Jakich efektów oczekiwać po kreatynie?

Kreatyna jako jedna z najczęściej stosowanych odżywek, wpływa bardzo pozytywnie na cały organizm człowieka - co jest niewątpliwie jednym z powodów jej popularności. Jednym z podstawowych procesów, które wspomaga kreatyna jest synteza białka w tkance mięśniowej, która jest bardzo ważna, szczególnie w przypadku sportowców, którzy chcą zwiększyć własną masę mięśniową. Co ciekawe, nie jest to jedyne działanie kreatyny w organizmie człowieka. Warto przyjrzeć się dokładniej temu, jak działa kreatyna oraz jakich efektów można po niej się spodziewać.

Sfd 2

Znaczenie kreatyny w procesach zachodzących w ciele człowieka - działanie

Kreatynę znajdującą się w organizmie człowieka, można spotkać przede wszystkim w mięśniach (ok. 98%). Zatem to właśnie względem mięśni jest ona najbardziej istotna. Jej podstawową rolę można określić jako swego rodzaju duży magazyn ATP w mięśniach, która może zostać natychmiast uwolniona. ATP to organiczny związek chemiczny, który najprościej można określić jako nośnik energii.

Energia gromadzona w mięśniach jest uwalniana w wyniku rozpadu ATP do ADP (związku chemicznego, który powstaje po odłączeniu z ATP jednej z jego części) co ma miejsce podczasu skurczu mięśni. Kreatyna gromadząc odpowiednie ilości nośnika energii w mięśniach, pozwala na efektywniejsze sesje treningowe. Co więcej, rozpad ATP do ADP nie jest bezpowrotny.

Przy udziale fosfokreatyny znajdującej się w mięśniach dochodzi do fosforylacji w wyniku, której odłączona wcześniej część fosforanowa (ADP), przekształca się z powrotem w ATP, dzięki czemu organizm za sprawą zażywania kreatyny, może odczuwać mniejsze zmęczenie po wyczerpującym treningu.

Działanie kreatyny najlepiej przedstawia to, dlaczego jest ona tak bardzo popularna. Co więcej, jej popularność przekłada się także na fakt, że występuje w wielu różnych wariantach, zarówno pod kątem smakowym, jak i formy odżywki. Sklep SFD posiada bogatą ofertę kreatyny, w której każdy znajdzie najbardziej odpowiedni dla siebie produkt, który jednocześnie będzie najwyższej jakości.

Co daje kreatyna? - czyli jakich efektów się po niej spodziewać?

Stosowanie odżywek i suplementów diety posiada 2 główne przyczyny. Będą to w zdecydowanej większości przypadków zdrowie oraz maksymalizacja efektów treningowych. Warto zatem przyjrzeć się dokładniej temu, co ma do zaoferowania kreatyna. Przede wszystkim będzie pozytywnie działała na kondycję mięśni, wspomagała ich prawidłowe odżywianie, a tym samym dbała o nie występowanie różnego rodzaju urazów.

Regularne stosowanie kreatyny w formie odżywki może podwyższyć jej poziom w mięśniach o nawet 40%, co będzie miało przełożenie na różnego rodzaju zmienne. Zatem warto przyjrzeć się konkretnym efektom, które wynikają ze zwiększonego poziomu kreatyny w organizmie:

  • Przyrost masy mięśniowej oraz siły - kreatyna pozwala efektywnie budować masę mięśniową organizmu, chociaż należy pamiętać, że u mężczyzn efekty mogą pojawić się szybciej niż u kobiet. Zwiększenie masy mięśniowej będzie przekładało się na wzrost siły, który jest potęgowany faktem, że kreatyna uczestniczy w rozpadzie węglowodanów w mięśniach, przez co uwalniana jest energia.
  • Szybsza regeneracja mięśni - kreatyna przez swoje działanie wspiera regenerację potreningową, nawet przy wykonywaniu bardzo intensywnych ćwiczeń. Wynika to m.in. z faktu, że kreatyna redukuje popularne “zakwasy” w mięśniach.
  • Większa wytrzymałość całego organizmu - w kontekście aktywności fizycznej. Zauważono, że kreatyna pozytywnie wpływa na ogólną wydolność organizmu człowieka, dzięki czemu możliwe jest zredukowanie poczucia zmęczenia itp.

Efekty samej kreatyny mogą zostać jeszcze zmaksymalizowane, jeśli będzie się stosowało inne odżywki i suplementy diety. Można do nich zaliczyć m.in. gainery (bogate w węglowodany), aminokwasy rozgałęzione (BCAA) itp. Wszystkie te odżywki oraz wiele innych, można znaleźć w bogatej ofercie sklepu SFD.

Na rynku suplementów diety bardzo ważne jest to, aby zaopatrywać się tylko w takie produkty, które pochodzą ze sprawdzonego źródła i będą posiadały odpowiedni skład itp. Dzięki temu można być pewnym efektów działania odżywek oraz bezpieczeństwa z punktu widzenia zdrowia organizmu.