Jezioro Paprocańskie. Policjanci, strażacy i ratownicy WOPR czuwają nad bezpieczeństwem

Co roku nad Jeziorem Paprocańskim w Tychach działa Sezonowe Ogniwo Policji Wodnej. Policjanci, wspólnie ze Strażą Pożarną oraz Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym czuwają nad bezpieczeństwem odpoczywających tam osób. Przy okazji mundurowi przekazują cenne informacje dotyczące bezpiecznego spędzania czasu nad wodą, zgodnie z kampanią „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

KMP Tychy
Sezonowe Ogniwo Tychy

Wysokie temperatury i słoneczna pogoda sprzyjają wypoczywaniu nad wodą. Sprzyjają także corocznemu rozkwitowi sinic w Jeziorze Paprocańskim, jednak i to nie powstrzymuje śmiałku od wzięcia kąpieli w tyskim zbiorniku. Dodatkowo oprócz kąpieliska, osoby chcące odpocząć nad tyską wodą mogą skorzystać z wypożyczalni kajaków i rowerków wodnych. Policjanci ostrzegają, że każdego roku niezależnie od miejsca, w którym chcemy się ochłodzić musimy szczególnie zwracać uwagę na swoje bezpieczeństwo.

Działania służb nad jeziorem

- Każdego roku w okresie wakacji dochodzi do wypadków i utonięć zarówno dzieci jak i dorosłych. Kąpiel w niestrzeżonych miejscach, brak nadzoru opiekunów nad dziećmi, skakanie do wody czy pływanie pod wpływem alkoholu to najczęstsze przyczyny tragicznych zdarzeń – mówią policjanci.

W trosce o bezpieczeństwo osób odpoczywających nad tyskim zbiornikiem, policjanci z tyskiej komendy wspólnie ze strażakami z Państwowej Straży Pożarnej w Tychach prowadzą działania na wodzie i terenach przywodnych. - Mundurowi działają prewencyjnie, a wspólne służby mają na celu zapobieganie utonięciom i poprawę stanu bezpieczeństwa, w szczególności w rejonie miejsc nieobjętych nadzorem ratowników. Takie patrole będą organizowane cyklicznie podczas trwającego sezonu letniego. Policjanci i strażacy będą pojawiać się w rejonach tyskiego akwenu, by wspólnie dbać o bezpieczeństwo odpoczywających nad wodą – informują policjanci.