Jezioro Paprocany: Policjanci rozmawiali na temat bezpieczeństwa nad wodą

Wakacje i słońce zachęcają do korzystania z wypoczynku nad wodą. Również w Paprocanach zdarzają się śmiałkowie, którzy szukają ochłody w tyskim zbiorniku. Dlatego policjanci cyklicznie prowadzą działania profilaktyczne w ramach akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą"

Policja Tychy

Po raz kolejny tyscy policjanci rozmawiali z wypoczywającymi nad Jeziorem Paprocany. Mówili o zagrożeniach, na które trzeba zwracać uwagę wypoczywając nad wodą. Mundurowi przypominali o podstawowych zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą, niezależnie czy wypoczywamy w Tychach, czy nad innym zbiornikiem wodnym.

Spotkania z mieszkańcami organizowane są w ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, która co roku prowadzona jest policjantów. – Ładna pogoda i wysokie temperatury mogą zachęcać do wypoczynku nad wodą. W związku z tym mundurowi prowadzą cyklicznie działania profilaktyczne przypominając podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Spotkania organizowane są w myśl ogólnopolskiej akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą". Głównym celem tej akcji jest propagowanie właściwego zachowania na akwenach, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie wypadków i utonięć – informują policjanci.

Oprócz rozmów policjanci rozdawali także gadżety. Wśród nich znalazły się opaski odblaskowe, etui na karty płatnicze, a najmłodszym mundurowi wręczali edukacyjne kolorowanki i piłki plażowe.

Policjanci przypominają, że to my sami przede wszystkim jesteśmy odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo, które najczęściej należy od stosowania się do podstawowych zasad:

  • korzystajmy z kąpieli tylko w miejscach do tego przeznaczonych, które są odpowiednio oznakowane i w których nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy;
  • przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika;
  • nie wchodźmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark i nogi - unikniemy wstrząsu termicznego;
  • nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu;
  • dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie bez nadzoru;
  • nie pływajmy na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych;
  • przebywając nad wodą zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może okazać się, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to niezwłocznie zaalarmujmy służby oraz inne osoby;
  • nie zapominajmy, że należy zadbać także o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.