Jego kosmos. Rzeźbiarz Wenklar w galerii OBOK

Katowicko-tyski rzeźbiarz Tomasz Wenklar, którego pomniki zdobią m.in. oba wspomniane miasta, zaprezentuje w piątek (17 maja) swoje nowe prace w Miejskiej Galerii Sztuki OBOK w ramach wystawy „Mój kosmos”.

Tomasz Wenklar urodził się i uczęszczał do „plastyka” w Katowicach, jednak od wielu lat związany jest mocno z Tychami. To autor rzeźb m.in. Ryśka Riedla przy alei Niepodległości czy Witkacego przed wejściem do Muzeum Historii Katowic; projektuje też statuetki, pomniki nagrobne i tablice pamiątkowe.

Będąc na studiach na krakowskiej ASP zafascynował się Xsawerym Dunikowskim, a u początków zainteresowań „lepienia” swojego świata stał jego dziadek, którego dłuta rzeźbiarskie były dla niego pierwszymi narzędziami pracy. Poza rzeźbą zajmuje się też muzyką - pisze piosenki bluesowe i rockowe, fascynuje się klasyczną amerykańską stylistyką westernu.

Tomasza Wenklara wyróżnia niezwykły temperament, zainteresowania muzyczne i literackie, a także filmowe, które ciągle go inspirują. Wielość światów, w których funkcjonuje to imponujące spektrum odcieni sztuki i popkultury - czytamy w „zajawce” wystawy.

Wernisaż wystawa w galerii OBOK na pierwszym piętrze Pasażu Kultury Andromeda rozpocznie się 17 maja o godzinie 18; wstęp wolny.

Stanisław Niemczyk architekt

Może Cię zainteresować:

Stanisław Niemczyk: indywidualista, buntownik, wizjoner. 6 dowodów, że jego architektura wyprzedzała epokę

Autor: Marcin Zasada

13/05/2024

Stroj opolski

Może Cię zainteresować:

Tyskie zbiory w Pałacu Kultury Zagłębia. Wystawa zdjęć strojów ludowych

Autor: Arkadiusz Korejwo

12/05/2024

Joanna Szczepkowskia - "Goła baba"

Może Cię zainteresować:

MoTyF: wykluczenie. Program 16. edycji tyskiego festiwalu monodramu

Autor: Arkadiusz Korejwo

22/04/2024