dlatego ubezpieczyciele nie mogą samodzielnie go zmieniać. Mają jednak wpływ na wysokość składki. Może okazać się, że w jednym z towarzystw znajdziesz znacznie atrakcyjniejszą ofertę OC dla Twojego samochodu niż w pozostałych.

Każdy ubezpieczyciel stosuje własną politykę cenową, w tym także zasady ustalania wysokości składek. Oznacza to więc, że niektóre towarzystwa mogą podchodzić do kwestii pojemności silnika zdecydowanie łagodniej niż inne. Warto więc porównywać oferty, aby znaleźć ubezpieczyciela, który zaoferuje najniższą cenę.

Możesz na nią liczyć także wtedy, gdy jeździsz bezszkodowo i w ostatnim czasie nie spowodowałeś wypadku czy kolizji. Jeśli więc jesteś ostrożnym kierowcą, który przestrzega przepisów drogowych, to możesz skorzystać z atrakcyjnych zniżek na zakup polisy. Obniżą one cenę ubezpieczenia OC, nawet jeśli jesteś właścicielem samochodu o dużej pojemności silnika.

Innym rozwiązaniem, z którego mogą skorzystać zwłaszcza niedoświadczeni kierowcy bez zgromadzonych zniżek, jest zakup samochodu o mniejszej pojemności silnika, ale większej mocy. Ten parametr wpływa na cenę ubezpieczenia w zdecydowanie mniejszym stopniu. Takie auto pozwala cieszyć się dynamiczną jazdą bez konieczności ponoszenia dużych kosztów związanych z zakupem polisy.